kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Құрақ құрау технологиясы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Құрақ құрау шеберлікке тәрбиелейді.                                                                                                    

Сабақтың мақсаты;Құрақ түрлерін таныстырып,өздері құрай білуге үйрету.Оқушылардың ой-өрісін дамытып,құрақ үлгілерін талғампаздықпен таңдай білуіне бағыт  беру.                                                                                        

Сабақтың түрі; аралас

Сабақтың әдісі; топпен жұмыс.                                                                                                       

Пәнаралық байланыс;бейнелеу өнері,сызу,математика,әдебиет т.б                 

Сабақтың барысы;1.Ұйымдастыру сәті.Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында ой қозғау.

                    Әркімге керек қолөнер,

                         Он саусақ он өнер.

                          Түгел болар дүниең

                      Біліп алсаң оны егер.

2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында мақал-мәтелдердің жасырын сөздерін толықтыруды тапсыру.

1.Көз қорқақ, қол./батыр/       4.Білім. құдық қазғандай /инемен/

 2.Иненің.,күні жоқ /жіпсіз/    5.Еңбек-дәулет,бедел -./сәулет/

 3.Еңбек …- береке /түбі/            6.Өнер. /өлмес/,үміт. /сөнбес/

3.Білімдерін тексеру;”Кім жылдам?”тест сұрақтары.Үй тапсырмасы /мата қиындылары,ине, жіп, қайшы,қатты қағаз әкелу/.

                      4.Жаңа тақырып.Кіріспе                      

   Әжелер киім тіккенде         Дорбаға салып жиыпты

   Тастамапты қиықты.            Көп киім тігіп біткенде,

    Әр алуан қиып түскенде     Қиықты сәндеп тіккенде,

                          Құрақ көрпе болыпты

Біздің қазақ халқында қолөнердің ежелгі мұрасы болып келген сәнді қолданбалы бұйымдардың бірі –құрақ құрау.Құрақ дегеніміз қалдық материалдардан жасалған бұиымдар.Құрақты әр түрлі геометриялық пішіндер арқылы құраған.Қазақ халқының қолөнері өзінің қайталанбас көркемдігімен, дәстүрлі әдісімен дараланып тұрады.Көнеден қалған бұйымдар ерекшілігімен адамды баурап алып,тарих қойнауында жетелейді.Шеберлердің қолдарынан шыққан бұйымдар күнделікті тіршілікпен қатар сол заманның қолөнер мәдениетінің баға жетпес үлгісі. Шеберлердің,ұсталардың,зергерлердің,кілемші мен тігіншілердің суретшілік қасиеттерімен бірге жетілдіру дарыны да қатар дамыған.Солардың арқасында түрлі үи мүліктері,жиһаздар жаңа түрге еніп,жетілдіріп, асыл дүниелерге айналып отырған.”Шеберді шілтерінен танисың”,”Шебердің қолы ортақ”, деген ел ішіндегі сөздер бекер айтылмаса керек.Қас шеберлікке жету үшін дарын, білім, іскерлік пен шыдамдылық керек. АҚШ,Германия,Швеция сияқты елдерде мұражайларында құрақ техникасы сәнімен орындалған бұиымдардың коллекциялары бар.Мұндай қазақ халқының тұрмыс тіршілігінен хабар беретін бірқатар бұйымдар Қастев мұражайында да қойылған.Материалдардың түстері үйлесімділігін,геометриялық шешімін тауып орналастырып,қайталанбас колорит жасауға болады.Құрақтардан жасалған заттар өзінің ерекшілігімен,түстерінің әр түрлі болуымен бізді өзіне ерекше тартады.Құрақ құрау технологиясы тұрмыс бұйымдарын дайындауда қолданылады;жастық тыс,көрпе, дастархан,майлық,ұстағыш қолғап,жапқыш,кілем,дорба,баскиім,киімдер,сувенер немесе аксессуар ретінде-сәнді сөмке,әмиян т.б Құрақ құрауды өзге ұлттар да айналасқан.Құрақ- мата қалдықтарынан жасалатын үй бұйымының бірі. Орыс тілінде құрақ құрау өнері “Лоскутное шитье” деп аталады.Орыс халқының да құрақ құрау өнері өте ерте заманнан келе жатыр.Шығыста,Мысырда,Каир төңірегінде үш мың жыл бұрын тігілген құрақ бұйымдар табылған.Ағылшын тілінде құрақ құрау өнері “PacҺwork” деп аталады.Жапон халқына құрақ   «сашико»деп аталады.Құрақ түрлері өте көп Мысалы; ”сегізжапырақ”,”аққу”, “жұлдызша”,  “алтыбұрыш”т.б.

        Сарамандық жұмыс;

Түрлі түсті қағаздан қиықтардың сан алуан түрлерін қиып,құрақ құрау жұмысын жасау.

        Жасалу жолдары;

а) композициялық орналасуы,симметрия сақтауы;

ә) түстерінің үилесуі,жарасымды болуы;

б) қағазға геометриялық элементтерін түсіру,дұрыс және бірдей орналасуын қадағалау. 

Сабақты қорыту.Сұрақ-жауап арқылы әңгімелесу.

1.Құрақ дегеніміз не ?

2.Құрақтан қандай бұйымдар жасалынады?

3.Құрақтың сәнді болуы неге байланысты?

                 Жалғыз саусақ тіпті де,            Ине қолға ілікті. 

                  Ұстай алмас жіпті де.                Үш саусағым өнерлі,

                   Екі саусақ бірікті,                       Құрақ құрап үйренді.

  Үйге тапсырма; қиықтардан құрақты құрап,аяқтап келу.                                                                                        

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Құрақ құрау технологиясы»


Ақтөбе облысы,

Әйтеке би ауданы,

Қарабұтақ орта мектебі



Ашық сабақ.

Тақырыбы: Құрақ құрау технологиясы.


Пән мұғалімі: Науырызбаева С.К.









Құраққұрау технологиясы


Сабақтыңтақырыбы: Құраққұрау технологиясы (қарсықұрақ,, шыршақұрақ, шаршықұрақ).

Сабақтыңмақсаты: Құраұтың шығутарихыменқажеттілігінтаныстыру.

а/ білімділік: құраққұрауәдістерінүйрету, түрлендіребілуге түсінікберу.

ә/ дамытушылық, құрақтықазіргізаманталабынасайжаңартыпқұрайбіулгедағдыландыру.

б/ тәрбиелік: ұлттықсалт-дәстүрді, өнердісүйебілуге, шеберлікке, ұқыптылыққа, төзімділіккетәрбиелеу.

Пәнаралықбайланыс: тарих, геометрия, сызу, бейнелеу өнері.

Сабақтыңкөрнекілігі: бор, түстіқағаздар, құрақтүрлері, нұсқаукарталары, қайшы, ине-жіп.

Сабақтипі: Іскерлікдағдылардыжетілдіру.

Сабақтүрі: Аралас

Сабақтыңөтуәдісі:Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету, сарамандық.

Сабақтыңбарысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардыңназарынсабаққааударумақсатында мақал- мәтелдердің, жасырынсөздерін толықтыру.

  1. Көзқорқақ, қол ....... /қол батыр/.

  2. Иненің ........ /жіпсіз/ күніжоқ.

  3. Еңбек ......../түбі/ береке.

  4. Білім ....... /инемен/ құдыққазғандай.

  5. Қол ......./өнері/ кілемде, сөзөнеріөлеңде.

  6. Еңбек – дәулет, бедел ....... /сәулет/

  7. Өнер ........ /өлмес/, үміт ....... /сөнбес/.

  1. Үй тапсырмасын сұрау.

Оқушыларданқұрақтыңшығутарихынабайланыстыжинағанаңызәңгімелерінтыңдайық.

1-оқушы. Құрақтыңқасиеті «Құдайқұрастырсын» деген ырымғабайланысты.

Ертеректе баласы шетіней берген ата-ана, көрші ауылғабарыпүй-үйденқұрақтыңқиындысынжинайды. Бұлжиналғанқиындыны «жиынды» деп атайды. Осы жиынды матадан жас нәрестегеастарлап, етегінқайырмай «сілекей» яғникөйлектіккен. Етегінқайырмағансебебі, артынанбалаілессін, құралсындегенниетпен қайырмаған.

2. оқушы. Біздіңата-іжелерімізертеректежазу-сызуболмағанкездіңөзіндетүрлігеометриялықфигураларғаұқсастырыпқұрақтартіккен. Онытікелейсүлутабиғатпенбайланыстырыпалған, мысалы: «Ботакөз, қошқармүйіз, жұлдыз» құрағыұшқанқұстың, тырнаныңұшуынақарап «тырна қатар» құрағынқұраған.

3. оқушы. Қошқармүйізоюынтікелеймалменбайланыстырып, оныасабірдәлдікпенқұраған, мұндағыойларыұрпағыммалды, жандыболсындеп ырымдарғабалаптіккен.

III. Жаңасабақ:

Құрақдегеімізқалдықматаларданжасалғанбұйымдар. Бүгінгікүндеата-бабамыздыңайналысқанқандайдабіркәсібіболмасын, өзмаңызыменқасиетінжоймаған. Қайтатүрленіпқазіргізаманталабынасайерекшеленіпотырады. Өнердіңбасқатүрлерісияқты, құраққұрау, оқушылыардыңой- өрісінбілімдерінжан-жақтыдамытуғаәсерімол. Құрақөнері 5 түргебөлінеді:

  1. Геометриялық.

  2. Зооморфты.

  3. Өсімдік тектес.

  4. Тұрмыстық.

  5. Космогениялық.

Құрақөнеріқазақхалқында 19-20 ғасырдапайдабола бастаған.

Құраққұраубарысында, біздертүрлігеометриялықфигуралардыңбасынқұрастырудыигеріп, үшбұрыштыңқабырғасымен, төртбұрыштыңтабаныныңбір-бірінетеңболуын, өлшемарасындағыбайланыстылыұтыесептеудіүйренеміз. Құрақсәндіболуүшінеңалдымен үлгісінәдемілепүлгілепалуымызкерек.

Құраққиындыларынбір-біріменбеттестіріптіккенкезде 5-10 ммқалдырыптігукерек. Өтеәдемі, әсемшығады. Құраққұраубарысындаматаныңсәйкестігінемәнберуімізкажет. Егерматаныңқалыңдығытуракелмесе, тіккен құрағымызталапқасай, сәндішықпайды. Бұйымымызсәндіәрімықтыкөрінуүшінқұрақтыастарлаптігуімізкерек, олүшіналдыменқұрақтыңүлгісінтехнологиялықкартасынжасап, өлшеміналғансоң, солөлшемдеастаралыпқұрақтытігудібастаймыз.

Сарамандақ жұмыс.

Сабақтаңқауіпсіздікережесінескетүсіруденбастаймыз.

  1. Инемен жұмысістеукауіпсіздікережесі. Инені жерге қадамауғсабақсызқалдырмау, иненіауызғасалмаут.б.

  2. Қайшымен жұмысістеудіңқауіпсіздікережесі. Қайшыныашыққалдырмау. Қайшыныберген кезде, үшкіржағынөзінеқаратыыпүсыну.

  3. Тігін машинасымен жұмысістеуқауіпсіздікережесі.

Тігін машинасын іске қосаралдында, дұрыссабақталуынтексеруэлектржүйесіне, дұрысқосылуынмұқиятқадағалау.

Бүгінгісабағымыздыңұраны «Талаппен баста, талғамменаяқта»

Сыныптағы қызбалаларды төрт топқа бөлемін, әр топ өздері қалаған құрақ түрлерін құрайды.

I-топ. Қарсы құрақ.

II-Шырша құрақ.

IІІ-топ. Шатыр құрағы.















Сергіту сәті.

Т







Е





Х





Н




О


Л







О





Г



И



Я








  1. Тарихшы. 2. Еңбек. 3. Халат. 4. Нить. 5. Ою. 6. Линейка. 7. Оймақ. 8. Гүл. 9. Ине. 10. Янтарь

Төрт топтың жұмысына қарап талдау жасаймыз. Әр топтан 1 оқушы, қарсы топтың жұмысына өз пікірін айтады.











Құрақ түрлері









Тест

  1. Құрақ өнері неше түрге бөлінеді.

А) 4 ә) 5

б) 2 в) 3

2. Құрақ өнері қазақ халқында қай ғасырда пайда болды?

А) 19-20 ә) 15-16

б) 17-18 в) 16-17

3. Жұлдыз құрағы қай топқа жатады?

А) Зооморфты ә) Космогоникалық

б) Геометриялық в) тұрмыстық

4. Сегіз жапырық құрағы қай топқа жатады.

А) Өсімдіктектес ә) Геометриялық

б) Космогониялық в) Тұрмыстық



  1. Құрақтың сәнді болуы несіне байланысты?



А) Үлгісіне ә) Көлеміне

б) Тігісіне в) Орындалуына



  1. Құрақ құрау қандай материалдан жасалады?

А)Былғары ә) Тері

б) Мата в) Полиэтлен.

  1. Құрақты тіккен кезде түзу, әдемі шығу үшін тігіске қанша мм қалдырамыз?

А) 15-20мм ә) 20-25мм

б) 2-3мм в) 5-10мм.

8. 26 шаршыдан 8 үшбұрыштан құралған құрақты ата?

А) қызғалдақ ә) жұлдызша

б) аққу в) иықты

9. Пайдасы көл-көсір түлік?

А) түйе ә) сиыр

б) жылқы в) қой.

10. топырық құнарлылығының бағалануы неге байланысты?

А) ылғалға ә) тыңайтқышқа

б) қаратопыра в) қарашірікке

Дұрыс жауаптар:

1.а

2. а

3. ә

4. а

5. а

6. б

7. в

8.а

9.в

10 в.





Қорытынды.

Сабақты бекіту сұрақтары:

  1. Құрақ құрау үшін қандай мата пайдаландық?

  2. Бұл матаның тиімділігі қандай?

  3. Осы жұмыс кезінде қандай тігіспен тіктіңдер?

  4. Өздерің білетін құрақ түрлерін атаңдар.

Оқушылардың еңбегін мадақтау, қатесін түзету және бағалау.

Үйге тапсырма: Құрақты құрауды аяқтап келу.





Құрақ құраудың технологиялық картасы

Жұмыстың орындалуы

Эскизі

Қажетті құрал жабдықтар

1

Қағаздан үлгілерді өлшемдер бойынша дайындау






Сызғыш, қағаз, қайшы, қарындаш.

2

Үлгі қағаздарды бастыру арқылы матадан қиып алу






Мата,үлгі, қайшы.

3

Көктеп тігу







Мата, ине, жіп.



4



Матаны машинамен бастырып тігу




Электр тігін машинасы





5





Құрақты жылулық өңдеуден өткізу





Үтік






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Құрақ құрау технологиясы

Автор: Кошенова Айжан Худайбергеновна

Дата: 14.06.2017

Номер свидетельства: 421696
