Сабақ тақырыбы | Материалды таңдау |
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 6.1.5.2Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау. 6.1.4.1 Уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау.6.1.4.2Материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер) |
Сабақмақсаттары | Үйге арналған бұйым дизайнын орындау; Өлшем алып, бұйымның сызбасын орындау; Жұмысқа жоспар құру; Бұйымға кететін мата шығынын анықтау. |
Бағалаукритерийлері | Бұйым дизайнын құрастыруда бірнеше идеялар ұсынады; Бұйым орындау үшін өлшемді дұрыс алады; Өлшем белгілерін қолданып сызба құрастыра алады; Өз жұмысын жоспарлайды; Матаға орналастыруды ескеріп, шығынды есептей алады. |
Тілдікмақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология:Алжапқыш – фартук – apronШәйнекке арналған жылытқыш – грелка для чайника – hot-water bottle for teapotТұтқыш – прихватка – potholdersДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мен өз алжапқышымды |
Құндылықтардыдарыту | Осы сабақтабалалардыңбойынаеңбек, шығармашылық, құрмет құндылықтарын дарыту практикалық тапсырмалар орындау арқылы жүзеге асады |
Пәнаралықбайланыстар | Математика – есеп жүргізу,Геометрия – пішіндерді тану, пішу. |
АКТ қолдану дағдылары | Мәлімет іздеу мен шабыт, идея дамыту үшін интернет желісін қолдану. |
Бастапқыбілім | Оқушылар қуыршақ орындап, оған түрлі аксессуарлар мен киім үлгілерін матадан тікті. |
Сабақбарысы | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| | |
Сабақтың басы3 мин | Сәлемдесу. Оқушыларға түрлі алжапқыш түрлерін көрсету. Қолдану аясын талқылау. | Презентация |
| | |
Сабақтың басы3 мин | Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылау. | |
Сабақтыңортасы35 мин | Материалды таңдау және дайындау.Өлшем алу және алжапқыш сызбасының құрылымы. (Ұ) Сұрақтар қою:- «Жобалау» «конструкциялау» және «пішім» дегеніміз не?- Конструкциялау не үшін қолданылады?- Пішім сызбасы не үшін жасалады?Дайын бұйым үлгісінде өлшемді анықтау үшін, денебітімнен өлшем алу қажеттігін түсіндіру. Алжапқыш тігу үшін қажетті өлшемдерді анықтауды ұсыну.
(К) Өлшем алу тәсілін көрсету. (Т) Тапсырма. Өлшем алу. Оқушылар бір-бірінің өлшемін алып, өлшемдерін дәптерлеріне жазады.Дескрипторлар: Өлшем алудың ережесін сақтайды; Өлшем белгілерін дәптеріне жазады.(Ұ) Оқушылармен жұмысты орындау реттілігін талқылау: Үлкен қағазға алжапқыштың шынайы көлемдегі сызбасын сызу. М 1:1 көлемдегі алжапқыш сызбасының құрылымы. Дайынсызбанықиыпалу. Пішімнің барлықбөліктерінебөлшекатауынжазу. Барлықбөлшектебойлықжіпбағытынкөрсету. Әрқиықтатігіскеарналғанқосымшакөлемінбелгілеу.Құрастырылған сызба негізінде мата шығынын анықтау. Оқушылар 1:4 масштабында матаға орналастырады, есеп жүргізеді. Бір-бірімен алмасып, тексереді, ұсыныс айтады. |
Метр бауы, дәптер
Сызғыш М 1:4, қалам, өшіргіш, лекал дайындауға арналған газет не ватман/тұсқағаз |
Сабақтыңсоңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:- ненібілдім, неніүйрендім- ненітолықтүсінбедім- неменжұмыстыжалғастыруқажет | |