Сайыс сабақтың тақырыбы: «Өнерлінің өрісі кең»
Мақсаты: - ата – бабамыздың ұрпақ тәрбиесіне ерекше мән бергенін қыз балаларға ұғындыру. Оқушылардыңқол өнерге дегенқызығушылығынарттыру.
- тақырыптыдәлелдіойменашабілуіне, нақтысөйлеуге баулу.
- әдемілікке, өнерге, ұқыптылыққа, шеберліккетәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыссабақ.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеуөнері, күнделіктіөмірменбайланыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: таблица, үлгілер, ыдыс - аяқтар, тақтаұпайсандарыжазылғанқағаздар.
Көрнекіліктер: нақылсөздер:
Біліміңді шында,
Ынта болса адамда.
Қиын іс жоқ ғаламда,
Өнерімді ел көрсін,
Игерем халық мұрасын.
Сабақтың барысы: Ұйымдастырукезеңі.
Жүргізуші: Армысыздарқұрметтіұстаздар, оқушылар!
«Өнерлініңқолы алтын,
Өлеңшініңсөзі алтын»
Тамашаға шақырамыз, «Шебер», «Іскер» топтары.
Сайыс 10 бөлімнентұрады.
Сайысбөлімі:
1. Сәлемдесу (киім, эмблема).
2. «Кімжылдам?» (картоптазалау, түймеқадау).
3. «Құраққұрау да өнер».
4. «Ас – адамныңарқауы» (қыздар салат түрлерінжасайды).
5. «Сөзқумақ» - танымдықойын.
6. «Мақал – сөздіңмәйегі» (мақал - мәтелсайысы).
7. Эстафета «Кім тез?» (оюдысызып, қиыпжабыстыру).
8. «Ағашкөркі – жапырақ, Адам көркі – шүберек» (сәнүлгілерінкөрсету).
9. Музыка сайысы.
10. Көрме «қолөнері – ойөнері».
- Көрсетіпөздерініңөнерлерін,
Табындырыпөнергекөрерменін.
Таныстырыпендіоларкөпшілікке,
Сайысқақатысушыөрендерін.
Әртоптыңаты, әні, эмблемасышығады.
Жүргізуші:
Сайысымыздың 2 - бөлімі «Кімжылдам?» депаталады.
Әртоптанекіоқушышығады. Бірқызкартоптазалайды, екіншіқызтүймеқадайды. Картоптыңқабығыжұқа, әріүзілмегенболсаөтежақсы. Түйме мата сәйкестігіне, ине, жіптүйілгеніескерукерек.
Жүргізуші:
Келесісайысымыз «Құраққұрау да өнер». Мұнда тез арадасуреттерқарап, қағазданқиылғанүлгілербойыншақұраққұрау.
- Табыларбойларыңнанкелербілім,
Арқалапкеліпөнержүгін.
Бүгінгідәмдітағамсалаттардан,
Көремізсайыскерлершеберлігін.
«Ас – адамныңарқауы».
Ендігісайысымызлогикалықтанымдықойын – «Сөзқумақ» депаталады.
Сұрақтар:
1. Қамырғаашытқықосқандақандай процесс жүреді? (ашупроцессі)
2. Матаныңұзынабойғыорналасқанжібі (негізгі).
3. Матадажіптердіңайқасуыарқылыжасалатын процесс (инешаншым).
4. Борщтыңнегізгіқұрамындаболатынкөкөніс (қырыққабат, қызылша).
«Мақал – сөздіңмәйегі», мақал - мәтелсайысы.
1 - топ.
Тағамтуралымақалдар.
2 - топ. Еңбек, өнертуралымақалдар.
Жүргізуші:
Эстафета ойыны «Кім тез?»
- Ою - өрнеккеқарасаң,
Өңкеймүйізтігілген.
Қайсысынқаласаң,
Қиып ал сызғанізімнен.
Қиюоңайдемеңдер,
Оған да өнеройкерек.
Бос мақтаныпжүрмеңдер,
Қиюғапысыққолкерек.
(Үлгіжәненұсқаукартасыбойыншаоюлардыойыпжапсыру, уақытқабайланысты).
Жүргізуші:
«Ағашкөркі – жапырақ,
Адам көркі – шүберек» - дегендей, ендіәр топ сәнүлгілерінкөрсетеді.
Енді «Шебер», «Іскер» топтарыөздерініңмузыкалықсәлемдемелерінкөрермендергеұсынады.
Көрме «Қолөнері – ой өнері» қыздарөздерініңқолдарыменжасағанәртүрлібұйымдардыкөрсетіп, қорғайды.
Осыменбүгінгі «Өнерлініңөрісі кең» аттысайысымызөзмәресінежетті, ал қазіркімніңұпайкөпекенінбілуүшінәділқазыларалқасынасөзкезегінбереміз. Жеңімпазтопқамарапаттаурәсіміжасалады.