Просмотр содержимого документа
«Презентация. Саба? – білім беруді? негізгі формасы»
Сабақ – білім берудің негізгі формасы
Сабақ дегеніміз- уақыты шектеулі , логикалық тұрғыдан құрылымы белгіленген, мазмұны жоспарланған, оқу-тәрбие процесінің формасы
Психологиялық тренинг
«Жақсы тілек – ақ пейілдің шашуы»
Президентіміз Н.Ә Назарбаев халыққа жолдауында
«Білім беру реформасы- Қазақстанның бәсекеге нақтылы қабілеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін аса маңызды құралдарының бірі.
Бізге экономикалық және қоғамдық жаңару қажеттіліктеріне сай келетін осы заманғы білім беру жүйесі қажет»-деп атап көрсетті
Жас ұстаздар мектебінің элмблемасы
Ұраны:
Еліміздің ертеңі
Жас ұстаздың қолында.
Жас ұрпақтың тағдыры
Ұстаз, сенің қолыңда!!!
Мақсаты:
Жас ұстаздарды қазіргі өмір талабына сай, нәтижеге бағдарланған, білім берудегі жаңашыл қызметте жаңа технологиямен
жан- жақты іздену арқылы еңбек етуге үйрету;
Жаңа педагогикалық технологияларды өзінің әрекетінде толық пайдалана отырып оқушылардың білім сапасын арттыру,
жан- жақты дамыту
МІНДЕТТЕРІ:
Нормативтік құжаттармен жұмыс істеуді меңгерту;
Өз пәні бойынша жаңа технологияларды игеру;
Алдыңғы қатарлы жаңашыл педагогикалық тәжірибелерді енгізу, қолдану, іздену арқылы оқушылардың білім сапасын арттыру;
Озық тәжірибелі ұстаздардың сабағына қатысу;
Өз білімін көтеріп, толықтырып отыру;
Мұғалімдердің алдына қойылып отырған басты міндеттердің бірі – оқытудың әдіс – тәсілдерін үнемі жетілдіріп отыру және жаңа педагогикалық технологияны меңгеру
Жаңа тұрпатты педагогқандай болуы керек?
Жаңа тұрпатты педагог– рухани бай, шығармашыл, рефлексияға қабілетті, кәсіптік дағдылары мен педагогикалық дарындылығы басым және жаңалыққа құштар болуы керек. Кез-келген педагог психолог бола білуі шарт. Сол себепті әр педагог психологиялық-педагогикалық құзіреттілікке ие болуы керек, ол дегеніміз – теориялық және іс-тәжірибелік білімі, ұйымдастырушылық, басқарушылық қасиеті, кәсіби жинақылығы, жұмысты орындау дағдысы, шыдамдылығы, сезім-жігерді өзіндік реттеуі, алғырлығы, жауапкершілігі болуы тиіс. Бүгінгі күні әр педагогтың бойында осындай құзіреттілік қалыптасса заман талабына ұрпақ тәрбиелей алады
Технология дегеніміз не?
Білім
Технология
Педагогика
Пән туралы және балалардың қалай білім алатындығы туралы білім қаншалықты маңызды екендігін талқылаңыздар. Бұл үдеріске жаңа технологиялар қандай үлес қоса алады?
Мақсаты:қ азіргі таңдағы түрлі ақпараттық технологияларды қолдану арқылы сабақтардың сапасын жақсарту жолдарын қарастыру, сабақтарға негізделген жаңа педагогикалық технологияларды пайдаланудың тиімділігін көрсету. Білім беру жүйесінің басты міндеті: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқу процесінің қарқынын жоғарылату, оқушылардың шығармашылық белсенділігін көтеру және оқытудың сапасын арттыру.
Мұны бала санасына сіңіретін мұғалімдер болмақ.
Осы жерден оқытудың жаңа педагогикалық технологиялары туындайды.
– Жаңа педагогикалық технологиялар деп нені айтуға болады?
.
Педагогикалық технология – мұғалімнің кәсіби қызметін жаңартушы және сатыланып жоспарланған нәтижеге жетуге мүмкіндік беретін іс-әрекеттер жиынтығы. Педагогикалық технологиядағы басты міндет – оқушының оқу-танымдығын әрекетін жандандыра отырып, алға қойған мақсатқа толықтай жету
ЖАҢА ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТЕХНОЛОГИЯ ДЕГЕНІМІЗ-
ТӘЖІРИБЕДЕ ІСКЕ АСЫП, НӘТИЖЕ БЕРЕТІН
ПЕАГОГИКАЛЫҚ ЖҮЙЕНІҢ ЖОБАСЫ
Жаңа технологиялардың барлығы көрсетілген ақпараттық технологиялармен жүзеге асады
Teхнологиялар
Телехабарлар тарату
Сандық телевидение
Интернет / WWW
Ұялы телефон дар
Тасымалданатын құрылғылар
Дербес компьютер лер /Лэптоп тар
Оқушылардың шығармашылық ізденісіне мол мүмкіндік ашып, алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу біздің басты міндетіміз. Яғни бүгінгі таңда әр мұғалімге өз сабақтарына пайдалануға болатын, оқушылардың сабақ барысында ізденуі мен зерттеу, білім, білік дағдыларын қалыптастырып, логикалық ойлау қабілетін дамытуға пәнге деген қызығушылықтарын арттыру мақсатында қолданылатын жаңа технологиялар баршылық. Олар:
Л.С.Выготскийдің
Дамыта оқыту
Технологиясы
В.П Беспальконың
Чарльз Темпл, Джон Дьюи,
Ойын арқылы
Мередиттің
Сын тұрғысынан ойлау
оқыту технологиясы
технологиясы
М.М. Жанпейісованың
МОТтехнологиясы
Ж.А. Қараевтың
“Үш өлшемді
әдістемелік жүйе”
ЖАҢА
ТЕХНОЛОГИЯЛАР
Ж.А. Қараевтың
Деңгейлеп оқыту
технологиясы
М. Монтосорридің
Өздігінен даму
технологиясы
П.М Эрдниевтің
Дидактикалық біліктерді
Ш.А. Амонашавлидің
шоғырландыру
Ізгілікті – тұлғалық
технологиясы
технологиясы
В.Ф. Шаталовтың
қарқынды оқыту
технологиясы
Жаңа әдістерді пайдалану барысында жететін нәтижелер:
Бағасын көтеретін болғандықтан, детальға көңіл бөлінетіндіктен
оқушылар мәтінді толық оқиды қызығушылығы артады.
2. Сынып оқушылары рөлмен оқуда үлкен белсенділік көрсетеді.
3. Сынып оқушылары түгел сұралады, бағаланады.
4. 3- деңгейдің оқушысы 2- деңгейге көтеріледі.
5. Ауызша, жазбаша тіл дамытылады.
6. Тақырыпты блок-модульге бөлу арқылы негізгі мәселелерге көңіл бөлінеді, оқушылардың бәрі сабаққа тартылады.
7. Өз білімдерінің нәтижесін бағалау көрсеткіштерін көріп, көз жеткізеді.
9.Ойын ашық айтуға, жеке пікір айтуға дағдыланады.
10.Оқушы өзін еркін сезініп, жеке тұлға ретінде ізденеді,ой түйеді.
11.Оқушы өзін-өзі тексереді және бағалайды.
12.Жеке , жұптық , топтық, ұжымдық жұмыстар жүргізеді.
13.Оқушылар арасында достық, ұжымдық қарым –қатынас орнатады.
14. Бәсекеге түсу қабілеті дамиды.
Мұғалімнің ұстаздық міндеті оқушыларды шығармашылыққа баулу, шәкіртінің бойындағы қабілет көзін ашып, тілін байытуға, қиялын ұштауға, өз бетінше ізденуге зор әсерін тигізетіндей етіп жұмыс істеу. Қазіргі білім беру саласындағы оқытудың озық технологиясын меңгермейінше сауатты, жан – жақты маман болу мүмкін емес. Ал өз пікірін пайымдай алатын, өз көзқарасын дәлелдей алатын оқушы ертеңгі үлкен өмірдің бәсекесіне төтеп бере алатын тұлға болып шығатыны сөзсіз.
«Еліміздің ертеңі бүгінгі ұрпақтың қолында, ал ұрпақтың тағдыры ұстаздың қолында»
Н.Ә.Назарбаев.
Жай мұғалім – хабарлайды,
Жақсы мұғалім – түсіндіреді.
Керемет мұғалім – көрсетеді,
Ұлы мұғалім -шабыттандырады
Уильям Уорд
БІЛІМДІДЕН НЕ ПАЙДА,
БІЛГЕНІН КӨПКЕ АЙТПАСА,
ҮЙРЕТКЕННЕН НЕ ПАЙДА, ҚАЙЫРЫМЫ ҚАЙТПАСА
А.Байтұрсынұлы.
Психологиялық тренинг
«Жүректен - жүрекке»
Бейнеролик
«Құмырсқаларәрекеті»
Топпен жұмыс:
1-топ:Мінсіз оқушының моделін жасау
2-топ:Мінсіз мұғалім моделін жасау
Сергіту сәті:
«Миға шабуыл» әдісі
1-топқа:
Дарынды оқушы деген кім?
СТО-ға қандай анықтама берер едіңіз?
2-топқа:
АКТ-ның оқу процесіндегі рөлі қандай?
Қазіргі заман мұғалімі қандай болуы керек?
«Рөлдікойын»
Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша сценарий құрып, рөлде ойнайды, ал екінші топ ол қандай рөл екенін табуы керек