Қысқа мерзімді жоспар
Пән:Дуниетану
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 1. Бөлім
Күні:28.04.2017ж
Сынып: 1-сынып
Мектеп:№ 64 Ш. Рашидов атындағы жалпы орта мектеп.
Мұғалімнің аты-жөні: Махмудова Нилуфар
Қатысқандар саны: 20
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы
Мен және менің отбасым
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.1.1.1 Түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде отбасы ұғымын түсіну және мәнің түсіндіру
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Отбасы туралы мәліметті біледі.
Көптеген оқушылар: Отбасы ұғымын және мәнін түсінеді.
Кейбір оқушылар: Отбасылық құндылықтарды ұғыну арқылы «Отбасы» ұғымының мәнін түсінеді.
Бағалау критерийлері
Дереккөздер негізінде «отбасы» ұғымын сипаттайды.
«Отбасы» ұғымының мағынасын анықтайды.
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология:
Отбасы, шежіре, отбасы дәстурлері.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер;
Отбасы дегені не?
Отбасына қалай қамқорлық көрсетесің?
Үйіне, өз отбасына, өзінің қауымдастығына қатынасы бойынша өз ойлары мен сезімдерін, уақыт өте келе отбасы мен қоғамдық өмір қалай дамығанын сипаттайды және түсіндіреді.
Құндылықтарды дарыту
Отанға, отбасыға мейірімділік ояту және отбасыны құрметтеуге тәрбиелеу барысында адамилық қасиеттерін дамыту.
Пәнаралық байланыстар
Өзін-өзі тану, сауат ашу, математика,бейнелеу өнері.
АКТ қолдану дағдылары
Фотосуреттер, слайд, презентация
Бастапқы білім
Отбасы мүшелерін біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
(10 мин )
Амандасу,түгелдеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
«Алақан» жаттығуы.
Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.
Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.
Ол – ата-ана, ол – балалар, ол – туған-туыстар, ол қандай шаңырақ? Өлеңге қатысты суретті тауып, белгілеңіз. «Отбасы» дегенді қалай түсінесіз? Жұпта ой бөлісіңіз.
Сонымен қатар оқушыларға ЖТ орындатылады («Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы)
Оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды, яғни сүреттегі қайсы көріністе отбасы бейнеленгенін тез табу керек екендігі түсіндіріледі. «Кластер» құрастыру әдісі арқылы топтастырып, «отбасы» сөзіне тиесілі сүреттерді орналастырады. «Түймедақ» ойыны арқылы.
Фотосуреттер, слайд, ppt
Ойынға арналған үлестірме парақшалары.
Сабақтың ортасы
( 25 мин )
«Диалогтік оқыту» әдісін пайдаланып, отбасы туралы пікір бөліседі. Отбасы - үлкен қуаныштың, қамқорлықтың, бақыттың ортасы. Бала отбасында жақсы тәрбиеленсе, өскенде әдепті, ақылды азамат болып өседі. Қашанда отбасы мүшелеріне көмектесу, үлкендердің айтқанын тыңдау әр баланың қолынан келеді. Мұқият тыңдайды. Дәйексөз «Үлкенге- құрмет, кішіге- ізет» (Ө) Балалар өз түсінгендері бойынша дәйексөздің мағынасын ашады. (Т) Оқушыларды 2 топқа топтастырып, бірінші топқа өзінен үлкенге көмек көрсетіп жатқан, ал екінші топқа өзінен кішіге қамқорлық көрсетіп жатқан баланың суреті беріледі. Оқушылар суреттің мағынасын ашып, сипаттайды. Ситуациялық сұрақтар: - Ауырып жатқан әжеңе қандай көмек көрсету қолыңнан келеді? (Сенің көмегіңді қажет ете ме? Неліктен?)
Дидактикалық материалдар.
Флипчарт.
Сабақтың соңы
( 5 мин)
Сабақты қорытындылау мақсатында муғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.
Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені,не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық тұғызғаны туралы ой-пікірлерін бідліре алады.
Бекіту. Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?
(«Үміт ағашы»)
Стикермаркер
Меуеліағаштың сүреті
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасының сақталуы
Топтық тапсырмалар
Кел, талқылайық! Ойыны арқылы тұжырым жасап ортақ шешім қабылдауға дағдыланады.
Жұптық тапсырмалар Оқушылар бір –біріне өз отбасы туралы әңгімелейді.
Таңдау бойынша немесе өздері жауап беремін деген жуптардан отбасы туралы әңгімелерін сұрау.
Жеке тапсырма ( ыстық орындық әдісі, «сырлы сандық» әдісі)
- «Басбармақ» әдісі
- «Бағдаршам» әдісі
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Иә, өйткені барлық оқушылар өз отбасы туралы мәлімет айта алады.
2. Топта жұмыс жасау оқушылар үшін қызықты болды (рольдік тапсырмаларды орындау барысында)
3. Сабақтың уақыттық кезеңдері айтарлықтай сақталған жоқ, өйткені оқушылар шығармашылық тапсырмаларды орындауда уақыт шектелген жоқ.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Оқушылар « ыстық орындық»әдісін қызығып орындады.
2: Топтық жұмыста оқушылар белсенділік көрсетті.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1. Отбасы туралы мақал - мәтелдерді уйрету;
2. Есте сақтау қабілеттерін дамыту үшін ойын түрлерін пайдалану ұтымды болуы мұмкін.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ кезеңдерін дұрыс пайдалануға көңіл бөлуді жолға қою керек екендігін ұғындым.