Пәні: Қазақ әдебиеті | Сыныбы: 9 А | Күні: 21.10 |
Тақырыбы | «Біржан мен Сара» айтысы |
Мақсаты: | «Біржан мен Сара» айтысы туралы мәлімет алу, Біржан мен Сараның өмірімен танысу. Айтыстағы әлеуметтік мәселе төңірегінде ой жинақтау |
Күтілетін нәтиже: | Айтыстың мазмұнын толық меңгереді. Айтыскер ақындарға мінездеме бере отырып, олардың бойындағы қасиеттерді анықтай алады. Айтыстың көтерген негізгі тақырыптарын анықтауды үйренеді. |
Кезең | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе бөлім | 2 минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыпастырамын. Шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірлерімен қол ұстасып,жақсы көңіл-күйде бүгінгі күндеріне сәттілік тілейді. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер білдіру арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. | | |
2 минут | Топқа бөлу. | Айтыстың түрлеріне қарай 3 топқа бөлінеді. Жұмбақ айтысы, ақындар айтысы, жар-жар | | Кеспе парақтар |
5 минут | Білу. «Ыстық орындық» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру. Әр топтан бір оқушыға «Айтыс – киелі өнер» тақырыбында дайындап келген эсселерін қорғату. | Әр топ «Айтыс – киелі өнер» тақырыбында үйден дайындап келген эсселерін топта талқылап бір оқушыны «Ыстық орындыққа» қорғауға шығарады. | Критериалды бағалау | бағалау парақшасы |
Жаңа сабақ таныстырылымы | 3 минут 3 минут | Түсіну. «Біржан сал» киносынан үзінді көрсету . Сабақтың тақырыбын анықтап, мақсатын қою. Өмір дерек. Біржан мен Сара туралы презентация | Үзіндіні тамашалайды, ойларын ортаға салады. Сабақтың тақырыбын анықтайды, мақсат қояды. Алдын ала дайындалып келген екі оқушы қорғайды. | Критериалды бағалау | Бейнефильм Бағалау парақшасы, презентация |
Жаңа сабақты қолдану | 15 минут | Қолдану. «Карусель» әдісі бойынша топтық жұмыс постер қорғау Оқулықпен жұмыс. Тақырыпты жеке-жеке түсініп оқу, топтасып ақылдасу, постерге түсіру (Кейбір жеке оқушыларға тәттілер тарату арқылы жұмыстар беру) Сергіту жаттығуы | Топтар өздеріне берілген тапсырманы алып топтасып орындайды, постерге түсіріп, басқа топтарға түсіндіреді 1 топ: «Сайраған орта жүздің бұлбұлымын» Біржан бейнесі 2 топ: «Белгілі қанша жұртқа атым-Сара» Сараның сипаты 3 топ: «Біржан мен Сара» айтысының негізгі өзегі, көтерілген мәселе | Топтық бағалау Критериалды бағалау | Оқулық, бағалау парақшасы, кеспе бетшелер |
Қорытынды | 10 минут | Талдау. Жинақтау Үш топ арасында айтыс ұйымдастыру Дарынды оқушыларға өлеңдер шығарту | Үш топтан бір оқушыдан шығып өзара айтысқа түседі. Дарынды оқушылар өлеңдер шығарып, оқиды. | Топтық бағалау Критериалды бағалау | Бағалау парақшасы |
Бағалау | 3 минут | Бағалау Топтық бағалау | Топ басшысы топ мүшелерін бағалау критерийлеріне сүйене отырып бағалайды. | Топтық бағалау Критериалды бағалау | Бағалау парақшасы |
Рефлексия | 2 минут | «Жылулық тамшылары» кері байланыс стикерін тарату. Үй тапсырмасын беру. Жырдың толық нұсқасын тауып оқу, ұнаған жерінен үзінді жаттау | Сабақтан алған әсерлерін тамшыларға жазып, тақтадағы Күн бейнесінің айналасына жапсырады. Күнделікке жазып алады. | | Рефлексия плакаты Күнделік |