kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі пәнінің сабақ жоспары. "Күндер қандай болады?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бекітемін:                      Пән мұғалімі: Есекеева Мадина Конакбаевна.

Күні: 31.01.2017             Сыныбы: 3 «Ж»

Сабақтың тақырыбы: Күндер қандай болады?

Сабақтың мақсаты:  Білімділік: Оқушылардың жыл мезгілдері туралы білімдерін кеңейту.Жыл мезгілдерін салыстыру.

Дамытушылық: Тақырыпқа сай сөйлемдер құратуды дамыту. Жыл мезгілдерді сипаттаужәне күндерді салыстыру.

Тәрбиелік: Жыл мезгілдерді, күндерді бағалай білу, жақсы көру.

Қолданылатын әдістер: сұрақ-жауап, әңгімелеу, сипаттау, салыстыру.

Көрнекі-құралдар: компьютер, оқулық, жыл мезгілдердің суреттері, дыбыстар, бағалау парағы.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақ барысы.

Ұйымдастыру кезеңі:

-Сәлеметсіздер ме! Бүгін сабақтың тақырыбы: Күндер қандай болады? Аударамыз Дни какие бывают? Сабақта не туралы әңгімелесеміз? Күндер суық, ыстық,жылы,салқын болады. Дұрыс бүгін сабақтың мақсаты осы: жыл мезгілдерді еске түсіреміз, білімімізді әрі қарай кеңейтеміз, грамматикалық тақырыбымыз: болымсыз етістіктің жұрнағымен танысамыз.

Көңіл-күйлерің қандай?

Партадан өз көңіліне тән суретті алыңдар.

Тақтада: Күн-өте жақсы,

кемпірқосақ-көңілді,

қарша-тамаша,

жаңбыр-көңілсіз.

Сабақтың аяғына дейін осы көңіл-күйлерінде боларсыңдар деп үміттенемін.

Балалар сендер теледидар қарайсыңдар ма? Қандай танымдық ойындар қарайсыңдар?  Сол ойындарды ойнағыларың келе ме? Жақсы. Біз теледидарды қосамыз. Ойындық вернисаж болып жатыр.

1 каналды қосамыз. Іс бас киімде деген ойын болып жатыр, біз де ойнайық.

Әріптер шашылып қалған, дұрыс біріктіріп сөз жинау керек.

 Ы с т ы қ      о р ы н д ы қ    сөзі шықты. Балалар мынау біздің ыстық орындығымыз.

Бұл жай орындық емес. Ыстық орындық. Бұл орындыққа ең ақылды, ең тез, ең тапқыр оқушы отырады, біздің сыныпта бар ма? Бір оқушы отырады, оған сұрақтар қойылады. Ол бәріне жауап беру керек.

Терезеге қараймыз, қоршаған орта туралы.

Қорытынды. Бір жылда неше жыл мезгілі бар? Ең суық жыл мезгілі?.

Канвертте суреттер бар, бір сурет таңдаңдар, орнымызды ауыстырамыз. Сендердің топтың аты- қыс болады, ал сендер- көктем, сендер-жаз, сендер-күз боласыңдар.

Менің көмекшілерім болады, кім? Олар баға қояды.

2 каналды қосамыз. Қарапайым түрде ойыны болып жатыр. Жаңа сөздер берілген. Буындарды ауыстырсақ сөз шығады.

Қарша – снежинка

Жылға – ручей

Жәндіктер – насекомые

Қорытынды: Қарша қандай сөз? Жылға? Жәндіктер?

3 каналды қосамыз. Бақытты сәт ойыны болып жатыр. Топпен жұмыс жасаймыз, сендердің мақсаттарын: сөйлем құрау, сурет салу, әңгімелеу, дұрыс жақсы интонациямен айту.

Үлкен парақтар беру оқушылар сол мезгіл туралы суреттер салады, сөйлемдер құрастырады. Қоңырау.Топпен жұмыс, болғасын бәрі шығады қорғайды.

1 топ: қыс

2 топ: көктем

3 топ: жаз

4 топ: күз

Қорытынды: Қыста, жазда, көктемде, күзде күн қандай болады?

Сергіту сәті: Күз, қыс туралы. Күз туралы ағылшын тілінде өзім өткіземін.

Күркіреді күн-күн                    Қыс қызығын көреміз,

Терезелер шың-шың                Шаңғы, коньки тебеміз.

Жауды жаңбыр топ-топ          Таза ауада көп жүрсек,

Шелекше көп-көп                    Шынығады денеміз.

Тос арқанды тос-тос

Күнбағыс тез өс-өс.

Қорытынды: Қыста не жауады? Қар жауады. Жазда қар жауа ма? Жоқ. Қар жаумайды.Что бы сказать снег не идет, нужно к глаголу добавить жұрнақ.

4 канал Бұл не? деп аталады. Грамматическая тема: Отриуательная форма глагола, образуется при помощи суффиксов: ма,ме,ба,бе,па,пе.

-ма,-ме после гласных, р,л,й

-ба,-бе после звонких,м,н

-па,-пе после глухих.

Етістік болымды және болымсыз болады.

Положительная форма глагола и отрицательная форма глагола.

Болымсыз етістік жасаймыз. Сәйкестендіру. Тақтаның алдында орындау.

Аш   па               бер   ме

Ал    ма               іш    пе

Жаз  ба                жүз бе

Қорытынды:

5 каналда Әнді тап болып жатыр. Үнтаспаны тыңдаймыз.

Не естіп тұрсыңдар. Дәптерімізді ашамыз күнді жазамыз. Қандай етістік сөзі?

Болымды етістік.                                  Болымсыз етістік.

Положительная форма глагола.        Отрицательная форма глагола.

Соғ- а-ды                                                  соқ – па- й-ды

Ағ – а- ды                                                 ақ – па- й-ды

Жау-а-ды                                                  жау-ма-й-ды

Тақтада орындау. Дәптерге сөйлемдер жазу.

Қыста   боран соғады.

Көктемде  жылға ағады.

Жазда     

Күзде    жаңбыр жауады.                

Қорытынды: неге қыста боран соғады? Күн суық.

Көктемде неге жылға ағады? Күн жылы.

Жазда неге жәндіктер

Күзде неге жаңбыр жауады?

6 каналда Ғажайып алаң болып жатыр.

Жұмбақ шешу:

Аяз қысып, Өрнек сызып, Терезені торлайды.

Бұлттар төніп, Жаңбыр төгіп, Дымқыл тұман басады.

Өрік, алма, Шие, алша, Жидек, жүзім піседі.

Қар, мұз еріп, Су көбейіп, Сай-сайларға ағады.

Бөбектерім, айтындаршы, Бұл қай кезде болады?

ж

ы

л

м

е

з

г

і

л

д

е

р

і

Қорытынды: Бір жылда 4 жыл мезгілі бар?

Бірақ олардың ортақ белгісі бар? 3 ай, жыл мезгілі, демалыс.

Венн диаграммасын құрастыру.

Қыс-ақ түсті,

Көктем-жасыл түсті,

Жаз-қызыл түсті,

Күз-сары түсті.

Summer is red.

Winter is white.

Spring is green.

Autumn is yellow.

Бағалау: бағаларын бағалаушы айтып береді.

Үй жұмысы: сөздерді жаттау, ережені жаттау.

Көңіл-күйлерін тақтаға іледі. Қоштасу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі пәнінің сабақ жоспары. "Күндер қандай болады?"»

Бекітемін: Пән мұғалімі: Есекеева М.К.

Күні: 31.01.2017 Сыныбы: 3 «Ж»

Сабақтың тақырыбы: Күндер қандай болады?

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың жыл мезгілдері туралы білімдерін кеңейту.Жыл мезгілдерін салыстыру.

Дамытушылық: Тақырыпқа сай сөйлемдер құратуды дамыту. Жыл мезгілдерді сипаттаужәне күндерді салыстыру.

Тәрбиелік: Жыл мезгілдерді, күндерді бағалай білу, жақсы көру.

Қолданылатын әдістер: сұрақ-жауап, әңгімелеу, сипаттау, салыстыру.

Көрнекі-құралдар: компьютер, оқулық, жыл мезгілдердің суреттері, дыбыстар, бағалау парағы.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақ барысы.

Ұйымдастыру кезеңі:

-Сәлеметсіздер ме! Бүгін сабақтың тақырыбы: Күндер қандай болады? Аударамыз Дни какие бывают? Сабақта не туралы әңгімелесеміз? Күндер суық, ыстық,жылы,салқын болады. Дұрыс бүгін сабақтың мақсаты осы: жыл мезгілдерді еске түсіреміз, білімімізді әрі қарай кеңейтеміз, грамматикалық тақырыбымыз: болымсыз етістіктің жұрнағымен танысамыз.

Көңіл-күйлерің қандай?

Партадан өз көңіліне тән суретті алыңдар.

Тақтада: Күн-өте жақсы,

кемпірқосақ-көңілді,

қарша-тамаша,

жаңбыр-көңілсіз.

Сабақтың аяғына дейін осы көңіл-күйлерінде боларсыңдар деп үміттенемін.


Балалар сендер теледидар қарайсыңдар ма? Қандай танымдық ойындар қарайсыңдар? Сол ойындарды ойнағыларың келе ме? Жақсы. Біз теледидарды қосамыз. Ойындық вернисаж болып жатыр.


1 каналды қосамыз. Іс бас киімде деген ойын болып жатыр, біз де ойнайық.

Әріптер шашылып қалған , дұрыс біріктіріп сөз жинау керек.

Ы с т ы қ о р ы н д ы қ сөзі шықты. Балалар мынау біздің ыстық орындығымыз.

Бұл жай орындық емес. Ыстық орындық. Бұл орындыққа ең ақылды, ең тез, ең тапқыр оқушы отырады, біздің сыныпта бар ма? Бір оқушы отырады, оған сұрақтар қойылады. Ол бәріне жауап беру керек.

Терезеге қараймыз, қоршаған орта туралы.

Қорытынды. Бір жылда неше жыл мезгілі бар? Ең суық жыл мезгілі?..

Канвертте суреттер бар, бір сурет таңдаңдар, орнымызды ауыстырамыз. Сендердің топтың аты- қыс болады, ал сендер- көктем, сендер-жаз, сендер-күз боласыңдар.

Менің көмекшілерім болады, кім? Олар баға қояды.


2 каналды қосамыз. Қарапайым түрде ойыны болып жатыр. Жаңа сөздер берілген. Буындарды ауыстырсақ сөз шығады.

Қарша – снежинка

Жылға – ручей

Жәндіктер – насекомые

Қорытынды: Қарша қандай сөз? Жылға? Жәндіктер?


3 каналды қосамыз. Бақытты сәт ойыны болып жатыр. Топпен жұмыс жасаймыз, сендердің мақсаттарын: сөйлем құрау, сурет салу, әңгімелеу, дұрыс жақсы интонациямен айту.

Үлкен парақтар беру оқушылар сол мезгіл туралы суреттер салады, сөйлемдер құрастырады. Қоңырау.Топпен жұмыс, болғасын бәрі шығады қорғайды.

1 топ: қыс

2 топ: көктем

3 топ: жаз

4 топ: күз

Қорытынды: Қыста, жазда, көктемде, күзде күн қандай болады?

Сергіту сәті: Күз, қыс туралы. Күз туралы ағылшын тілінде өзім өткіземін.

Күркіреді күн-күн Қыс қызығын көреміз,

Терезелер шың-шың Шаңғы, коньки тебеміз.

Жауды жаңбыр топ-топ Таза ауада көп жүрсек,

Шелекше көп-көп Шынығады денеміз.

Тос арқанды тос-тос

Күнбағыс тез өс-өс.


Қорытынды: Қыста не жауады? Қар жауады. Жазда қар жауа ма? Жоқ. Қар жаумайды.Что бы сказать снег не идет, нужно к глаголу добавить жұрнақ.

4 канал Бұл не? деп аталады. Грамматическая тема: Отриуательная форма глагола, образуется при помощи суффиксов: ма,ме,ба,бе,па,пе.

-ма,-ме после гласных, р,л,й

-ба,-бе после звонких,м,н

-па,-пе после глухих.

Етістік болымды және болымсыз болады.

Положительная форма глагола и отрицательная форма глагола.


Болымсыз етістік жасаймыз. Сәйкестендіру. Тақтаның алдында орындау.

Аш па бер ме

Ал ма іш пе

Жаз ба жүз бе

Қорытынды:

5 каналда Әнді тап болып жатыр. Үнтаспаны тыңдаймыз.

Не естіп тұрсыңдар. Дәптерімізді ашамыз күнді жазамыз. Қандай етістік сөзі?


Болымды етістік. Болымсыз етістік.

Положительная форма глагола. Отрицательная форма глагола.

Соғ- а-ды соқ – па- й-ды

Ағ – а- ды ақ – па- й-ды

Жау-а-ды жау-ма-й-ды

Тақтада орындау. Дәптерге сөйлемдер жазу.

Қыста боран соғады.

Көктемде жылға ағады.

Жазда

Күзде жаңбыр жауады.

Қорытынды: неге қыста боран соғады? Күн суық.

Көктемде неге жылға ағады? Күн жылы.

Жазда неге жәндіктер

Күзде неге жаңбыр жауады?


6 каналда Ғажайып алаң болып жатыр.

Жұмбақ шешу:

Аяз қысып, Өрнек сызып, Терезені торлайды.


Бұлттар төніп, Жаңбыр төгіп, Дымқыл тұман басады.


Өрік, алма, Шие, алша, Жидек, жүзім піседі.


Қар, мұз еріп, Су көбейіп, Сай-сайларға ағады.

Бөбектерім, айтындаршы, Бұл қай кезде болады?


ж

ы

л


м

е

з

г

і

л

д

е

р

і


Қорытынды: Бір жылда 4 жыл мезгілі бар?

Бірақ олардың ортақ белгісі бар? 3 ай, жыл мезгілі, демалыс.

Венн диаграммасын құрастыру.


Қыс-ақ түсті,

Көктем-жасыл түсті,

Жаз-қызыл түсті,

Күз-сары түсті.

Summer is red.

Winter is white.

Spring is green.

Autumn is yellow.


Бағалау: бағаларын бағалаушы айтып береді.

Үй жұмысы: сөздерді жаттау, ережені жаттау.

Көңіл-күйлерін тақтаға іледі. Қоштасу.


өте жақсы


көңілді


тамаша



көңілсіз















Қарша – снежинка

Жылға – ручей

Жәндіктер – насекомые

Кемпірқосақ - радуга








































аш па

жүз бе

жаз ба

іш пе

бер ме

Болымсыз етістік Дауысты, р,л,й

–ма,-ме

Ұяң, м,н

-ба,-бе

Қатаң

-па,-пе


Болымды етістік.

Положительная форма глагола.



Болымсыз етістік.

Отрицательная форма глагола.








Соғ- а-ды

Ағ–а- ды

Жау-а-ды

Ақ-па-й-ды

Жау-ма-й-ды


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақ тілі пәнінің сабақ жоспары. "Күндер қандай болады?"

Автор: Есекеева Мадина Конакбаевна

Дата: 29.01.2017

Номер свидетельства: 385301
