Сабақтың тақырыбы | Қанша? Неше? |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға тақырып төңірегінде білім беру. Оқушылардың сөздік қорларын байыту. |
Сабақтың міндеттері | 1.Оқушылардың тақырып төңірегінде білімдерін кеңейту 2. Оқушылардың ынта қойып тыңдау, жазу, талдау машықтарын жетілдіру, сөздік қорларын арттыру, пікірін дәлелдей білу қабілеттерін дамыту. Оқушы бойында өз бетімен білім алу,өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру 3. Оқушыларды білімділікке, ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа, бірін-бірі сыйлауға тәрбиелеу. |
Оқыту нәтижесі | 1.Сынып оқушыларының тақырып бойынша білімдері кеңейеді. 2. Оқушылардың қазақша ойлау, жазу, сөйлеу дағдылары дамиды. 3. Үйренген сөздерін күнделікті өмірде қолдануға үйренеді. 4. Топтасып жұмыс істеуге үйренеді, өз-өзіне деген сенімдік көзқарас қалыптасады, зерделеуге үйренеді |
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ |
Сабақтың әдіс-тәсілі | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, қайталау, топтық жұмыс, кластер, жұптық жұмыс, көрнекілік әдісі, «Ыстық орындық», «математикалық әдіс» |
Сабақтың көрнекілігі | Интерактивті тақта, форматтар, маркерлер, презентация, кеспе |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау |
І. Ұйымдастыру кезеңі: -сәлемдесу; -кезекшімен сұхбат; (ыстық орындық әдісі) -оқушыларды топқа бөлу | Оқушыларды топқа бөледі | кезекшімен сұхбат; (ыстық орындық әдісі) Топқа бөлінеді. | |
ІІ. Білу: 1) Сабақтың тақырыбын анықтау. Заттың санын сұрау үшін қандай сұрақ қоямыз? 2) Сурет бойынша жұмыс. (заттардың санын анықтау) 1-топ. Суреттегі заттың атауын анықтайды. 2-топ. Сурет бойынша заттың санын анықтайтын сұрақтар қояды. Мысалы: Суретте неше кітап? 3-топ. 2-топтың сұрақтарына жауап береді. | -Балалар, қазір ребусті шешіп бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайық. -Сонымен, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қанша? Неше?». Бүгін сендер сабақта көлік түрлерімен, жаңа сөздермен танысасыңдар. (Сабақтың барысын айтып кетеді) -Қазір жылдың қай мезгілі? -Көктем айлары қандай? -Көктемде қандай демалыс болады? -Уақыт қанша? -Бүгін неше сабақ? -Балалар, жаңа сабақты меңгеру үшін сендерге дайындалған тапсырмамен танысайық. Тапсырманың шартын түсіндіреді. | Ребусті шешіп сабақтың тақырыбын анықтайды; Өздерінің сұрақтарына жауап береді Сурет бойынша жұмыс істейді. Топтық жұмыс. | 1 ұпай 1ұпай |
ІІІ. Түсіну: Жаңа сөздермен жұмыс (жеке жұмыс): уақыт-время ғасыр - век апта -неделья мезгіл-время -сөздерді дауыстап оқу; -оқушыларға оқыту; -сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыру. | -Жаңа сөздерді дауыстап оқып, түсіндіреді -Жарайсыңдар! | Жаңа сөздерді дауыстап оқып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады | 1ұпай |
ІV. Қолдану 1).Мәтін. (топтық жұмыс; орысша мәтіндер үлестіріледі): 1-топ. Орысша мәтінді қазақша оқу; В одном году 365дней. В одном году 12 месяцев. В одном месяце 30-31дней. В одном месяце 4 неделе. В одной неделе 7 суток. В сутках 24 часа. В одном часе 60 минут. В одной минуте 60 секунд. 2-топ. Мәтінге қатысты сұрақтарды орысшадан қазақшаға аударып оқиды. СҰРАҚТАР: Сколько дней в году? Сколько месяцев в году? Сколько дней в месяце? Сколько недель в месяце? В недели сколько суток? В сутках сколько часов? Сколько минут в одном часе? В одной минуте сколько секунд? 3-топ. Мәтін бойынша орысша диалогті қазақша оқиды.
Қанша? Неше? -Сколько дней в году? -365 дней в году. -Сколько месяцев в году? -В году 12 месяцев. -Сколько дней в месяце? -В месяце 30-31 дней. -Сколько недель в месяце? -В месяце 4 недели. -В неделе сколько суток? -В неделе 7 суток. -В сутках сколько часов? -В сутках 24 часа. -Сколько минут в одном часе? -В часе 60 минут. -В одной минуте сколько секунд? -В одной минуте 60 секунд. -Мәтіннен жаңа сөздерді тауып, қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айту; 2) -Берілген сан есімдерді сөзбен жазып, топ ішінде бір-бірін тексереді. -морфологиялық талдау. 3 топ. (алтыншымын; біреу, бесте) | мәтінмен жұмыс жүргізеді. Өздері құрастырған мәтінді мәнерлеп оқиды Тапсырманы түсіндіреді Грамматикалық тапсырмаларды түсіндіреді | Топта мәтінді оқып, аударады; Мәтіннен жаңа сөздерді тауып қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айтады;
Сұрақтарға шапшаң жауап береді | 2 ұпай 1 ұпай 2 ұпай |
V. Талдау Топтық жұмыс: 1-топ: Сағат бойынша сөйлеу. 2-топ: Кластер бойынша ойларын толықтырады. 3-топ: Есеп шығарады. 30+ | 30= | 60 | 57+ | 25- | 10= | 15 | 3= | 300+ | 450= | 750 | 2000+ | 5000= | 7000 | 60 | | 1000- | 500 | 500= | | | Әр топтың тапсырмасын түсіндіреді | Әр топ өз тапсырмасын орындап, қорғайды | |
VІ. Жинақтау (қорыту) Сұрақ-жауап ұйымдастыру Жаңа сөздерді дұрыс аударып, оқу. | Бүгін сабақта қандай тақырып өттік? Бүгін сабақта қандай жаңа сөздер үйрендіңдер? | Терме диктант. Жаңа сөздерді естеріне түсіреді | 1 ұпай |
ІV. Үй тапсырмасы: 145-бет. «3» - сөздерді жаттау; «Сағат» сөзін тәуелде. «4» - сөздерді жаттау, «Сағат» сөзін тәуелдеу; «Неше? Қанша?» диалог құрастыру. «5» - сөздерді жаттау, «Сағат» сөзін тәуелдеу, «Неше? Қанша?» диалог құрастыру, жаттау. | -Балалар, сендер осы аралда демалып жүргенде, мемлекеттік тілді ұмытып қалмау үшін үй тапсырмасын беремін. Үй тапсырмасын түсіндіреді | Үй тапсырмасын жазып алады | 1 ұпай |
VI. Бағалау: 9 ұпай – «5» 8 ұпай – «4» 7-5 ұпай – «3» | Әр оқушының жетістігі туралы ауызша айтады | Ұпайларын санап, бағаларын айтады | |
VIІ. Рефлексия «Бармақ» әдісі | | «Бармақ» әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді. | |
| | | |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------