kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Киіз үй және оның жасалуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

    

Сабақтың тақырыбы: Киіз үй және оның жасауы, қазақ халқының тұрмысындағы кілем бұйымдары, қазақ халқының әдет-ғұрыптары, дәстүрлері.

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: қасиетті де киелі деп келе жатқан киіз  үйдің тарихы мен құрылысымен және қазақ халқының тұрмысындағы бұйымдар, әдет-ғұрыптары, дәстүрлеріне түсінік беру.

                                     ә) дамытушылық: оқушыларды киіз үйдің жабдықтары және жасауларының орналасуы, қазақ халқының әдет-ғұрыптары, дәстүрлеріне жеке-жеке түсініктеме беріп, олардың ой өрісін дамыту.

                                    б) тәрбиелік:  салт-дәстүрімізді сақтауға, одан әрі дамытуға тәрбиелеу, шығармашылық көз-қарастарын қалыптастыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың типі: аралас.

Көрнекілік: тірек-сызбалар, суреттер.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа ауару.
  2. Сабаққа дайындығын тексеру.

 

Үй тапсырмасын сұрау:

  1. Интерьер дегеніміз не?
  2. Сәулетші  және дизаинер мамандығы туралы не білесіңдер?
  3. Тұрғын үй гигиенасы дегеніміз не?

Үй тапсырмасын пысықтау, жаңа сабаққа оқушылардың зейінін аудару.

Жаңа сабақ түсіндіру.

 

 

 

        Киіз үй – мал баққан көшпелі халықтардың қысы-жазы отыратын өте қолайлы және төзімді баспанасы. Киіз үй - тез құрылып,  сағатта жинап, 1 күймеге артылған.

Киіз үй тек қазақ халқының ғана емес, бүкіл түркі, тіпті оған көршілес елдердің де тұрақ мекені.

 Қыста жылы, ал жазда салқын болады. Көлеміне және сыртқы кейпіне қарай әртүрлі болып келеді. Шығу тарихы біздің заманымызға дейінгі ғасырларды  дәріптелді.

Тағы бір ерекше айта кетерлік жай біздің киіз үиіміз тек баспана ғана емес, ол сәулет, құрылыс, сурет, қолөнер сияқты бірнеше өнердің басын құрайтын ғажайып туынды десек артық емес.

Енді киіз үйдің құрылысы мен жасалу жолдарына, жалпы этнографиялық ерекшеліктеріне және тоқталайық.

Киіз үйдің негізгі қанқасын – киіз үйдің сүйегі деп атайды. Олар: кереге, уық, шаңырақ, есік немесе сықырлауық. Бұл сүйектері көлеңкеде кептірілген талдан, жіңішке қайыңнан немесе теректен жасалады. Киіз үй жасаудың өзіндік ерекшеліктері бар. Оны тек шебер-үйші жасайды.

Қазақ үйлері пайдалануына, сән салтанатына қарай бірнеше түрлерге бөлінеді. Мысалы: қара үй (3 қанат ), қоңыр үй (4 қанат), боз үй (5 қанат), ақ үй (6 қанат), ақ ала орда (8 қанат), ақ орда (12 қанат), ақ шаңқан (18 қанат), алтын үзік (24 қанат), алтын орда (30 қанат), деп аталатын түрлері бар.

Киіз үйдің негізін құрайтын – кереге. “Керегең кең болсын” деген тілек осыдан шыққан. Өйтені үйдіңберік кеңдігі осы керегеге байланысты.

Киіз үйді  тігу алдымен керегені жаяды. Осындай киелі шаңырақты көтереді. Қазақтың өмірінде шаңырақтың маңызы зор.

Шаңырақ – киіз үйдің қасиетті, киелі мүлкі. Қазақтың көптеген жақсы сөздері осыған байланысты айтылады. Шаңырақ үй, отбасы денен мағынаны да білдіреді.

“Шаңырағың биік болсын” деген бата бар. Салтанатты ордалардың шаңырағын, уығын, кереге басын, маңдайшасын осалайды, өрнектейді, күміспен, сүйекпен, мүйізбен әшекелейді.

Үй сүйегі әзір болған соң оның негіздері жабылады. Киіздері: кереге бойына - “туырлық ”, шаңыраққа дейін “үзік ”, шаңырақты жабатын “түндік ” және “киіз есіне ” деп аталады. Киіздер құр, баулар арқылы тұтылады. Олар туырлық бау, түндік бау, үзік бау, жел бау деп аталыды. Киіз сыртынан жел көтермес үшін екі жерден белбеу арқан тартылады. Киіз үйдің бір бөлшегі кәдімгі ши. Оны жүнмен орап, кілем, текемет түсіндей оюлармен безендіріп тоқиды. Оны   “шым ши ” дейді. “Ораусыз шиді ”“ақ ши дейді ”. Ши кереге мен туырлықтың ені ортасына келеді. Мұның әсемдікке және жылылыққа әсері мол. Сондай-ақ арасы жиі болғандықтан одан сырттан құрт-құмырсқа, кесіртке, жылан, тағы басқа жәндіктер кіре алмайды.

Жұмыс дәптеріне жазу.

Киіз үйдің іші 4 бөлімге бөлінеді:

  1. Төр – мұнда жүк жиналады, қонақтар орналасады. Бұл үйдің жоғары әрі қымбатты орны деп саналады жас келіндер бұл жерді баса бермейді.
  2. Сол жақ - (кіргенде оң жақ) үй иесінің отыратын және жататын орны. Босаға жақта азық-түлік, ыдыс-аяқтар тұрады. Оны шимен жауып қояды.
  3. Оң жақ - (кіргенде сол жақ), балалары орналасады. Босаға жаққа қарай ер-тұрмандар, киімдер ілінеді.
  4. От орны – қасиетті орын саналады. Мұнда от жағылады, қазан асылады.

Киіз үй негізгі 3 бөліктен құралады:

  1. Үйдің сүйеніштері. (Ағаштан тұратын бөліктері, “сүйектері ” деп аталады)
  2. Киіздері (ши де осыған кіреді)
  3. Баулары мен басқұр, арқандары. (Мұны кейде бір сөзбен, “бау-шулары” дейді)

Кілем бұйымдары.

  1. ХІХ түкті кілем.
  2. Сырмақ, текемет, киіз, алаша, тұс киіз.
  3. Кестелеу өнерлері.

 

К

И

З

Ү

Й

І

 
 

 

 

 

 

1.Киіз үйдің ең негізгі бөлігі?(Кереге)

2.Кереге мен туырлықтың екі ортасында тұратын?(Ши)

3.Шаңырақ үстінен жабылатын киіз?(Түндік)

4.Киіз үйдің ең құрамды бөлігі?(Киіз)

5.Кереге мен шаңыраққа дейін жабылатын туырлық бөлігі? (Үзік)

6.Екі босағаны жоғарғы жағынан ұстап тұратын берік ағаш ?(Маңдайша)

 

 

 

 

Ашық сабақ

Тақырыбы: Киіз үй және оның жасауы, қазақ халқының тұрмысындағы кілем бұйымдары, қазақ халқының әдет-ғұрыптары, дәстүрлері.

 

 

 

 

Пән мұғалімі: Мұсақұлова Қ.О.

Сыныбы: 7

 

 

 

 

 

2015-2016 оқу жылы

 

Жаңа сабақты қортындылау:

Халықтың дәстүрлі өнері бастан кешкен өмір салтының, таным түсінігінің жарқын айғағы. Ұлттық өнерді сақтауға үлес қосайық.

Оқушылардың білімін бағалау:

Үй тапсырмасын беру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Киіз үй және оның жасалуы»

«Күз ханшайымы мен ханзадасы -2014»

Күзгі балдық шоу- байқаудың сценариі

Тақырыбы: «Күз ханшайымы мен ханзадасы -2014»

Мақсаты:

  1. Күз сайысына қатысушылардың арасына күз ханшайымын және күз ханзадасын анықтау.

  2. Күз айлары туралы білетіндерін ортаға сала отырып оқушылардың сайысқа деген қызығушылығын, ынтасын арттыру.

  3. Табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Жоспары:

  1. «Таныстыру номинациясы »

  2. «Өнер сайысы номинациясы»

  3. «Күзгі сән үлгісі номинациясы»

  4. «Үй тапсырмасы»

1-жүргізуші: Қайырлы күн, құрметті қонақтар, ұстаздар және бүгінгі мерекеміздің басты себебкерлері – Ы. Алтынсарин атындағы мектеп – гимназия оқушылары!

2ж. Ыбырай Алтынсарин атындағы мектеп-гимназиясында дәстүрлі түрде өтетін «Күз ханшайымы мен ханзадасы – 2011 » күзгі балдық шоу – байқауды бастауға рұқсат етіңіздер!?

1ж.Біздерде ойын-сауык басталады,

Тамаша күй тартылып,ән салады,

Қошеметтеп қол соғып отырайық,

Ұмытармыз күні бойы шаршағанды.

Аққудай әдеміміз,сұлу жанбыз,

Жан сұлуы мен тән сұлуын тепе тең ғып

Еріксіз өзімізге қаратамыз!-деп сайысқа қатысушы жұптарды таныстырып өтейік.

1ж.№1

2ж.№2

1ж.№3

2ж.№4

1ж.№5

2ж.№6

1ж.№7

2ж.№8

(Жұптар сахна алдында тұрады,директор құттықтайды)

1ж.Ендеше, «Күз ханшайымы мен ханзадасы»күзгі балдық шоу-байкауын ашу үшін сөз кезегі Ы. АЛТЫНСАРИН атындағы мектеп- гимназияның директорына беріледі.

2ж.Құрметті көрермендер, үміткерлер. Сіздерді байқаудың ережесімен таныстырып өтейік!

1-ші: «Таныстыру номинациясы»- уақыт мөлшері 3 минуттан аспауы керек, үміткерлер өз тілінде өлең немесе қара сөзбен, күз кереметін сүйреттей отырып өзін таныстырады.

2-ші: «Өнер сайысы номинациясы»- уақыт мөлшері 3-4 минут аралығында болуы керек.

3-ші: «Күзгі сән үлгісі номинациясы»- үміткерлердің көрсететін сән үлгі киімдерінен күздің бейнесі көрінуі тиіс.

4-ші: «Үй тапсырмасы» яғни үміткерлер өз фантазиялары бойынша бұйымды таныстырып, әділ- қазларға ұсынады.

.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

.Ендеше, жұптарымыз алғашқы номинацияға дайындалуларына болады, яғни сіздерді сахна сыртына шығарып салайық.

2ж.................., Күз дегеніміз не екенін білесіңбе?

1ж.Ия, күз дегеніміз- мереке, күз дегеніміз- береке, молшылық, тамаша жыл мезгілі, достар!

2ж.Сәлемдесу атадан қалған салтымыз.

Осы салтты ұстанады халқымыз.

Ал, жұптар өнеріңді сал ендеше

Амандасып көіңіздер өзгеше!

1ж.№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7

№8

1ж.Үміткерлеріміз өздерін таныстырып өтті. Ал әділ-қазылар алқасы үміткерлерімізді бағалағанша кезекті әсем композицияға береміз.

-------------------------------------------------------------- қарсы алыңыздар.

2ж.Мереке бүгін, күздің міне келгені.

Күздің бізге бақыт-байлық бергені,

Құтты болсын мерекесі «Алтын күз»

Бәрімізді қуаныш күй тербесін.

1ж.№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7

№8

1ж.Мінекей, үміткерлердің өнеріне тәнті болдық. Әділ –қазыларымыз үміткерлердің өнерін бағалағанша кезекті әсем әнге береміз. Сахнада

-------------------------------------------------------------------------------------------------


2ж. Бүгінгі кеш өтіп жатыр өз мәнімен

Әр сұлу әсем болар өз сәнімен

Күз сәні өнерімен ортаға шығып

Сән көрсетер сайыскерлер сәнімен!-деп сайыскерлерді « Күз

сәні»үлгісінде ортаға шақырамыз

1ж.№1 .№2

№3 №4

№5 №6

№7 2ж.№8

1ж. КВН

1ж.Табиғаттан бабамыз ала берген секілді

Дархандықты қазаққа дала берген секілді

Еркелікті, ерлікті желден арған секілді,

Мөлдірлікті көгілдір көлден алған секілді.

2ж. Мінекей байқаудың 4-ші «Үй тапсырмасы» номинациясына да келіп жеттік. Яғни үміткерлер өз фантазиясы бойынша қолдан жасаған бұйымдарын таныстырып, әділ қазыларға ұсынады.

1ж.№1

2ж.№2

3ж.№3

4ж.№4

5ж.№5

6ж.№6

7ж.№7

8ж.№8

1.ж Әділ-қазылар алқасы байқау бойынша үміткерлердің қорытынды бағасын шешкенше кезекті әнге береміз.

Сахнада___________________________________________________________

2ж. ???????

1ж. Ендеше бүгінгі «Күз ханшайымы мен ханзадасы» күзгі балдық байқауымызда ханшайымдарымыз бен ханзадалардың өнері мен білімін әділ бағалаған әділ-қазылар алқасын сахнаға шақырамыз.

(Әділ-қазылар сахнаға шығады)

2ж. сөз

(жеңімпаздарды марапаттау)

1ж. Күз ханшайымының тәжін ұсыну үшін сахнаға Ы.Алтынсарин атындағы мектеп гимназияның 2010жылғы күз ханшайымы ____________________

шақырамыз.

2ж. Осымен, «Күз ханшайымы мен ханзадасы» атты күзгі бал байқау аяқталды, ертеңгі күндеріңіз жарқын болсын демекпіз!

1ж. Армандарыңыз бен мақсаттырыңыз орындалсын, күндеріңіз оңыннан тусын, достар!





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Киіз үй және оның жасалуы

Автор: Мұсақұлова Қарлығаш Оңалбекқызы

Дата: 01.02.2018

Номер свидетельства: 453999
