Сабақ: №40 10-бөлім. Компьютердің тілін табу – өнер 2-бөлімше. «Компьютер қалай пайда болды?» | Мектеп: КММ «№117 ЖББМ» |
Күні: 02.03.2018 ж. | Мұғалімнің есімі: Темірбаева А.Д. |
Сынып: 5 «Г,Д,Е,Ж» | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы | «Компьютер қалай пайда болды?» |
Сабақ негізделген оқу мақсаттары | Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Мәтіннен жаңа сөздердің аудармасын тауып жаза алады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Берілген сөйлемдерді толықтырып жаза алады. |
Кейбір оқушылар: |
Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрап жаза алады. |
Тілдік мақсат | Сабақ барысында пайдаланатын сөздер мен сөз тіркестер: есептеуіш құрылғы,дербес,мәлімет қоры,төлемақы,тасымалдау,салмағы,үкімет орындары,кеңсе,ақпараттық құрал,коммуналдық қызмет ақысы,ақпаратты сақтау,тасымалдау,қажеттілік,т.б. |
Алдыңғы оқу | Оқушылардың компьютер пайдасы туралы әңгімелеу. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (ескертпелер) | Ресурстар |
Басы 7 минут | 1. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу . «Шаттық шеңбері». 2. Топқа бөлу. Компьютер Ақпарат Есептеу 1 топ – Компьютер 2 топ – Есептеу 3 топ – Ақпарат Үй жұмысын тексеру: А) 7-тапсырма, 65-бет. Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. Ә) 8-тапсырма, 65-бет. Құрған жоспарыңа сүйеніп, мәтінді қысқаша мазмұнда. | АКТ, суреттер (қима қағаздар) |
Ортасы 25 минут | 1. Тақырыпқа байланысты сұрақтарды қоя отырып, жаңа тақырыпты анықтайды. Сұрақтар: Компьютер қашан пайда болды? Компьютердің пайдасы неде? Компьютерде қандай бағдарламаларды жиі қолданасыңдар? Компьютерде көп отыру дұрыс па? Компьютер алдында отырғанда қаншалықты арақашықтық сақтау керек? Қазіргі таңда компьютерсіз өмірімізді елестете аламыз ба? Дұрыс, бүгінгі біздің сабағымыз «Компьютер қалай пайда болды?» деп аталады. 2. Критерийлермен таныстыру: Мәтіннен жаңа сөздердің аудармасын тауып жаза алады. Берілген сөйлемдерді толықтырып жаза алады. Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрап жаза алады. 3.5,6-тапсырма, 65-бет. Қою қаріппен жазылған сөздердің аудармасын жаз. Сөйлемдерді толықтырып оқы. Критерий Дескриптор Білу,түсіну | Мәтіннен қою қаріппен берілген сөздерді табады, оқиды. | Қою қаріппен берілген сөздердің аудармасын тауып дәптеріне жазады. | | Қолдану | Төменде берілген сөйлемдерді сәйкестендіріп оқиды. | Сөйлемдерді мәтіндегі ақпаратпен салыстырады. | | 4. Тілдік бағдар. Жалғаулықтар. Құрмалас сөйлемдердің құрамындағы жай сөйлемдерді байланыстыратын жалғаулық шылау деп аталады. Ыңғайласты жалғаулықтар | Қарсылықты жалғаулықтар | мен (бен, пен, менен, пенен), да, де, та, те, және, һәм, әрі. | бірақ, алайда, дегенмен, әйтпесе, әйткенмен, сонда да. | 5. 9,11-тапсырма, 65-бет. Сөйлемдерді толықтырып жазады. Компьютерді сипаттап жазу. Критерий Дескриптор Білу,түсіну | Төмендегі сөйлемдерді толықтырып жазады. | Әр сөйлемдегі алдыңғы ой мен келесі ойдың арасында қандай байланыс бар екенін түсіндіреді. | | Қолдану | Өзі қолданып жүрген компьютерді сипаттап жазады. | Оны сынып алдында баяндайды. | | Сергіту сәті: «Кім жылдам» ойыны. Әр топтан бір оқушы ғаламтор желісіне қосылып, сайтта берілген сұрақтар бойынша берілген уақыт ішінде дұрыс жауабын таңдау керек. Жылдам әрі дұрыс жауап берген оқушы «Жеңімпаз» атанады. Бұл ойын жаңа технологияны меңгерумен қатар оқушы логикасын және сабақты игере алуын тексереді, алған білімін қорытындылауда қолданылады. | Презентация, Слайд, интербелсенді тақта, интеллектуалды ойындар (қима қағаздар) Смайликтер Оқулық, 65-бет Оқулық, 65-бет |
Соңы 8 минут | Рефлексия: Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? Бағалау: Құрастырылған дескрипторды жинап алып, бағалау. Үйге тапсырма: 12-тапсырма, 65-бет. «Компьютердің қызметі" тақырыбында постер жаса (сынып алдында қорға). | |
Қосымша ақпарат | |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
Топ көшбасшысын тағайындаймын. Оқушылардың ойын, пікірін тыңдап, оларды мадақтау, идеяларына қол шапалақтау арқылы қолдау көрсетіледі. Қабілетті оқушыларға топпен жұмыс кезінде басшылық жасау ұсынылады. | | |
Рефлексия Сабақ мақсаттары нақты болды ма? Оқушылар бүгін нені оқып білді? Оқу ортасы қандай болды? Саралау бойынша менің жоспарланған жұмысым сəтті болды ма? Мен мерзімдерден ауытқып кеткен жоқпын ба? Мен өз жоспарымда қандай өзгертулерді жасадым жəне неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қысқаша бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: 2: |