АШЫ? САБА? ?АЗА? ТІЛІ МЕН ?ДЕБИЕТІ М??АЛІМДЕРІНЕ АРНАЛ?АН.САБА? ЖОСПАРЫ СЫН Т?Р?ЫСЫНАН ОЙЛАУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ БОЙЫНША ??РАСТЫРЫЛ?АН.АТАП АЙТ?АНДА, БЕС ?АЛПА?,ЕКІ Т?РЛІ Т?СІНДІРМЕЛІ К?НДЕЛІК,ОЙ ША?ЫРУ АВТОР ОРЫНДЫ?Ы СИЯ?ТЫ СТРАТЕГИЯЛАР ПАЙДАЛАНЫЛДЫ. Осы технологияны ?з саба?тарыма пайдалана отырып, аталмыш технологияны? ?аншалы?ты тиімді екендігіне к?з жеткіздім.О?ушыларым ізденімпазды??а ?йренді, логикалы? ойлау ?абілеттері біршама дамыды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың оқулықпен жұмыс істеу дағдылары қалыптасады, логикалық ойлары дамиды, оқу материалына сын көзімен қарап,жолдастық көмекке қашанда әзір болу қасиетіне үйренеді.
Міндеттер:
1.Адамгершілік қасиеттер мен жағымсыз қасиеттерге сын көзімен қарай білуге үйренеді.
2.Оқушылардың ой- өрісі мен дүниетанымы кеңейеді, шығармашылықпен жұмыс істей отырып,сөздік қорлары молаяды.
3.Топта бірлесіп жұмыс істеуге үйренеді.
Сабақтың түрі: топпен жұмыс
Сабақтың стратегиялары:Ой шақыру, екі түрлі түсіндірмелі күнделік,автор орындығы,бес қалпақ .
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Жаңа сабақ
1.Жыл мезгілдерін таңдауларына байланысты төрт топқа бөлемін.(5 мин.)
1-топ-ақ түс (қар)
2-топ-жасыл түс (жапырақ)
3-топ-қара түс (қарлығаш)
4-топ-қызыл түс (алма)
2
2.Әр топтың топбасшылары тағайындалады, бағалау парақтары таратылады.Бағалау критерийлері тақтаға шығарылады.
Бағалау критерийлері
"5"
1.Сөйлеу мәдениеті жоғары.
2.Өзіндік көзқарасын қорғап,дәлелдей алды.
"4"
1.Сөйлеу мәдениеті жоғары.
2.Өзіндік көзқарасы бар,бірақ қорғап,дәлелдей алмады.
"3"
1.Сөйлеу мәдениеті орташа.
2.Өзіндік көзқарасы жоқ.
І .ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ САТЫСЫ
Ой шақыру
Интербелсенді тақтадан солып қалған гүлдің суреті көрсетіледі.Осы суретті көргенде қандай ойға шомдыңдар?деген сұрақ төңірегінде әр топ өз ойларын айтады.
ІІ. МАҒЫНАНЫ ТАНУ САТЫСЫ
1.Екі түрлі түсіндірмелі күнделік
Парақтар таратылып, толтырылады.Бір жұмысты ортаға шығарады.
2.Автор орындығы 3
Әр топ кейіпкерлерге хат жазады:
1-топ-Ұлпанға
2-топ-Есенейге
3-топ-Торсанға
4-топ-Артықбайға
ІІІ. ОЙ ТОЛҒАНЫС САТЫСЫ
Бес қалпақ
Әр топқа түрлі-түсті қалпақтар таратылады
Ақ қалпақ-жағымды жерлерін жинақтау
Қара қалпақ-жағымсыз жерлерін жинақтау
Қызыл қалпақ- ақпарат жинақтау
Жасыл қалпақ-тілдік талдаулар жасау
Сары қалпақ-қорытынды жасау
Бағалау
Бағалау парақтары бойынша қорытынды бағалар шығарылады.