Сабақ | Қазақ әдебиеті |
Күні 21.10.2016ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Н.С.Сахыева |
Сынып: 9 «Б» | Қатысқандар: 13 Қатыспаған: |
Тақырып | Біржан мен Сара айтысы |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Біржан мен Сара айтысының негізгі идеясын ашу |
Сабақ мақсаттары | Біржан мен Сараның өмірімен қысқаша танысу «Біржан мен Сара» айтысының негізгі идеясын ашу Айтыстағы әлеуметтік мәселе төңірегінде ой жинақтау |
Тілдік мақсат | |
Бағалау критерийлері | Біржан мен Сара жайлы ақпаратты ұсына алады. «Біржан мен Сара» айтысының негізгі идеясын айта алады. Айтыстағы әлеуметтік мәселе төңірегінде өз ойларын жинақтайды. |
Алдыңғы оқу | Айтыс. Айтыстың түрлері |
Қолданылатын модульдер | 1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер 2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. 3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 4.Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану. 5. Талантты және дарынды балаларды оқыту. 6. Оқытуды басқару және көшбасшылық. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джигсо», «Сәйкестендіру», «Буриме», «Миға шабуыл», «Рефлексия», «Рефлексиялық шеңбер» |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Дереккөз |
Басы 5 минут 4 минут Қызығушылықты ояту 1 минут | Амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу (Бүгін қандай жағымды, жылы сөздер естідіңіздер?) Үй жұмысын сұрау Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақ жазып, бір-біріне ұсынады. Бейнебаян Бейнебаянда нені көрдік? | Стикер, тосын сый қорапшасы Бейнебаян Сілтеме: https://www.youtube.com /watch?v=ckKQwwIVgDM |
Ортасы 3 минут 30секунд 7 минут Мағынаны тану 12 минут 2 минут | Жаңа ақпаратпен танысу 2 оқушы алдын ала берілген тапсырма бойынша өз презентациясын (Біржан мен Сара туралы мәліметтерді) таныстырады. Тақырыпты ашу Бейнебаян мен алған ақпарат арасында қандай байланыс бар? (Бүгін атақты әнші, ақын Біржан мен Сара айтысы жайлы ақпарат аламыз). Сөздік жұмыс (сәйкестендіру) ( Ақпаратты толық алу және түсіну үшін жаңа сөздермен жұмыс жасап алайық). 1. теңдік а. сөйлесу 2. мұзбалақ ә. қару, қылыш 3. үн б. қадірін біл, болмаса зардабын тартасың 4. зары, мұңы в. бас бостандығы 5. осал г. бүркіт 6. наркескен ғ. дыбыс 7. обал д. әлсіз 8. сөз қағыстыру ж. қайғысы (Мысалдар келтіру. Қай жерде қолданамыз? Қалай қолданар едің?) Оқулықпен жұмыс. Топтық жұмыс. * Белгіленген жерді оқып, 1-топ Біржанға, 2-топ Сараға сипаттама беретін тұстарын анықтау. * Спикер дәлелі. Өз жауаптарын дәлелдеу. Қосымша мәлімет. Сен білесің бе? «Біржан-Сара» операсын композитор М.Төлебаев жазғанын білесіңдер ме? «Біржан сал» көркем фильмінде басты рөлді сомдаған актер сол фильмнің режиссері екенін білесіңдер ме? Ол кім деп ойлайсыңдар? Қазақ мәдениеті тарихындағы жарық жұлдыз Сара Тастанбекқызы туралы кітап шықты. Ол кітап қалай аталуы мүмкін? | Презентация, фотоколлаж Презентация, слайд Оқулық, 9-сынып 75-77-беттер Ғаламтор материалдары, сілтеме: https://kk.wikipedia. org/wiki/ |
Соңы Қорытындылау 4 минут 3 минут 2 минут 1 минут | Рефлексия * Айтыстың қай формасын өттік? Қыз бен жігіт айтысы арқылы сабағымызды бекітейік. (Берілген ұйқастарды, тірек сөздерді қолдана отырып, өлең жазады). Ұлдар: ....... ..... қосақталды, ............. айтпады. ............ болса да, ............ табылмады. Қыздар: ....... ..... қазағымда, ............. тұрағым ба? ............ қыздар, ............ бақытты ма? Тірек сөздер: Аққу құс, ағалар, ана, қыздың зарын. Қыз - қонақ, барар жер, мұңсыз, қуанышты. * Ой түйіні Біржан мен Сараға ортақ дүние не? Олардың ақындық қасиетінен бөлек қандай мәселе қозғалды? Бүгінгі таңда әйел теңсіздігі бар ма? Дәлелдеп бере аласың ба? Сараның мұңын қазіргі қыздардың бойынан байқайсыңдар ма? * Кері байланыс Бүгінгі сабақтан қандай ой түйдіңдер? Сабақ барысындағы (соңында) көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? Бағалау (қалыптастырушы, жинақтық) | Тапсырма жазылған парақтар Тірек сөздер парағы Көңіл-күйді білдіретін смайликтер |
Қосымша ақпарат |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Ынтымақтастық ортасын құру, ой-пікірімен санасу | Қалыптастыру, жинақтық бағалау Өзін-өзі, бірін-бірі бағалау | Қазақ тілі ҚЕ сақтау Презентация Шығармашылыққа баулу. |
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |