Пәні | Қазақ әдебиеті. |
Мұғалімі: | Нурмукушева Сагдат Омарбековна |
Мерзімі: | 12.10.2017ж. |
Тақырыбы | «Біржан мен Сара» айтысы |
Мақсаты: | «Біржан мен Сара» айтысы туралы мәлімет алу, Біржан мен Сараның өмірімен танысу. Айтыстағы әлеуметтік мәселе төңірегінде ой жинақтау Әдеби тілін, сөйлеу, оқу мәнерін дамыту. Ойлау сраптау, қорытындылау біліктілігін дамыту Әдеби өнерге баулу |
Күтілетін нәтиже: | Айтыстың мазмұнын толық меңгереді. Айтыскер ақындарға мінездеме бере отырып, олардың бойындағы қасиеттерді анықтай алады. Айтыстың көтерген негізгі тақырыптарын анықтауды үйренеді. |
Кезең | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе бөлім | 2 минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыпастырамын. Шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірлерімен қол ұстасып,жақсы көңіл-күйде бүгінгі күндеріне сәттілік тілейді. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер білдіру арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. | | |
2 минут | Топқа бөлу. | Айтыстың түрлеріне қарай 3 топқа бөлінеді. Жұмбақ айтысы, ақындар айтысы, жар-жар | | Кеспе парақтар |
5 минут | Білу. «Ыстық орындық» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру. Әр топтан бір оқушыға «Айтыс – киелі өнер» тақырыбында дайындап келген эсселерін қорғату. | Әр топ «Айтыс – киелі өнер» тақырыбында үйден дайындап келген эсселерін топта талқылап бір оқушыны «Ыстық орындыққа» қорғауға шығарады. | Критериалды бағалау | бағалау парақшасы |
Жаңа сабақ таныстырылымы | 3 минут 3 минут | Түсіну. «Біржан сал» киносынан үзінді көрсету . Сабақтың тақырыбын анықтап, мақсатын қою. Өмір дерек. Біржан мен Сара туралы презентация | Үзіндіні тамашалайды, ойларын ортаға салады. Сабақтың тақырыбын анықтайды, мақсат қояды. Алдын ала дайындалып келген екі оқушы қорғайды. | Критериалды бағалау | Бейнефильм Бағалау парақшасы, презентация |
Жаңа сабақты қолдану | 15 минут | Қолдану. «Карусель» әдісі бойынша топтық жұмыс постер қорғау Оқулықпен жұмыс. Тақырыпты жеке-жеке түсініп оқу, топтасып ақылдасу, постерге түсіру (Кейбір жеке оқушыларға тәттілер тарату арқылы жұмыстар беру) Сергіту жаттығуы | Топтар өздеріне берілген тапсырманы алып топтасып орындайды, постерге түсіріп, басқа топтарға түсіндіреді 1 топ: «Сайраған орта жүздің бұлбұлымын» Біржан бейнесі 2 топ: «Белгілі қанша жұртқа атым-Сара» Сараның сипаты 3 топ: «Біржан мен Сара» айтысының негізгі өзегі, көтерілген мәселе | Топтық бағалау Критериалды бағалау | Оқулық, бағалау парақшасы, кеспе бетшелер |
Қорытынды | 10 минут | Талдау. Жинақтау Үш топ арасында айтыс ұйымдастыру Дарынды оқушыларға өлеңдер шығарту | Үш топтан бір оқушыдан шығып өзара айтысқа түседі. Дарынды оқушылар өлеңдер шығарып, оқиды. | Топтық бағалау Критериалды бағалау | Бағалау парақшасы |
Бағалау | 3 минут | Бағалау Топтық бағалау | Топ басшысы топ мүшелерін бағалау критерийлеріне сүйене отырып бағалайды. | Топтық бағалау Критериалды бағалау | Бағалау парақшасы |
Рефлексия | 2 минут | «Жылулық тамшылары» кері байланыс стикерін тарату. Үй тапсырмасын беру. Жырдың толық нұсқасын тауып оқу, ұнаған жерінен үзінді жаттау | Сабақтан алған әсерлерін тамшыларға жазып, тақтадағы Күн бейнесінің айналасына жапсырады. Күнделікке жазып алады. | | Рефлексия плакаты Күнделік |