kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Абай Құнанбайұлы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» 
Сабақтың мақсаты: 
а) білімділік:
оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін 5 асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғындыру, ақын шығармаларын оқып үйренуге баулу; 
ә) дамытушылық: мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету; 
б) тәрбиелік: адамгершілікке, ғылым, білімге бейімдеу. 
Сабақтың түрі: жаңа сабақ 
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары 
Сабақтың көрнекіліктері: А.Құнанбаевтың портреті, тірек сызбалар, семантикалық карта. 
Сабақтың барысы: 
1.Ұйымдастыру кезеңі. 
2. Үй тапсырмасын тексеру.
 
Ы.Алтынсарин жайлы 4 оқушы реферат, қалған оқушылар Ы.Алтынсаринның шығармашылығын әңгімелеу, өздеріне ұнаған  бір өлеңін жаттау.

3. Жаңа сабақ
1. Абай өміріне қысқаша тоқталу 

аудармалары Ибраһим 1845-1904ж 

8 мыңға жуық өлеңдері әкесі Құнанбай 

45 қара сөзі Шешесі Ұлжан 

Ахмет-Риза медресесі әжесі Зере 

2. Әдебиет теориясы. 
Өлең – поэзиялық жанр түріне жатады. Онда ұйқас /рифма/, ырғақ /ритм/ болады. 
Мысалы: 
Ғылым таппай/ мақтанба, -а 
Орын таппай/ баптанба, -а 
Құмарланып/ шаттанба, -а 
Ойнап/ босқа күлуге. -б 
Өлеңнің құрылымдық жүйесі /структурная система/ 
1. 1- шумақ /четверостишие/ 
2. 4 тармақ /строка/ 
3. 2 бунақ /строфа/ 
4. ұйқас – 1-а, 2-а, 3-а, 4-б. /рифма/ 
3. Оқулықпен жұмыс. 
Абайдың көп өлеңдері мәдениет пен білімге арналған. Бүгін біз Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен танысамыз. 
А.Өлеңді мәнерлеп оқу 
Ә.Сөздік жұмысын жүргізу.
Ғылым – оқу, білім 
Ғалым – оқымысты адам. 
Б.Өлеңді оқушыларға шумақ бойынша тізбектеп оқыту, мазмұнын ашу. 
5. Семантикалық картаны толтыру. 
Тақырыбы Авторы Жанры Түйінді ой Негізгі идеясы 
Ғылым таппай мақтанба Абай Құнанбаев поэзия Жас уақытта оқып, білім алуға шақырады Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз. 
6. Мағынаны тану стратегиясы. 

Бес асыл іс 

Бес дұшпан 

6.Сабақты бекіту. 

Қоғамға 
қандай адамдар 
қажет? 

- Мына қасиеттерді оқып, қажеттісін белгілеңдер. (параққа жазылған қасиеттер, таза парақ «Топтастыру» үшін). 
Қасиеттері: 
• Еңбекқор 
• Әдепсіз 
• Мейірімді 
• Ақылсыз 
• Надан 
• Дарынды 
• Залым 
• Өз Отанын сүйетін патриот 
• Еріншек 
• Сауатты 
• Білімді 
- Сендерден де осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын. 

7.Үйге тапсырма. 
Өлеңнен үзінді жаттау.  100-бет
Өз таңдаулары бойынша өлең шумағын талдау. 

8. Бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Абай Құнанбайұлы»

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» 
Сабақтың мақсаты: 
а) білімділік:
оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін 5 асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғындыру, ақын шығармаларын оқып үйренуге баулу; 
ә) дамытушылық: мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету; 
б) тәрбиелік: адамгершілікке, ғылым, білімге бейімдеу. 
Сабақтың түрі: жаңа сабақ 
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары 
Сабақтың көрнекіліктері: А.Құнанбаевтың портреті, тірек сызбалар, семантикалық карта. 
Сабақтың барысы: 
1.Ұйымдастыру кезеңі. 
2. Үй тапсырмасын тексеру.
 
Ы.Алтынсарин жайлы 4 оқушы реферат, қалған оқушылар Ы.Алтынсаринның шығармашылығын әңгімелеу, өздеріне ұнаған бір өлеңін жаттау.

3. Жаңа сабақ
1. Абай өміріне қысқаша тоқталу 

аудармалары Ибраһим 1845-1904ж 

8 мыңға жуық өлеңдері әкесі Құнанбай 

45 қара сөзі Шешесі Ұлжан 

Ахмет-Риза медресесі әжесі Зере 

2. Әдебиет теориясы. 
Өлең – поэзиялық жанр түріне жатады. Онда ұйқас /рифма/, ырғақ /ритм/ болады. 
Мысалы: 
Ғылым таппай/ мақтанба, -а 
Орын таппай/ баптанба, -а 
Құмарланып/ шаттанба, -а 
Ойнап/ босқа күлуге. -б 
Өлеңнің құрылымдық жүйесі /структурная система/ 
1. 1- шумақ /четверостишие/ 
2. 4 тармақ /строка/ 
3. 2 бунақ /строфа/ 
4. ұйқас – 1-а, 2-а, 3-а, 4-б. /рифма/ 
3. Оқулықпен жұмыс. 
Абайдың көп өлеңдері мәдениет пен білімге арналған. Бүгін біз Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен танысамыз. 
А.Өлеңді мәнерлеп оқу 
Ә.Сөздік жұмысын жүргізу.
Ғылым – оқу, білім 
Ғалым – оқымысты адам. 
Б.Өлеңді оқушыларға шумақ бойынша тізбектеп оқыту, мазмұнын ашу. 
5. Семантикалық картаны толтыру. 
Тақырыбы Авторы Жанры Түйінді ой Негізгі идеясы 
Ғылым таппай мақтанба Абай Құнанбаев поэзия Жас уақытта оқып, білім алуға шақырады Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз. 
6. Мағынаны тану стратегиясы. 

Бес асыл іс 

Бес дұшпан 

6.Сабақты бекіту. 

Қоғамға 
қандай адамдар 
қажет? 

- Мына қасиеттерді оқып, қажеттісін белгілеңдер. (параққа жазылған қасиеттер, таза парақ «Топтастыру» үшін). 
Қасиеттері: 
• Еңбекқор 
• Әдепсіз 
• Мейірімді 
• Ақылсыз 
• Надан 
• Дарынды 
• Залым 
• Өз Отанын сүйетін патриот 
• Еріншек 
• Сауатты 
• Білімді 
- Сендерден де осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын. 

7.Үйге тапсырма. 
Өлеңнен үзінді жаттау. 100-бет
Өз таңдаулары бойынша өлең шумағын талдау. 

8. Бағалау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Абай Құнанбайұлы

Автор: Клышева Толкын Акбаевна

Дата: 29.11.2016

Номер свидетельства: 363701
