Пәні: Мәңгілік Ел Сабақтың тақырыбы: Қазақстан - көп ұлтты мемлекет. | Мектеп: № 44 |
Күні:16.10.2017жыл | Мұғалімнің есімі:Сатова Раушан Токтагановна |
Сынып: 6 «А,Б,В» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты: | Қазақстан Республикасы көп ұлтты мемлекет, халықтар ынтымақтастықпен, бірлікпен, тең құқықпен өмір сүріп жатқандығын және оны үлгі етіп, әр халықтың салт – дәстүрлерін сақтап келе жатқан қаншама ұлттардың салт – саналарынан хабардар ету. |
Сабақ мақсаттары Тақырыпты тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, мәтін идеясын ашады. | Барлық оқушылар: |
Бүгінгі сабақта қандай тапсырмалар орындаймыз деген түйткілді сұрақ төңірегінде ойланады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Тақырыпты меңгереді, түйткілді сұрақ төңірегінде жауап береді. |
Кейбір оқушылар: |
Тақтада көрсетілген суреттерге қарап ой түйіндеп, ортақ идеяны айтады. |
Тілдік мақсат Топта талқылайды, талдайды, терминдермен, тұлға есімдерімен және картамен жұмыс істейді, қорғайды. | Оқушылар: ( істей) алады. Білгендерін жылдам айтуға тырысып, қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тақырыпқа қатысты этнос, этносаралық, диаспара. |
Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: «Сұрақты ұстап ал!» ойыны |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? «Ой түрткі» Қазақстан халқы Ассамблеясы қай жылы құрылды?( 1наурыз 1995 жыл) 2015 жыл қандай жыл деп жарияланды?(2015 жыл Қазақстан халқы Ассамблеясы) Оқушылар өз ойларын, тың идеяларын пайымдайды.Оқулықтағы, жинақ папкаларында келтірілген мәліметтерге сүйенеді.Топтан көшбасшы оқушы ойын түйіндейді. |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Алдыңғы оқу: | «Ассамблея» -тобы- « Ыстық орындығы» сұрақ-жауап «Конституция» - тобы- «Топтастыру» Конституция «Мәңгілік Ел»-тобы- «Сөз жұмбақ» Конституция «Ия,Жоқ»- миға шабуыл сұрақ-жауап. |
Жоспар 1.Қазақстан көпұлтты мемлекет. 2.Қазақстан республикасының Ассамблеясы |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Басталуы
12мин Тың тапсырмалар арқылы сұрақ-тардың мағына-сын түсіндіріп жауап беруге жетелеу. | «Ассамблея»,«Конституция» «Мәңгілік Ел» суреттері бойынша оқушыларды 3-топқа бөлу. «Ассамблея» -тобы- « Ыстық орындығы» сұрақ-жауап. «Конституция» - тобы- «Топтастыру» Конституция. «Мәңгілік Ел»-тобы- «Сөз жұмбақ» Конституция. «Ия,Жоқ»- миға шабуыл сұрақ-жауап. Сұрақ | ия | жоқ | ҚР конституциясы 9бөлім, 98баптан тұрады. | + | | ҚР конституциясы 1995ж 31тамыз | | + | Алғашқы Конституция 1993ж28қаңтар | + | | ҚР заңдар жинағы Жеті жарғы деп аталады | | + | ҚР Конс. құрметтеу біздің міндетіміз | + | | 7-бап ҚР мемлекеттік тілі қазақ тілі | + | | | Топта талқылайды, талдайды, сөз жұмбақтарды, шешеді, нәтижені қағаз бетіне жазып, қорғайды, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын айтады. Әр оқушы жеке жеке жауап береді. | Таратпа материалдары Плакат, маркер, стикер, қарандаш, сызғыш |
Ортасы 20 мин Тақырыптағы негізгі ойды анықтауға мүмкіндік туғызу. Өмірде қолдана білуге дағдыландыру | «Болжау» стратегиясы бойынша «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы тақырыпты ашу
«Ассамблея»,«Конституция» «Мәңгілік Ел» суреттері бойынша оқушыларды 3-топқа бөлу.
«Ассамблея» -тобы- Ментальный карта «Конституция» - тобы- Эссе жазу «Мәңгілік Ел»-тобы- Галерия әдісі Оқушылар өзін-өзі бағалайды. | Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырма-лар тарату, әр топ өз өзара ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады. | |
Аяқталуы 8 мин Берілген тапсырманы жан-жақты талдап, қорытындысын шығару. | «Сен маған, менсаған» ой жинақтау
Бағалау Рефлексия «Желкенді кеме» әдісі Егер тапсырманы орындай алсаң сабақ ұнасы – «жасыл түспен»,қиындық кездестірген болсаң- «сары түспен», мұғалімнің көмегіне жүгінгің келсе-«қызыл түспен» боя. | Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақтар қояды.
1.Топтық бағалау. 2.Өзін-өзі бағалау 3. Бағалау парақшасы
|
Түрлі түсті карандаштар. |
Қосымша ақпаратҒаламтор материалдары, электронды оқулық |
Саралау Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау | Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, дүние жүзі тарихы сабағымен байланыс орнайды.. |
«А» деңгей | «Қазақстан көп ұлтты мемлекет» мәлімет жинап келу. | Жеке бағалау Жеке бағалау Жеке бағалау | |
«Ә» деңгей | «Қазақстан көп ұлтты мемлекет» шағын әңгіме құрастыру. |
«Б» деңгей | 5 сұрақтан тұратын жылдамдық сұрақтарын жасап келу. |
Рефлексия Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неліктен? | Сабақтағы мақсатым айқын болғандықтан, оқушыға берілетін білім де нәтижелі болады. Оқушылар әр тапсырманы шынайы қабылдап, жоғары деңгейде орындауға ұмтылыс жасайды. Бүгін оқушылар Қазақстан көп ұлтты екендігін біледі. Сабақ барысында тапсырмалар түрленгендіктен оқушылардың қызығушылығы басым болады. Менің бүгінгі сабаққа пайдаланған ресурстарым, мәлімет көздерім, кері байланыс әдістерім оқушыларға тиімді болады. Әр тапсырманың нақты, жүйелі болуы үшін тапсырманы берілген уақыт ішінде орындауды әдетке айналдырдым. Бүгінгі сабағымда «Ыстық орындық», «Ментальды карта», «Топтастыру», «Галерия» секілді сын тұрғысынан ойлаудың тиімді элементтерін пайдаландым. Себебі әр оқушы өмірдегі бір тұлға десек, сол тұлға үнемі жоспары мазмұнды болуы үшін уақытты үнемді пайдалану қажет деп білемін. |