Атырау облысы, Махамбет ауданы
Есбол орта мектебінде
Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
Нұрғалиева Ләззат Саламатқызы
Күні
17.02.2017ж
Пәні
Қазақ тілі
Сыныбы
5
Сабақ тақырыбы
Дауысты дыбыстардан өткенді қайталау
Сабақ мақсаты
Дауысты дыбыстар бойынша алған білімін тексеру, талдау жұмыстарын жүргізе отырып білімдерін бекіту
Әдістер
Сұрақ – жауап, шығармашылық жұмыс, ойындар, семантикалық карта, талдау
Сілтеме
5-сынып күнтізбелік жоспары,қазақ тілі мен әдебиет журналы
Оқыту нәтижесі
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата алады.
Дауысты дыбыстарды тілдің,жақтың,ерін мен езудің қатысына қарай ажырата алады.
Дерек көздер
Оқулықпен жұмыс, қосымша мәліметтер.
Сабақтың барысы
Бөлімдері,
Қолданатын
әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Ұйымдастыру
«От шашу»
Оқушыларды екі топқа бөлу
1-топ Абай тобы
2-топ Сәкен тобы
Психологиялық тренинг ұйымдастыру
Үй тапсырмасын сұрау
«Қарлы кесек»
1.Қазақ тіліне тән дыбыстарды ата?
2.Латын әліпбиіне қай жылы көштік?
3.Орыс әліпбиіне қай жылы көштік?
4.У дыбысы айтылуына қарай қандай дауысты болады?
5.Жуан дауыстыларды ата?
6.Жіңішке дауыстыларды ата?
7.Ашық дауыстыларды ата?
8.Қысаң дауыстыларды ата?
9.Еріндік дауысты дегеніміз не?
9.Езулік дауыстылар дегеніміз не?
10.Дауысты дыбыстар қалай бөлінеді?
11Әліпбиде көрсетілген таңбалар?
Сұрақтарға жауап беру
«Кітап білім бұлағы»
1-топ 257-жаттығу Қай жағынан оқысаңдар да,белгілі бір мағына білдіретін 10-15 сөз жазыңдар.
2-топ 258-жаттығу Сөздің басы мен соңы бірдей дауысты немесе бірдей дауыссыз болып келетін 10 сөз тауып жазыңдар
Оқулықпен жұмыс жасайды
«Сатылай кешенді талдау»
1-топ Алтыбақан, Көкпар,фонетикалық талдау жаса Ақсүйек,Алтыбақан сөзіне математикалық талдау жаса
Мұғалім сөзін жікте
2-топ Атырау,Ақмоласөзіне фонетикалық талдау жаса
Талдықорған,Ақтау сөзіне математикалық талдау жаса
Дәптер сөзін септе
Сатылай талдау жасайды
Викториналық сұрақтармен жұмыс
Викториналық сұрақтармен жұмыс.
1. Әліпбидегі сегізінші әрпі Е дыбысынан басталатын өзендердің аты
2. Бірінші және он бірінші әріптен құралған сөз қай сөздің антонимі?
3. Әліпбидегі бірінші әріп пен ең соңғының алдындағы әріптен құралған сөз қай аңның аты?
4. Әліпбидегі жетінші, жиырмасыншы, жиырма екінші әріптерді тіркеп жазсаң, балалар ойынына керек заттың аты шығады!
5.Әліпбидегі бірін
6.Әліпбидегі үшінші әріптен басталатын адамның дене мүшесі (Бас
«Фильворд»
АШРРНАДӘРІГЕРМТАШЮФЫЭАО
СТАШФДУРОҚУШЫТМЖЕНФЙДК
МҰҒАЛІМТНКЖЫҚУТЧРКЕЦЛЦЗ
ИДСМРАВАЖАРЛЫИМКМАҚТАНУ
ИСМРВЛРВШЕБЕРТМЛЧВҚАЗАҚТ
СРПШУВЖҰМСАҚСМИВЛЫПЦЦУ
БАТЫРПАГНУЖЦОТАНИЬВОВУО
жуан буынды сөзді,аралас буынды сөзді,жіңішке буынды сөздерді табу
«Тапсырма»
Мына сөздердің ішінен жуан у дыбысы бар сөздерді жазу жіңішке у дыбысы бар сөздерді жазу
Ашу,білу,қазу,сену,жазу,беру,ілу,жолығукезу,сызушы,жу,көну,қану,қазу,тарту,
I-топ. Жіңішке буынды сөздерді теріп жазу. (6 сөз)
Білу, сену, беру, ілу, кезу, көну.
II топ. Жуан буынды сөздерді теріп жазу. (8 сөз)
Ашу, қазу, қу, жолығу, сызушы, жу, қану.
Жуан жіңішке сөздерге бөліп жазу
Шығармашылық жұмыс
Абай тобы: «Достық» туралы мәтін құра
Махамбет тобы: «Ана»туралы мәтін құра
“Жұмбақтар»
1.Қалың киім ұнатады
Шешіндірсең жылатады.
(жуа)
2.Сырты жасыл қатты
Іші қызыл тәтті.
(қарбыз)
3.Тастан-тасқа секiредi,
Қалқиып қос құлағы,
Ойын болып көкiрегi,
Аула оның тұрағы. (Лақ)
4.Қамыс құлақ, тостаған тұяқ,
Мінсең – қанат, сүті дәрі,
Еті тамақ. (Жылқы)
5.Ішінетамақсалынған,
Есігітастайжабылған. (Тоңазытқыш)
6. Бiлiмнiң жол басшысы,
Шәкiрттiңқолбасшысы. (Мұғалiм)
7.Бiлiмнен мол сый-асы,
Балғындардыңұясы. (Мектеп)
Жұмбақтар шешуін үш тілде айту
3-мин
«Семантикалық карта»
Жуан сөз Жіңішке сөз Аралас сөз Дауысты дыбыстары
Астана
Елбасы
Әнұран
Қазақстан
Көк байрақ
Мемлекет
Тәуелсіздік
Елтаңба
Мұғалім
Таңба
Оқушылар жуан жіңішке аралас буынды сөздерді табады
1-мин
Үйге
тапсырма
256-жаттығу
Күнделіктеріне жазады. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарын қояды.
1-мин
Рефлексия
Стикерлерге бүгінгі сабақ бойынша нені игергендерін, нені білгілері келетіндерін жазып қалдыруларын сұрайды.
Өз пікірлерін, нені білгілері келетіндерін, сабақ бойынша қорытынды ойларын жазып қалдырады.