Оқу ісінің меңгерушісі: ___________
Сабақ тақырыбы:
Апта күндері
Мектеп: № 6
Күні: 23.01.2017 ж.
Мұғалімнің аты-жөні: Зорбаева Дина
СЫНЫП: 1 «и»
Қатысқандар: 25
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
Апта — уақыттың өлшем бірлігі деген түсінік қалыптастыру; практикалық тапсырмалардың көмегімен аптаның ұзақтығын түсіндіру.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
циферблат бойынша сағаттағы уақытты анықтайды;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
уақыттың өлшем бірліктерін (минут, сағат, күн, апта, ай) ажырата алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Апта атауларын айта алады
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
апта; дүйсенбі; сейсенбі;
сәрсенбі; бейсенбі; жұма;
сенбі; жексенбі.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Талқылауға арналған сұрақтар: Жеті санына байланысты қандай ұғымдарды білесіңдер?
Не себепті …. деп ойлайсыз?
ишара:
Алдыңғы оқу:
Минут.Сағат.
Жоспар
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Он саусақтың саласындай,
Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Бiр адамның баласындай.
Ортасы
«Ой қозғау» стратегиясы.
«Миға шабуыл» стратегиясы.
1 - ден 10 – ға дейін тура және кері санау (орыс,ағылшын тілінде)
10 - нан 100 – ге дейін ондықтармен санау.
Тақтаға назар аудару. – Мынау не?
Сағаттың үлкен тілі нені білдіреді? Кіші тілі нені білдіреді?
Минут деген не? Осы уақыт ішінде не істеп болады?
Сағат деген не? Бұл уақыт ішінде ше?
Тәулік дегеніміз не?
- Балалар, бір жылда неше мезгіл болады?
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс. Суретін көрсету
- Қыс айларын кім айтады?
- Қыстан кейін қай мезгіл келеді?
- Көктем. Көктем айларын кім айтады? /сурет/
- Көктемнен кейін қай мезгіл келеді?
Көктем айларын кім атап шығады? /сурет/
- Көктемнен кейін қай жыл мезгілі келеді?
- Жаз. Жаз айларын кім айтады? /сурет/
Тақтадағы тірек сызбаға назар аударайық.
Жыл Маусым Ай Апта Күн
Сөздерді қазақ тіліне аударып, тек бірінші әріпті жазу керек.
Яблоко, шабдалы, малина, груша.
А П Т А
Қандай сөз шықты?
Апта (орыс тілінде айту)
Екі буынды сөз
Жуан сөз
А-жуан дауысты дыбыс
Апта апай туралы түсінік беру. Арқалық қаласында Апта деген апай турады екен. Оның жеті баласы бар екен. Барлығы № 2 орта мектебінде оқиды. Әр баланың өз қызметі бар. Әр баланың әдемі есімі бар. Апта апайдың балаларымен танысайық. Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Апта күндері» (дни недели) Апта апайдың Ең салмақты, ақылды үлкен ұлы Дүйсенбі, Парасатты және байыпты екінші ұлы Сейсенбі, Ақылды әрі көмекші үлкен қызы Сәрсенбі, Жауапты да ұқыпты ортаншы ұлы Бейсенбі, Бәрінен де кішкене Жұма қызы сүйікті, Сауықшыл да көңілді кіші ұлы Сенбі, Демалғанды сүйетін кенже ұлы Жексенбі.
Апта — 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Апта күндері бірінен кейін бірі ретімен келеді: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. “Апта” сөзі парсы тілінен аударғанда “жеті” деген мағына береді. Апта уақыттың негізгі өлшем бірлігіне жатпайды. Оны күнделікті өмірде қолданады.
1. — Жеті саны қандай сан?
— Жеті саны — «киелі сан»
2. — Жеті санына байланысты қандай ұғымдарды білесіңдер?
Жеті қазына (7 сокровищ)
Жеті ата (7 поколений)
Жеті ырыс (7 изобилий)
— Наурыз көже жеті түрлі тағамнан жасалады.
— Кемпірқосақтың жеті түсі бар.
Апта күндері – Дни недели
Дүйсенбі – Понедельник
Сейсенбі – Вторник
Сәрсенбі – Среда
Бейсенбі – Четверг
Жұма – Пятница
Сенбі – Суббота
Жексенбі – Воскресенье
Дәптермен жұмыс: пазл құрастыру
Отбасылық демалыс. Бұл тапсырманы жұппен орындауды ұсыныңыз. Оқушылар тапсырманы талдау және орындау барысында 1 аптада 7 күн бар деген қорытынды жасайды.
Жауабы:14 күн.
Орындап көр. Тапсырмада оқушылар дүкенге бару кестесін құрады. Шарты: дүкенге күнара бару керек. Жұмысты 4 оқушыдан тұратын топпен ұйымдастыру. Оқушылар еш қиындықсыз кесте құра алады. Бірақ тапсырманы орындау барысында апта күндерінің саны тақ екенін түсінуі, сондықтан бір аптаның кестесі келесі аптаға сәйкес келмейді деген тұжырымға келуі тиіс. Егер сынып дайын болса, онда оларға 3-4 аптаға дейін жалғастыруды ұсыну. Осылайша оқушылардың дүкенге бару кестесі бір аптадан кейін қайталанады деген тұжырымға келу мүмкіндігі пайда болады, яғни бірінші аптаның кестесі үшінші, бесінші және т. б. аптаға сәйкес келеді. Екінші аптаның кестесі төртінші, алтыншы және т.б. аптаға сәйкес келеді. Неге бұлай болып жатқанын түсіндіріп беруді сұрау. Оқушылар екі аптада 14 күн барын ойлап табуы мүмкін, ал бұл — жұп сан.
Ертегілер оқу. Берілген тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындауға ұсыну. Оқушылар 1 аптада 7 күн бар деген тұжырым бойынша есептеу дағдысын бекітеді.
Ойлан. Бұл тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындатуыңызға болады. Бұл апта күндерінің ретін, атауын еске сақтауға және 1 апта ішіндегі уақытты тәулікпен санау дағдысын бекітеді.
Жауабы:жексенбі.
Сағаттың моделі
Слайд суреттер
Тірек сызба
Суреттер
апта күндерінің атаулары жазылған парақшалар
апта күндерінің атаулары жазылған қабырға күнтізбесі;
Соңы “Үндемес” ойыны
«Топтастыру стратегиясы»
Ойынды бастамас бұрын 1-ден 7-ге дейінгі аралық- тағы сандар жазылған парақшаларды тақтаға іліп қою.Әрбір сан апта күндерінің ретін білдіретінін айту. Мысалы: 1 — аптаның бірінші күні, яғни дүйсенбі. 2 — аптаның екінші күні, яғни сейсенбі. 3 — аптаның үшінші күні, яғни сәрсенбі. 4 — аптаның төртінші күні, яғни бейсенбі. 5 — аптаның бесінші күні, яғни жұма. 6 — аптаның алтыншы күні, яғни сенбі. 7 — аптаның жетінші күні, яғни жексенбі. Кез келген 1-ден 7-ге дейінгі санның біреуін көрсету. Олар сол санға сәйкес келетін күн атауын атайды.
Қазақ халқы үшін 7қасиетті сан болғандықтан:7 күн апта, 7 шелпек, 7 қазына, 7 ата, 7 дәм наурыз көжеде, 7 тәулік. Ең киелі, қасиетті заттарын жеті санының маңына топтастырып отырған 7 ата. Бірнеше оқушыдан 7 атаны сұрау.
Қосымша мəліметтер
Дәптермен жұмыс
Мозаика құрастыр. Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалау мен жаңа сабақ тақырыбын меңгеру деңгейін анықтауға арналған.Оқушылар пазлдарда апта күнде- рінің атауын жазып, күндердің ретін жалғастыру керек: жексенбіден кейін — бір бағытта; дүйсенбіге дейін — басқа бағытта.
- Сен қай күні қандай үйірмеге қатысасың?
Оқушылар кестеге өздері апта ішінде қатысатын үйірме аттарын жазып толтырады. Берілген тапсыр- маны саралау бағытында дамыту үшін тек қана үйірме аттарын жазып қоймай, басталатын уақытын да жазуды сұрау. Толтырылған үйірме кестесін жұмыс дәптерінен кесіп алып, өз бөлмесіне іліп қоюына болады. Бәйге. Бұл тапсырмада оқушылар сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы сабақтың басында жалпылама түрде немесе сабақтың соңында оқушыларды жұптастырып орындатуыңызға болады.
Жауабы:
7 күн.
Сабақ кестесіне байланысты.
Бейсенбі.
Жеті күн, яғни 1 апта.
Үш күн өткен соң.
Шығарып көр. Тапсырманы жұппен оқи отырып, апта күндерінің ретін еске түсіреді. Күндерді қоса отырып, өзіне қажетті апта күнін тауып үйренеді. Әркімнің сабақтан тыс қандай үйірмелерге қатысатыны туралы сұрау.
Жауабы:
домбыра үйірмесі бейсенбі күні болады.
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
Оқушылар сабақ соңында:апта 7 тәуліктен тұратын уақыт аралығы екенін түсінеді;апта күндерінің ретін біледі.
Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру үшін сұрақтар қоюыңызға болады:
— бір аптада неше күн бар?
— Бүгін аптаның қай күні?
— Сендер аптаның қай күнінде сабаққа келесіңдер?
— Сейсенбі аптаның нешінші күні?
— Дүйсенбіден кейін қай күн келеді?
— Жексенбінің алдында қай күн?
— Арғы күн қай күн болады?
— Сендер қалай ойлайсыңдар, қандай іс-әрекеттердің ұзақтығын тәулікпен емес, аптамен өлшеуге болады? Неге?
Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойынша өзін-өзі бағалату.
Пəнаралық байланыс –
Денсаулық жəне қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
Рефлексия
Жексенбі —демалыс күні. Демалып, мына сұрақтарға жауап береміз.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? Апта күндері.
Сәрсенбі қандай күн? Сәрсенбі-сәтті күн.
Жұма қандай күн? Жұма қасиетті күн.
Саған аптаның қай күні ұнайды? Неге?
Балалар, сендер бүгінгі күнге ризасыңдар ма?
Ризамыз, ризамыз
Бүгін күнге ризамыз!
Сабақтың мақсаты
мен оқу міндеттері
орындалды ма?
Бүгін оқушылар
не үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған
саралау жақсы
іске асты ма?
(тапсырмалар
сəйкес болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай өзгерістер
енгіздім жəне
неге?