Просмотр содержимого документа
«С?з таптары. Сан есімні? емлесі»
Сыныбы: 6-сынып
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Сан есімнің емлесі
Сабақтың мақсаты: Сан есімнің емлесін түсіндіру. Алған білімдерін
жаттығу жұмыстары арқылы, сұрақ-жауап әдістерін пайдалану
арқылы,түрлі топтық және жеке жұмыстармен саналарына сіңіру және
қорытындылау
Сабақтың міндеті:
а) білімділік: Балаларды сан есімнің жазылу емлесімен таныстырып,
олардың біліктілігін қалыптастыру . Сандардың адам өмірінде маңызды
екенін ұғындыру.
ә) дамытушылық:Сыни ойлауға, өз пікірін ашық жеткізуге, ізденімпаздыққа,
дұрыс сөйлеп, дұрыс жазу және мәдениеттілікке баулу
б) тәрбиелік: Балалар бойында «Адам» деген есімге сай барлық
адамгершілік қасиеттерді: мейірімділік, «үлкенге құрмет – кішіге ізет»,
отанды сүю сияқты ұлы сезімдерді сіңдіру
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, топтық және өзіндік жұмыс жасау, жаттығу
жұмыстары
Сабақтың көрнекілігі: белсенді тақта, плакат, презентация Power Point. Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
(2минут)
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
II.Үй тапсырмасын пысықтау
(8 минут)
«Менің анам» тақырыбында сан есімдерді қатыстыра отырып эссе жазып келу.
- Үй тапсырмасын журнал бойынша сұраймын.
- Үй тапсырмасын орындаған балаға, қосымша пысықтау үшін белсенді
тақта арқылы сұрақтары қойылады.
Жаңа сабаққа дайындық:
( 2 минут)
1.Сабақтың тақырыбын тақтаға жазу.
2. Сабақ мақсатын түсіндіру.
III.Жаңа сабақ
( 10 минут )
Сан есімнің емлесі
1.Күрделі сан есімнің әр сыңары
бөлек жазылады
Мысалы: Бір мың тоғыз жүз
тоқсан бір,
мың тоғыз жүз қырық бес,
екі мың он бес.
2. Цифрмен берілген сан есімдерге
жалғанатын жалғаулар дефис
арқылы жазылады.
Атам 70- ке толды.
Інім 10- нан асты.
3.Реттік сан есімдерге араб цифрымен
таңбаланғанда, - ыншы, -інші, -ншы,
ніші, журнағының орнына дефис
қойылады.
6 - сынып, 5 - қатар, 20 - есеп
4. Ал рим санымен берілгенде дефис
қойылмайды
VI сынып XX ғасыр
5. Жыл, ай, ғасыр, күннің ретін білдіретін
сан есәмдер араб цифрымен берілсе де, дефис қойылмайды
1845 жыл, 16 желтоқсан
6. Екі, алты , жеті сан есімдеріне
Жинақтық сан есім жасайтын -ау, -еу,
жұрнақтары жалғанда, түбір соңындағы
«ы,і» дыбыстары түсіп қалады.
Ек(еу) , алт(ы) ау, жет(і) еу
7. Болжалдық сан есім цифрмен
жазылғанда, олардан кейін келетін
қосымшалар дефис арқылы жазылады.
10- даған, 20 - дай, 1000 -дап, 50 – 55 - тердегі
Жаңа тақырыпты түсіндіріп болған соң, балалар түсінігін тексеру мақсатында белсенді тақтадан сөйлемдер көрсетілетін болады.
1. Қатені түзету( 3минут)
1. 8 - наурыз әйел-қыздар мерекесі.
2. Астанада 2016 - жыл ЭКСПО көрмесі өтеді.
3. Қазіргі ХХІ- ғасыр жастары өте білімді және саналы.
4. Мен 6- ыншы сыныпта оқыймын
5. 1902 – жыл Ғ.Мүсірепов дүниеге келген
6. 1000 даған адамның түбіне жеткен тасқын болды.
7. Екіуі де үнсіз.
Қатені түзетіп, дәптерлеріне жазу.
1. 8 наурыз әйел –қыздар мерекесі.
2. Астанада 2016 жыл ЭКСПО көрмесі өтеді.
3. Қазіргі ХХІ ғасыр жастары өте білімді және саналы.
4. Мен 6 - сыныпта оқыймын
5. 1902 жыл Ғ.Мүсірепов дүниеге келген
6. 1000- даған адамның түбіне жеткен тасқын болды.
7. Екеуі де үнсіз
2. Белсенді тақта арқылы көрсетілетін «Мектебіміздің мақтанышы» деген атпен шағын баяндама ұсынылады. Көп жылдар ұстаздық жолында қызмет жасап келе жатырған Қанипа Аксенқызы жайында, тәрбиелік мәні бар баяндама оқытушының жүріп өткен жолы мен еткен еңбегі туралы мәлімет бере отырып, білімдерін сынайтын болады. Яғни мәтіндегі сан есімдерді табады. (4минут)
3.Келесі балалармен жүргізілетін тапсырма «Ізденімпаздар » деп аталады.
Балалар екі топқа бөлініп, берілген 5 минут барысында өздеріне жүктелген
міндеттерді атқаратын болады.
1 топ - Журналистер «Мен білетін Ұстаз»
Эксперимент
2 топ - Зерттеушілер «Тілімнің тарихы»
Журналистер тобы - ашық сабаққа қатысқан оқытушылардан сан
есімдерді қатыстыра отырып сұрақтар қояды, олардың жетістіктері,
тәжірибелері, тұлғалық, адамдық қасиетері туралы мәліметтер жинап
«Фостер» қорғаулары керек.
Талап етілетін жайт: Топтағы екі бала оқытушылардан интервью алса,
қалғандары көмекші арқылы ақпаратқа ие болып, өзіндік жұмысты
бастаулары шарт.
Зертеушілер тобына «Тілімнің тарихы» атты зерттеу үшін мәтін
тапсырылатын болады. Онда балалар зерттеулік жұмыстарын «Фостер»
арқылы қорғайды.
Берілген бес минуттан соң оқушылардың нәтижелері белгілі болады.
Осы тапсырма бойынша балалар бір – бірін бағалайды және орындалған
тапсырмаға талдау жасайтын болады. Талдаудан соң қайта бағалау кезеңі
өтеді. ( 2 минут)
(Бұл кезең балалардың сыни көзқарасын дамытады)
4.Сергіту сәті.
(2 минут)
5. Келесі «Ойнайық та, ойланайық!» атты жылдамдықты талап ететін
тапсырма.
2 минут уақыт беріледі. Балалар дәптерлеріне орындайтын болады.
Бір жайым, бір шөкім, бір қайнатым, бір салым, бір асым, бір жұтым, бір ұрттам, бір ауыз.
Керекті сөздер: айран, су, өлең, бұлт, шай, ет, қамыр, тұз.
Мысалы: бір жайым қамыр.
6.Тарих толқынында. Белсенді тақта арқылы төрт сурет
көрсетіледі. (2 минут)
1941-1945 жыл Ұлы отан соғысы
Қазақ хандығы
Херсон мектебінің алғашқы кезеңі
1929 -1931 жылғы ашаршылық кезеңі
Балалар көрген суреттерді қай кезеңге тиісті және сол жайында толығырақ
мәлімет берулері керек.
Тарих толқынында жасырынып жатырған сандардың біздің