Тақырыбы: Менің отбасым
Сабақтың мақсаты:
Қазақ тілін үйренушілерге бастауыш деңгейдегі жаттығулар орындату арқылы отбасы мүшелерімен таныстыру.
Тіл үйренушілерге отбасы мүшелерін таныстыра отырып, сөздік қорларын қалыптастыру.
Тіл үйренушілерге мәтінмен қатар қосымша мәліметтер мен қатар жаңа сөздерді меңгерте отырып, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытуға түсінік беру, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Интерактив сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, әңгіме, мақал - мәтелдер жарысы, сұхбат құру т. б.
Сабақтың көрнекілігі: Мультимедиялық тақтада үлкейтілген отбасы мүшелерінің суреті шығарылады т. б.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сұрақ - жауап
1. «Отбасы» сөзін орыс тіліне аударыңыз.
2. Сіз бос уақытыңызда отбасыңызбен қайда саяхатқа шыққанды ұнатасыз?
3. Сіздің отбасыңызда неше адам бар?
4. Отбасының адам өмірінде маңызы қандай деп ойлайсыз?
№ 1 Тапсырма
Оқу. Түсіну.
Мәтінді мұқият оқыңыз.
Біздің отбасымыз
Біздің отбасымыз үлкен, тату. Отбасымызда 4 адам бар. Олар: әкем, анам, ағам және мен. Біз Астана қаласында тұрамыз. Менің атым – Гүлнәр. Мен 19 жастамын, студентпін. Әкемнің мамандығы – заңгер. Жеке меншік компаниясы бар. Анам – мұғалім, №65 мектепте жұмыс істейді. Ол 45 жаста, әкемнен екі жас кіші. Ағамның аты – Арман. Жасы 23 - те, «Қазгидромет» орталығында ақпараттық бөлімде бас маман.
Біз отбасымызбен сенбілік демалыстарда әсем табиғатқа шығып, серуендегенді ұнатамыз. Жазғы демалыс кезінде ауылдағы туыстарға барамыз.
Біздің отбасымыз өте тату. Мен өз отбасымды жақсы көремін.
№2 Тапсырма
Мәтіннен қазақ тілінің төл дыбыстары бар 8 сөз үлгі бойынша жазыңыз.
Үлгі: біздің – (і, ң), отбасымыз – (ы), үлкен – (ү).
№3 Тапсырма
Отбасы тақырыбына байланысты 6 - 7 мақал – мәтел жазыңыз.
Жазған мақал - мәтелдері бойынша тіл үйренушілерді жарыстыру.
Үлгі:
1. Отанды сүю – от басынан басталады
2. Әкеге қарап ұл өсер,
Шешеге қарап қыз өсер.
№4 Тапсырма
Сұхбатты оқыңыз. Әріптесіңізбен үлгіге сүйене отырып жаңа диалог құрастырыңыз.
Сұхбаттасайық
Алмагүл:
- Сәлеметсіз бе!
Ардақ:
- Амансыз ба! Серуендеп жүрсіз бе?
Алмагүл:
- Иә. Бір айға еңбек демалысына шықтым.
Ардақ:
- Жақсы екен. Демалыста қандай жоспарларыңыз бар?
Алмагүл:
- Ертең Ыстықкөлге демалуға отбасыммен барамын. Ал сіз демалысқа шықтыңыз ба?
Ардақ:
- Жоқ. Келесі айда демалысқа шығамын.
Алмагүл:
- Бәрекелді! Сіз де демалысыңызды жақсы өткізіңіз!
Ардақ:
- Рақмет! Сау болыңыз!
№5 Тапсырма
Диаграмманы толтырыңыз.
Отбасы бақыты неде?
↓
Бірлікте
?
?
Ынтымақта
?
?
Шаттықта
Татулықта
?
?
Лексикалық минимум
Отбасы – семья
Бақыт – счастье
Бірлік – единство
Ынтымақ – согласие, солидарность
достық – дружба
шаттық, қуаныш – радость
бауыр – родной
Грамматикалық минимум
Есте сақтаңыз!
Буын үндестігі
Үндестік заңы
Закон сингармонизма
В казахском языке гармонию слогов и гармонию звуков называют үндестік заңы. Мысалы, от - ба - сы, ә - ке.
В казахском языке слова произносятся либо твердо, либо мягко в зависимости от гласных. Мысалы:
Твердое произношение: отбасы, отан, табиғат
Мягкое произношение: серуен, бірлік, әсем
Мысалы: отбасы - лар, бірлік - тер
№6 Тапсырма
Асты сызылған сөздердегі бос орындарға керекті әріптерді қойыңыз, фонетикалық талдау жасаңыз.
Үлгі:
Біз – бір буынды, бітеу буын.
б – дауыссыз, ұяң
і – дауысты, жіңішке
р – дауыссыз, үнді
Біз отбасымызбен сенб. л. к демалыстарда т. з. ауаға шығып, серуендегенді ұнатамыз. Жазғы д. мал…с кезінде ауылдағы туыстарға барамыз.
Біздің отбасымыз өте т. ту. Мен өз отбасымды жақсы к. р. мін.
ТЕСТ
Білімімізді тексереміз! Сұрақты тыңдап, дұрыс жауапты табуға тырысыңыз. Сәттілік тілейміз.
1. «Семья» сөзінің аудармасы.
а. отағасы
ә. мекен
б. ауыл
в. отбасы
2. «Младшая сестра» сөзінің қазақ тіліндегі аудармасын көрсетіңіз.
а. аға
ә. қарындас
б. іні
в. әпке
3. Отбасын қандай мемлекет деп атайды?
а. қалалы мемлекет
ә. мөлтек аудан
б. шағын мемлекет
в. аудан
4. Отбасының иесі кім?
а. әже
ә. отағасы
б. қарындас
в. көрші
5. «Жеті ата» сөзінің аудармасын табыңыз.
а. род
ә. отечество
б. потомство
в. семь поколение
6. «Атаның баласының баласын» табыңыз.
а. бала
ә. ұрпақ
б. немере
в. жиеншар
7. «Родственник» сөзінің аудармасын көрсетіңіз.
а. аға
ә. туыс
б. іні
в. жолдас
8. (ы) әрпі түсірілген сөздерді көрсетіңіз.
а. ағай…н, бау. р, ту. с
ә. әк.- шеше, ата -….
б. рпақ,. ала
в. с. руен, демал…с
9. Отбасын неге теңейді?
а. балуан
ә. орамал
б. алтын ұя
в. үлкен кітап
10. Отбасы мүшелерін атаңыз.
а. құда, көрші, инженер
ә. жүргізуші, студент, ұшқыш
б. сатушы, көрші, маман
в. әке - шеше, аға, әпке
Тест сұрақтарының жауаптары:
1 В, 2 Ә, 3Б, 4 Ә, 5 В, 6 Б, 7 Ә, 8 А, 9 Б, 10 В.
Бағалау
Үй тапсырмасы:
1. Отбасы тақырыбына арналған мақал - мәтелдер жаттап келу.
2. Өз отбасыңыз туралы шағын мәтін құрастырыңыз.
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
Сабақтың мақсаты: Модуль бойынша қайталау, білімдерін бекіту, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, тазалыққа, тәртіпке тәрбиелеу
Күтілетін нәтижелер: Қазақ халқының ұлттық тағамдары туралы дүниетанымы, сөздік қоры дамиды, өз бетімен,топпен жұмыс жасайды.
Сабақ әдісі: сұхбат, ой толғау, сұрақ – жауап, топпен жұмыс
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тірек сөздер, тест, өлең шумақтары
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру
«Қуаныш шеңбері» психологиялық күйді келтіру, шеңбер бойынша тілек айту
Қызығушылықты ояту
«Мозаика» әдісі арқылы топтарға бөліну
Сабақ тақырыбын анықтайды, міндеттерді қояды
2. Негізгі бөлім «Ой қозғау»
Біз орнымыздан тұрайық,
Алақанды соғайық,
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып алайық!
Мына сөзді септе, көпте, тәуелде, жікте:
дос, құрдас, сынып, мектеп, оқушы, сыйлық, әке, қарындас, мұғалім, дәстүр, кеш, күн, кафе, торт, сусын, шахмат.
Оқулықпен жұмыс.
Тест сұрақтарына жауап беру
Бақылау сұрақтары мен тапсырмаларды орындау
«Адасқан әріптер».
Әріптердің орындары ауыстырылған бірнеше сөздер беріледі. Сөздерді дұрыс оқу қажет.
к,е,м,п,т,е – (школа, класс)
ш,е,н,е?– (который, сколько)
і,м,д,і,с,к,ө - (растение, тетрадь)
н,қ,а,ы – (писатель, поэт)
кіенкүділ – (оценка, дневник)
а,к,н,і,а,т,х,а,п – (чай, библиотека)
Сұрақтарға жауап беру
1.Қазақ тілінің әліпбиінде неше әріп бар?
2.Неше дауысты дыбыс бар?
3.Неше дауыссыз дыбыс бар?
4.Буын түрлерін жаз.
5.Үндестік заңына мысалы келтір.
6.Сөйлем түрлерін жаз, мысалы келтір.
7.Досыңның аты кім, оның жасы нешеде?
8.Досыңның туған күні қашан? Оған не сыйладың?
9.Отбасыңдағы мерекелік күндерді ата.
10.Туған күніңе кімді шақырасың?
«Тапқыр болсаң, тауып көр»
Знай - біл, Совесть – ар,
Язык - . Есть -.
Берег – жаға, Прибавь – қос,
Оценка -. Друг -.
Расческа – тарақ, Вода – су,
Урок -. Флаг -.
Белка – тиін, Шаг – қадам,
Одежда -. Человек -.
3. Рефлексия
Сабақ туралы оқушылардың интервью арқылы ойларын білу.
Оқушының жеке көңіл күйі жағдайын, іс – әрекетін, оқушылармен мұғалімнің өзара қатынас рефлексиясына жағдай жасау.
Үй тапсырмасы;
Ережелерді, сөздерді қайталау
Оқушылардың рефлексиясы (1 мин)