Кітапханамен таныстыру.Кітапхана туралы мәлімет беру.Кітаптың адам өміріндегі маңызы туралы мәлімет беру.Кітапты пайдалану ережесіме таныстыру.
Сабақтың барысы:
Сәлеметсіздер ме балалар! Бүгін сендер үшін ерекше күн.Мектеп кітапханасының енді тұрақты оқырмандары боласыңдар.Ендеше хош келдіңдер!
Балалар кітапхана деген сөздің мағынасын білесіңдер ме?-
Ол араб тілінен енген сөз, жазу қоймасы деген мағынаны білдіреді.Кітапханада кітаптар өмір сүреді және оқырмандарға көмек береді.Сондықтан кітапты ұқыпты ұстай білу және уақытында тапсыру керек.Кітап ең жақын дос болып табылады.Енді оқушылардың кітап туралы өлеңдерін тыңдайық.
-Білесің бе, кітап білім ұясын,
Келесің мұнда, өмірге азық жиясың
Оқып, біліп,зерттеп көріп санаңа
Терең білім,ой маржанын құясың.
Дейді ойшылдар «Кітап- білім бұлағы»
Кітапхана сол кітаптар тұрағы
Көп үйреніп, көп оқыған баланың
Анық тағы білімпаз боп шығары.
-Қуан кітап, қуанатын күн бүгін,
Серпіп таста мұңды жүрек түндігін.
Кел, оқырман, тойын тойла кітаптың,
Шаттанатын мерекелі күн бүгін.
О, кітап, бас иемін мәртебеңе,
Игілік қазынасың бар адамға.
Сен берер игіліктің есебі жоқ,
Жеткізіп жолын тауып айта алам ба?
Кітапханашы:
Жарайсыңдар балалар.Енді кітапты оқу ережелерімен танысайық
Кітапті ұқыпты ұста!
Кітап қоғамдық меншік. Ол көп жылдар бойы қызмет ету керек. Сондықтан кітапты ұқыпты ұста.
Кітап таза, әрі тысталған болуы тиіс.
Кітапты таза қолмен оқы.
Тамақ ішіп отырып кітап оқыма.
Кітаптің беттерін бүктеме.
Кітаптің ортасына қалам, қарандаш, дәптер салма.
Жыртылған кітапті желімде.
Кітапқа жазулар жазба.
Кітапті шкафта немесе полкада сақта.
Алған кітапті уақытында тапсыр.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Кітапхана өміріне саяхат»
Кітапханаға саяхат.
Сабақтың мақсаты:
Кітапханамен таныстыру.Кітапхана туралы мәлімет беру.Кітаптың адам өміріндегі маңызы туралы мәлімет беру.Кітапты пайдалану ережесіме таныстыру.
Сабақтың барысы:
Сәлеметсіздер ме балалар! Бүгін сендер үшін ерекше күн.Мектеп кітапханасының енді тұрақты оқырмандары боласыңдар.Ендеше хош келдіңдер!
Балалар кітапхана деген сөздің мағынасын білесіңдер ме?-
Ол араб тілінен енген сөз, жазу қоймасы деген мағынаны білдіреді.Кітапханада кітаптар өмір сүреді және оқырмандарға көмек береді.Сондықтан кітапты ұқыпты ұстай білу және уақытында тапсыру керек.Кітап ең жақын дос болып табылады.Енді оқушылардың кітап туралы өлеңдерін тыңдайық..
-Білесің бе, кітап білім ұясын,
Келесің мұнда, өмірге азық жиясың
Оқып, біліп,зерттеп көріп санаңа
Терең білім,ой маржанын құясың.
Дейді ойшылдар «Кітап- білім бұлағы»
Кітапхана сол кітаптар тұрағы
Көп үйреніп, көп оқыған баланың
Анық тағы білімпаз боп шығары.
-Қуан кітап, қуанатын күн бүгін,
Серпіп таста мұңды жүрек түндігін.
Кел, оқырман, тойын тойла кітаптың,
Шаттанатын мерекелі күн бүгін.
О, кітап, бас иемін мәртебеңе,
Игілік қазынасың бар адамға.
Сен берер игіліктің есебі жоқ,
Жеткізіп жолын тауып айта алам ба?
Кітапханашы:
Жарайсыңдар балалар.Енді кітапты оқу ережелерімен танысайық
Кітапті ұқыпты ұста!
Кітап қоғамдық меншік. Ол көп жылдар бойы қызмет ету керек. Сондықтан кітапты ұқыпты ұста.
Кітап таза, әрі тысталған болуы тиіс.
Кітапты таза қолмен оқы.
Тамақ ішіп отырып кітап оқыма.
Кітаптің беттерін бүктеме.
Кітаптің ортасына қалам, қарандаш, дәптер салма.
Жыртылған кітапті желімде.
Кітапқа жазулар жазба.
Кітапті шкафта немесе полкада сақта.
Алған кітапті уақытында тапсыр.
Шала түрленіп дамитындар— төменгі сатыдағы қанатсыз жәндіктерге және жоғарғы сатыдағы жәндіктердің бірқатар отрядтарына тән даму жолы. Бұларға: біркүндіктер, инеліктер, тарақандар, дәуіттер, термиттер, таяқшатәрізділер, теріқанаттылар, биттер, жартылай қатты қанаттылар, т.б. жатады. Шала түрленіп дамитындардың онтогенезі 3 сатыдан тұрады: жұмыртқа, дернәсіл және ересек жәндік (имаго). Бұларда қуыршақ сатысы болмайды (қ. Толық түрленіп дамитындар). Бұлардың ерекшелігі жұмыртқадан шыққан дернәсіл ересек жәндікке ұқсайды және қоректенуі де ұқсас келеді. Имаголарының қанаты болған жағдайда, дамуының соңғы сатыларында дернәсілдерінің де қанат нышандары пайда болады. Құрлықта тіршілік ететін Шала түрленіп дамитындардың дернәсілдерін — нимфа, ал суда тіршілік етуіне байланысты арнайы тыныс алу органдары (желбезектері) пайда болады, мұндай дернәсілдерді — наяда деп атайды. Бұларға біркүндіктер, көктемдіктер, тағы басқа жатады. [