Сабақтың мақсаты: білімділік: оқушылардың мақал- мәтелдер туралы білім, білігін тереңдету, салыстыру, ажырата білу дағдылары мен оқу, талдау машықтарын қалыптастыру; тәрбиелік – ана тілін ардақтап бағалай білуге, сөз қадірін терең ұғуға тәрбиелеу; дамытушылық – оқушылардың логикалық ойлауын, ой дәлдігін дамыту, сөйлеу мәдениетін жетілдіру, түрлі амал- тәсілдер арқылы іздендіре отырыпшығармашылыққа баулу.
Сабақтың түрі: шығармашылық ізденіс
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, деңгейлік тапырмалар , ойлан-тап.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі, әдебиет, бейнелеу, математика.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар мақал –мәтелдерді тақырыптары бойынша ажыра алады, талдай біледі, өмірге қажетті күнделікті мақал- мәтелдерді қолданады. Мақал- мәтелдердің мағынасын терең ұғады.
№
Кезеңдері
(уақыты)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы іс- әрекеті
ресурстар
1
Ұйымдастыру(3 мин)
Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық дайындық. Оқушыларды топқа бөлу.
Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық
Еңбек етіп, ерінбей, Жақсы баға алайық!
Жыл мезгілдерін айтып, 4 топқа бөлінеді.
Таяқшалар
2
Үй жұмысын тексеру
(5 мин)
«Баскетбол» әдісі арқылы үй жұмысын қайталау. Мұғалім допты әр оқушыға лақтырып, жауап алады.
Оқушылар үй жұмысына белсенді жауап береді.
доп
3
Қызығушылығын ояту
(5 мин)
Сөзжұмбақ. Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу.
Сұрақтарға жауап беру.
Плакат
4
Жаңа сабақ
Мағынаны тану
(10 мин)
Мақал- тәрбиелік мәні бар, ақыл- нақыл сипатында айтылатын сөздер тобы. Мақалда ой толық аяқталады және көбіне құрмалас сөйлем ретінде келеді.
Мәтел- ой-пікірді бейнелеп, тұспалдап, ишаралап тұратын сөздер тобы.
Жаңа тақырып бойынша әр топқа тапсырмалар беру
Мақал- мәтелдер бойынша топпен тапсырмалар орындау.
Интербелсенді тақта
Суреттер
Плакат
Таратпа парақтар
5
Жаттығу кезеңі
(13 мин)
«Ынта» тобы 126-жаттығу,
«Жігер» тобы 129-жаттығу,
«Дарын» тобы 130-жаттығу, «Алғыр» тобы мақалдарды толықтыру, екі тілге аудару.
Оқушылар берілген жаттығулар бойынша тапсырмалар орындайды.
оқулық
үлестірме
материалдар
6
Сергіту сәті
(2 мин)
Ал балалар тұрайық ,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып алайық.
Жоғары,төмен қарайық,
Орнымызды табайық.
Қоржыннан асықты алып, сол асық түсіне сәйкес жұмбақ шешу. Топбасшылар алып, топпен ойласу арқылы жауап береді.
Барлығы бірге айтады, қайталайды, белсенділік танытады.
Әр топ жұмбақтың жауабын бірігіп табады.
Қоржын, асық
7
Сабақты бекіту
(3 мин)
Венн диаграммасы
Мақал- мәтелдер бойынша
Оқушылар тапсырманы топпен орындайды.
парақтар
8
Бағалау
(2 мин)
Топбасшыларға таратылған бағалау парағындағы бағаларын алып, қорытынды бағалау.
Өз жұмыстары бойынша нәтижесін саралау
Бағалау парақша
лары
9
Қорытын
дылау, кері байланыс, рефлексия.
( 2мин)
Кері байланыс парақшасын(не үйрендім, не қиын болды, сұрақ) тарату