Пән: қазақ тілі мен әдебиеті | Мектеп: Жаркент орта мектебі | ||||
Күні: 11.10.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Тохтарбай С. | ||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Бөлім | Таулар сыры.М.Мақатаев «Мен таулықпын» | ||||
Тақырыбы | Қазақстандағы қандай тауларды білесің? | ||||
Оқу мақсаттары | 6.1.3.1-тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну; 6.3.6.1-тақырып бойынша үйренген сөздерді қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру | ||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушы жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді; Көптеген оқушы сан есімдерді ажырата біледі; Кейбір оқушылар мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады; | ||||
Бағалау критерийі | -Қазақстандағы таулар туралы айтады - Тауларды сипаттайды -Сұрақтарға жауап береді | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: шоқылы,орташа, жота,биіктік,тастақ,нүкте. | ||||
Алдыңғы білім | Менің қаладағы болашақ пәтерім | ||||
Жоспар | |||||
Уақыт | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім оқушыларға «Ыстық алақан» тренингін өткізеді, оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтып, сәттілік тілейді. Топқа бөлу Әр топқа бүгінгі тақырыпқа қатысты қима қағаздар таратылады. Оны құрастыру нәтижесінде топ атаулары шығады. | ||||
Сабақтың ортасы 35 мин 5 минут
5 минут
3 минут
3 минут
4 минут
10 минут | Оқушыларға бүгінгі өтілетін «таулар»тақырыбы бойынша сөзжұмбақ беріледі. Сұрақтар: 1.Сын есімнің мағыналық түрінің бірі (қатыстық) 2.М.Әуезов кімнің өмірі туралы роман-эпопея жазды?(Абай) 3.Дерексіз зат есімді ата(ауа) 4...- алтын бесігім. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой(Ауылым) 5. Жалпы және жалқы есім ненің түрі?(Зат есім) 6. көзбен көріп, қолмен ұстап, зат ретінде тани алатын зат есім түрі (деректі) Оқушыларға «Қазақстандағы таулар» тақырыбында Бейнежазба көрсетіледі. Тыңдалған ақпарат бойынша және оқулықтағы 1-тапсырма негізінде оқушыларға сұрақтар беріледі. 1.Сен Қазақстанның қай аймағында тұрасың? 2. Сен тұратын жерде тау бар ма? Ол қалай аталады? 3 Қазақстанда қандай таулар бар? т.б * Сұраққа нақты жауап береді *Тау атауларын айта алады * өз аймақтары туралы ортаға салады
Мұғалім тілдік бағдар бойынша оқушыларға қысқаша мәлімет айтады. Сан есім және оның түрлері.
2-тапсырма Жазылым Мәтіннен реттік сан есімдерді тауып жазады, жасалу жолдарын түсіндіреді. Биіктігі бойынша Ақсораң тауы бірінші орында. Қарқара екінші орында.Ұлытау төртінші орында.Ал Шыңғыстау үшінші орында.
Бағалау критерийлері:
Топтық жұмыс Әр топқа тілдік бағдар бойынша сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. 1-топ: Деректі және дерексіз зат есім 2-топ: Сапалық және қатыстық сын есім 3-топ: Есептік және реттік сан есім 4-топ: Зат есім, сын есім, сан есім Бағалау критерийлері:
| Оқулық Үнтаспа Плакат, стикер, маркер | |||
Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс. Оқушыларға стикер таратылады. Алған әсерлерін жазып өткізеді. Үй тапсырма: 5-тапсырма 47-бет | ||||
Қосымша мағлұматтар | |||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс | |||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |