?р мемлекетті? ?з ?лтты? а?шасы бар. 1993 жылы ?араша айынан бастап, ?з те?геміз айналым?а енді. ?лтты? те?гемізді? ерекшелігі – мы?ты, тез тозбайтын ?а?аздан, арнайы тапсырыс ар?ылы шетелде дайындал?ан. Бірінші шы??ан ?лтты? те?гемізді? шеттері ?аза?ты? ою-орнектерімен безендірілген. Бірінші бетінде ?аза? хал?ыны? ?йгілі ?лы т?л?алары бейнеленген. Екінші бетінде ою-?рнектер, таби?ат к?ріністері бейнеленіп, елта?бамыз салын?ан.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, өткен тақырыппен байланыстыру, жеке оқушымен жұмыс
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа қатысты суреттер, слайдтар.
Сабақтың әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап әдісі, көрнекілік әдісі, мәнерлеп оқу, суретпен жұмыс, интерактив әдісі, жеке оқушымен жұмыс.
Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары: интербелсенді тақта, компьютер.
Сабақтың жұмыс формалары: ұжымдық, жеке, топтық.
Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану
Сабақтың өту барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Разделить на группы. Повторить правило работы в группе:
ІІ. Үй жұмысын тексеру: "Ұлттық валюталар" атты тақырыпқа хабарлама жазып келу.
Балалар, сонымен бүгін біздің сабақтың тақырыбын кім айтады? /Оқушылар сабақтың тақырыбын айтады/.
ІІІ. Оқушылар өздеріне сабақтың мақсатын қояды:
І топ: 1-2 оқушы мақсатын айтады;
ІІ топ: 1-2 оқушы сабақтың мақсатын айтады;
ІІІ топ: 1-2 оқушы сабақтың мақсатын айтады
Лексикалық минимум:
айналым-оборот ерекшелігі – мықты, тез тозбайды, безендіру-украсить, разукрасить әйгілі ұлы тұлғалары бейнеленген-изображено ою-өрнектер-национальные узоры ғимараттар-здания мүсіндер-скульптура
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу
- Үйге қандай тапсырмалар берілгенін сұрап білу
ІІ. Оқушыларды топқа бөлу
ІІІ. Үй жұмысын тексеру: "Ұлттық валюталар" атты тақырыпқа хабарлама жазып келу
IV. Сабақтың мақсатын айту: Үй тапсырмасына сүйеніп оқушылар өздеріне мақсат қояды.
Жаңа сабақ: Ұлттық теңге
Сөздік жұмыс: жаңа сөздерді мәнерлеп оқу, сөз тіркестер құрастыру.
Взаимооценивание: ученики оценивают себя по заданной таблице
Мәтінмен жұмыс: Г.Р. Стратегия. "Своя игра"
І топ: Мәтінді мәнерлеп оқу, аудару: «Ұлттық теңге”
Әр мемлекеттің өз ұлттық ақшасы бар. 1993 жылы қараша айынан бастап, өз теңгеміз айналымға енді. Ұлттық теңгеміздің ерекшелігі – мықты, тез тозбайтын қағаздан, арнайы тапсырыс арқылы шетелде дайындалған. Бірінші шыққан ұлттық теңгеміздің шеттері қазақтың ою-орнектерімен безендірілген. Бірінші бетінде қазақ халқының әйгілі ұлы тұлғалары бейнеленген. Екінші бетінде ою-өрнектер, табиғат көріністері бейнеленіп, елтаңбамыз салынған.
ІІ топ:
500 теңге-түсі көкшіл сұр
1000 теңге-түсі сарғыш қоңыр
2000 теңге-қою және ақшыл жасыл
5000 теңге-күрен қоңыр қызыл
10000 теңге-күлгін көк
Сөздік:
көкшіл-сұр-сине-серый
сарғыш қоңыр-желто-коричневый
қою-темный
ақшыл жасыл-светло-зеленый
күрен қоңыр қызыл-темно-коричнево-красный
күлгін көк-фиолетово-синий
ІІІ топ: Мәтін бойынша сұрақ құрастырып, жауап беру:
1. Қ Р теңгесі қашан айналымға енді?
2. Ұлттық теңгеміздің ерекшелігі қандай?
3. Бірінші шыққан ұлттық теңгемізде не бейнеленген?
4. 200 теңгеде не бейнеленген?
Взаимооценивание: ученики оценивают себя по заданной таблице
Познавательная минутка. Сен білесің бе? А знаешь ли ты? Как называют человека, пробующий монетку на зуб? Аргироскоп-человек определявший подлинность денег на зуб. Эта должность была утверждена в Древнем Риме.
У пиратов была традиция пробовать золото на зуб. Поскольку золото мягкий металл, на нем оставались следы от зуба. На фальшивке таких следов не остается. За неимением других способов определения подлинности золотых монет, раньше их пробовали на зуб. Этот образ полюбился олимпийцам, и теперь они часто, позируя фотографам, пробуют медали на зуб. Естественно, определить таким способом подлинность медали невозможно, так как она изготовлена не из чистого золота. Но зуб сломать можно вполне реально, что иногда подтверждается на практике.
Г.Р. Совместное обучение: Талантливые и одаренные. Разноуровневые задания. Стратегия: “Коллаж”
1. Каждой группе дается соответствующее слово, идея, фото, картина, которую они должны представить, используя ряд предоставленных материалов.
2. Такие материалы могут включать журналы, газеты, фотографии, картины, изображения.
3. Ученикам раздаются бумаги, маркеры, ножницы, клей и фломастеры. Ұлттық теңгеде бейнеленген әйгілі ұлы тұлғалар туралы мәлімет жазыңыздар:
І топ: ІІ топ: ІІІ топ:
1 теңгеде әлемдік философияның атасы, ІХ-Х ғасырларда өмір сүрген ұлы ғалым әрі ақын, музыка танушы Әбу Насыр әл-Фараби бейнесі көрсетілген. Теңгенің екінші бетінде-әл-Фараби ашқан геометриялық сызбаның көшірмесі берілген.
3 теңгеде халық ақыны әрі жырау Сүйінбай бейнесі беріліп, екінші бетінде ақбас Алатаудың сұлу табиғаты бейнеленген.
5 теңгеде ұлттық музыкамыздың классигі, күйші-сазгер Құрманғазы бейнесі берілген, екінші бетінде-Батыс Қазақстандағы ежелгі сәулет ескерткіштері суреті.
10 теңгеде қазақтан шыққан тұңғыш ағартушы ғалым, этнограф Шоқан Уәлиханов бейнеленген. Ал екінші бетінде-сұлу Көкшетау көріністері.
20 теңгеде-ұлттық әдебиетіміздің классигі, ұлы ойшыл, философ, ақын әрі сазгер Абай Құнанбаев. Екінші бетінде аңшылықтың бір түрі-саятшылық көрсетілген.
50 теңгеде жоңғар шапқыншылығы кезінде ел басқарған Әбілөайыр ханның бейнесі көрсетілген. Екінші бетінде-ежелгі түркі жазба ескерткіші.
100 теңгеде қазақ хандарының ішіндегі бірегейі, үш жүздің басын қосқан білгір хан-Абылай бейнеленген. Екінші бетінде-Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Иассауи кесенесі.
Взаимооценивание: ученики оценивают себя по заданной таблице