Тақырыбы | Мен және отбасым |
Мақсаты | Рухани адамгершілік құндылықтардың маңызын түсінуі, адамдар арасындағы, отбасындағы өзара қарым-қатынасты бағалай алуы. Отбасының негізгі өмірдің ұйытқысы екендігін, киелі қасиетке ие болу сырын, отбасы тәлімінің мәні туралы түсініктерін кеңейту. |
Міндеттері | 1. Отбасы құндылығы туралы түсініктерді, отбасы туралы ұғымдарды кеңейту, оны сүйе білуге, отбасы игілігі үшін талмай еңбек етуге үйрету. 2. Балаға отбасында жылы қарым-қатынас орнатуда өз үлесін қосуға үйрету, ата- анасы мен туыстарына деген қамқорлық сезімдерінің мәнін түсіндіру. 3.Топта жұмыс істей алуы, айналасындағы адамдармен дұрыс қарым- қатынас жасай алуы, ұжымда, топта өз мәртебесін теңестіре алуы. |
Күтілетін нәтиже | Болашақ жарқын өмірдің және өз отбасын құрудың маңыздылығын сезінеді. Өз ұстанымдары мен көзқарастарын дәлелдей алады. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ. Диалогтік оқыту. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Конверттегі сұрақ» әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек», «Бағдаршам», Джиксо, әңгіме әдісі, постер. |
Қолданылатын ресурстар | Слайд, конверттер, мәтін, А-3, маркерлер, стикерлер, аудиожазба, бағдаршам түстерінен дөңгелектер. |
Сабақ барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) ОҮБ | «Жапырақ», «Бұлақ», «Бәйтерек» топтарына бөлу. Не үшін топтың аты осылай аталғанын сыни ойлана тұрып дәлелдеп айтуға тапсырма беру. Смайлик тарату. Сабақтың мақсатымен, бағалау парағымен таныстырамын. | «Жапырақ», «Бұлақ», «Бәйтерек» топтарына бөлінеді. Не үшін топтың аты осылай аталғанын сыни ойлана тұрып дәлелдеп айтады. |
Ой қозғау Конверттегі сұрақ әдісі (6 минут ) ОҮБ | Әр топқа конвертке салынған сұрақ үлестіремін: 1. «Жапырақ» тобына топтық тапсырма. - Отбасы деген не? 2. «Бұлақ» тобына жұптық тапсырма. - Отбасы мүшелері бір-бірімен қандай қарым-қатынас жасайды? 3. «Бәйтерек» тобына жеке жұмыс, тапсырма. - Өз үйіңде сен үшін ең қымбат нәрсе не? «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқушылар конверттегі сұрақпен танысады. Топ болып орындайды. Жұп болып орындайды. Топ мүшелері жеке – жеке жауап береді. Екі жұлдыз алады. |
Постер қорғау (5 минут ) ОҮБ | Нақыл сөздер бойынша постер қорғауға үлестірме қағаз таратамын. М. Әуезов В.А. Сухомлинский Шапалақтау арқылы марапаттау | Әр топ өздеріне берілген нақыл сөз бойынша (бейнелейді, сөйлейді) қорғайды. Қол шапалақтайды. |
(Аңыз) (5 минут ) ОҮБ | «Бүркіт пен оның балапандары» аңызын белгілі бір жерге дейін тыңдату. Топтарға тапсырма беру: «Жапырақ» тобына бірінші балапан «Бұлақ» тобына екінші балапан «Бәйтерек» тобына үшінші балапан рөлінде сыни ойлана отырып, жалғастырып айтуға тапсырма беру «Бас бармақ» қалыптастырушы бағалау | Тыңдайды. «Жапырақ» тобы бірінші балапан, «Бұлақ» тобы екінші балапан, «Бәйтерек» тобы үшінші балапан рөлінде қалай жауап беретіндіктерін сыни ойлана отырып, жалғастырады, айтады. Бас бармақтарын көрсетеді. |
«Джиксо» әдісі Жеке топта танысуға (2 минут ) | «Ұлағатты отбасы» мәтінін 3 бөлімге өліп, 1, 2, 3 нөмерлі мәтінді таратамын. | Топта әркім өзіне тиісті нөмерге байланысты мәтін бөлігін алады жеке танысады . |
Сараптама тобында талдауға (5 минут ) | 1-ші нөмерлі мәтін алғандар «Жапырақ» тобына, 2-ші нөмерлі мәтін алғандар «Бұлақ» тобына, 3-ші нөмерлі мәтін алғандар «Бәйтерек» тобына орын ауыстырып отырып, сараптама тобын құрғызамын. | 1-ші нөмерлі мәтін алғандар «Жапырақ» тобынына, 2-ші нөмерлі мәтін алғандар «Бұлақ» тобына, 3-ші нөмерлі мәтін алғандар «Бәйтерек» тобына орын ауыстырып отырып, сараптама тобын құрады. Сол топта талқылап, талдайды. |
Бастапқы топтарына қайтып оралу (5 минут ) ОҮБ | Қорытынды шығару. Топта спикер қорғау | Бастапқы топтарына қайтып оралады. Топ бір-бірін тыңдайды. «Бағдаршам» түстерін көтеру арқылы топты бағалап отырады |
Шығармашы лық тапсырма (5 минут ) | Сөздерді айтамын, оқимын. «Үш ұрпақ» «Үш жұрт» «Жеті ата» | Оқушылар сөздің мағынасын, мәнін интерактивті тақтаға жазады |
Бағалау (2 минут) | Әр топтың жинаған ұпайы шығару | Ұпай сандарымен танысады |
Үйге тапсырма (2 минут ) | «Жүрегімнің жылуын арнаймын» эссе жазу | «Жүрегімнің жылуын арнаймын» эссе жазады |
Ән айту (3 минут ) | «Перзент парызы» | Бәрі қосылып орындайды. |