Күні 17.11.2017ж. | Қазақ тілі | 6- сынып | Мұғалімі: Балымбетова Анар |
Сабақтың тақырыбы | Сан есім | ||
Мақсаты | Сан есім туралы түсініп, өзіндік ой қорытады. | ||
Міндеттері | 1.Сан есім туралы қосымша мағлұмат алады. 2.Жаттығуды жазады, сөйлемнің ішінен сан есімді тауып, түрін ажыратуды үйренеді. 3.Тапсырмаларды топта, жеке орындайды. 4. Берілген материалдарды өздері талдап, қорытынды шығарады 5. Білгенін өмірде қолданысқа ендіреді | ||
Күтілетін нәтиже | Сан есім туралы жаңа деректермен танысқан және өз білімін өмірде қолданатын тұлға. | ||
Сабақтың типі | Жаңа сабақты меңгеру | ||
Сабақтың әдісі | Оқушыға білімді қалыптастыру, интербелсенді | ||
Сабақтың тәсілі | Сұрақ-жауап, БББ кестесі, АКТ, сәйкестендіру, «Кім тапқыр?» ойыны, логикалық тапсырмалар | ||
Көрнекіліктер | Оқулық, интербелсенді тақта | ||
Оқыту формасы | Жеке, жұптық,топтық | ||
Іс – әрекеттері | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс – әрекеті | |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал | Оқушыларды түгендейді. Психологиялық дайындық «Жүректен жүрекке» | Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бір –біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. | |
Топқа бөлу | Киелі сандарға байланысты топқа бөлу Балалар,үстел үстіндегі қиындылардың артында жазылған сандарға қарай топтарға бөлінеді. | Оқушылар топқа бөлінеді 1-ші топ «100» 2-ші топ «70» 3-ші топ «3» | |
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту | Өз есімдерін қатыстырып сын есім айтыңдар. | Оқушылар өз есімдерін қатыстырып сын есім айтады. | |
Жаңа сабақ | Жаңа тақырып: Оқушыларға сан есім туралы түсінік беру. Заттың санын, мөлшерін, ретін білдіріп, қанша? Неше? Нешеу? Нешінші? деген тәрізді сұрақтарға жауап беретін сөз табын сан есім дейді. Сан есім құрамына қарай дара сан есім, күрделі сан есім, тұлғасына қарай негізгі және туынды сан есім болып бөлінеді. | ||
Сергіту сәті | 1 – тапсырма: Топтық жұмыс 126 - жаттығу Оқушыларға сөйлемдерді таратып береді, сөйлем ішінен сан есімдерді тауып,түрін ажыратуға, сұрақ қоюға мүмкіншілік береді. 2-тапсырма Жеке жұмыс 105 – жаттығу. Жұмбақтың шешуіне мән беріп мәтіндегі сан есімдердің мағынасын анықтаңдар. 3-тапсырма Сәйкестендіру. «Өзім де құр қалмадым» ойыны | Оқушылар сөйлемдерді оқиды,сөйлем ішінен сан есімдерді табады,түрін ажыратады, сұрақ қояды. Сан есімдерді тіркескен сөзімен бірге цифрмен жазады. Сөздердің дұрыс тіркесін табады және сол тіркестерінің үшеуін қатыстырып,үш сөйлем құрастырады. Оқушылар берілген талаптарға сай кітаптың жарнамасын жасайды | |
Кері байланыс | «Кім тапқыр ?» ойыны | Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сан есімдерді қояды. | |
Үйге тапсырма | 127, 128 - жаттығу | Күнделіктеріне жазады. | |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау Бағдаршам | Оқушылар өзін –өзі бағалайды, топты бағалайды | |
Рефлексия | Сабақтағы көңіл-күйлерін біледі | Бүгінгі сабақтағы көңіл-күйлерін стикерге жазады |