Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 В –Бөлім. Тамақтану мәдениеті | Мектеп: «Горный негізі мектебі» КММ | Күні: 16.10.2020 ж | Мұғалімнің аты-жөні:Жакенова Роза Мейрамовна | Сынып: 7 | Қатысқандар саны:25 Қатыспағандар саны: 0 | | Сабақ тақырыбы | Қазақтың ұлттық тағамдары. | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.4.2 Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану. | Сабақ мақсаттары (SMARTмақсаттар бойынша» - Specific -нақты, Measurable –өлшене білетін, Action-oriented –әрекетке негiзделген, Realistic –қол жетiмдi, Time- уақыт | Барлық оқушылар: Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың әзірлеу технологиясымен танысу және практика кезінде жасау. Оқушылардың басым бөлігі:Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың әзірлеу технологиясымен зерделейді Кейбір оқушылар:Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың әзірлеу технологиясын практика кезінде жасайды. | Бағалау критерийлері | Білу: АКТ ақпараттарын қолдана алады Түсіну: Ұлттық тағамдарды әзірлеу технологиясын біледі және практика кезінде қолданады. Қолдану: Тағамдардыәзірлеу үшін керекті құралдар мен тағамдарды қолданады. | Тілдік мақсаттар | Оқушылар: әлем халықтары және белгілі аспазшылардың тағамдарын сипаттау және салыстырады; азық-түліктіжәнеәзірлеутәсілерінтаңдаудынегіздейді. Ұлттықтағамдар, дәстүрлер, рецепт, ашытқы, наурызкөже,бауырсак, шелпек, басаспазшы. Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: Мен мына азық-түліктерді…таңдаған себебім ... Мен келесітехнологияны … қолдандым Мен әлем халықтарының тағамдарын зерттедім/зерделеніп, онда…. Тағамдар…ерекшеленеді. Аспазшылардыңтағамдайындаудаұқсастығы… | Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» страгедиясы бойынша Ұлттық тағамдарды таниды, патриоттық сезім оянады. Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Еңбек және шығармашылық Жұптық және топтық жұмыс жасауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея ұсынады. | Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі, жаратылыстану, химия-тағам өнімдерінің құрамы мен ерекшеліктері, пайдалы және зиянды тағамдарды талқылау. | АКТ қолдану дағдылары | Тақырып бойынша қажетті ақпараттарды іздеу, өңдеу. Презентация жасау барысында АКТ құрылғыларына жүгіну және топта/жұпта бөлісу. | Бастапқы білім | Оқушылардұрыстамақтанунегіздері, асмәзірінқұрастыру, асханажабдықтарынзерделеген. Тағамдайындауғаарналғанжабдықтарымен, құралдарыменыңғайландырусаймандарымен жұмысжасаудағдыларынқалыптыстырған. Оқушылар жалпы асүй жабдықтарын танысып, материалдар мен құралдарды дұрыс қолданудағы қауіпсіздік техникасымен танысты. Асханалық құрал-саймандармен, құрылғылар жұмыс істеу және оларды қолданудың қауіпсіздік ережелері туралы мәліметтер мен білім алды. | Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтың басы 4 мин Білу Пәнаралық байланыс-қазақ тілі,биология, химия,жаратылыстану Оқылым Жазылым Тыңдалым Айтылым 5мин Білу Пәнаралық байланыс-қазақ тілі,биология, химия,жаратылыстану Оқылым. Жазылым. Тыңдалым.Айтылым 10мин | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеті Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру,амандасу. «Гүлмен тілек» (және топқа біріктіру) Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. I.Дастарқан II.Дәстүр III.Сыбаға Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» әдісі «Қазақтың ұлттық тағамдары» атты бейнебаян көрсету Мақсаты-Қандай да болмасын ақпарат туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу. Тиімділігі- Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді Қолданылуы-бейнебаянды көре отыра жетекші сұратарға жауап беріп,сабақтың тақырыбын ашады. Саралап оқыту: дескриптор,кері байланыс сұрақтар,диалог-сұхбат,деңгейлік тапсырма,шығармашылық және жұмыс,баяндама,жаттығу,жеке қолдау көрсету арқылы саралау Белсенді оқыту әдісі: «Постер әдісі» Мақсаты-Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау Тиімділігі- Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып, оларға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды Қолданылуы - Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады (постер) Тапсырма: Әр топ берілген тағам түрлері бойынша постер жасап қорғайды 1-топ «Қазақтың ұлттық ас мәзірінде еттен дайындалатын тағамдар» 2-топ «Сүттен дайындалатын тағам түрлері» 3-топ «Ұннан дайындалатын тағамдар» Дескриптор: *керекті ақпаратты түсінеді *кластер құрады *жасаған жұмысарын топ алдында қорғайды,түсіндіреді | Ресурстар Оқулық:Көркем еңбек.7-сынып 30-31 бет. https://www.youtube.com/watch?v=9NE8LQRFIog&feature=emb_logo постер (маркер,А4формат,ватман | Білу Пәнаралық байланыс-қазақ тілі,биология, химия,жаратылыстану Оқылым. Жазылым. Тыңдалым.Айтылым 8 мин Оқылым. Жазылым. Тыңдалым. Айтылым Оқылым. Жазылым. Тыңдалым. Айтылым | Бағалау критерий: Берілген ақпаратты қабылдады Берілген тақырыпты аша алды. Кері байланыс «Бес саусақ »әдісі ҚБоқ «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды (1жұлдыз-жақсы пікір, 2жұлдыз-жақсы пікір, тілек-ұсыныс ) ҚБ мұғалім мұғалім смайлик арқылы бағалайды. Саралап оқыту:тапсырма, қосымша ресурс, дескриптор,кері байланыс- сұрақтар, диалог – сұхбат, жеке қолдау көрсету арқылы саралау. Белсенді оқыту әдісі: «Сұраққа жетіп ал»әдісі Мақсаты: Оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыру Тиімділігі: Оқушы сабақтың қай бөлігін немесе тақырыпты түсінбеген болмаса сабақ төңірегінде ойландырып жүрген сұрақтарын ашық айтады. Қолданылуы: Бұл әдісті жазбаша немесе ауызша өткізуге болады. Сұрақ қою арқылы баланың сабақты қалай меңгергенін немесе меңгермеген жерлерін білуге болады. Тапсырма:Мұғалім мәтін таратып, оқушылар деңгейлі тапсырмаларорындауға кіріседі. Мәтін «Наурызкөже»Наурыз көже– ұлттық тағам. Келер жылғы молшылықтың жоралғысы ретінде наурыз тойында әрбір шаңырақта міндетті түрде әзірленген. Халықтық дәстүр бойынша оған бидай, тары,сүр ет, бұршақ, сүт, су, тұз сияқты кем дегенде жеті түрлі азықтық заттар міндетті түрде қосылуы тиіс. Тақ санын сақтап, мұндай заттар көбейтіле беріледі. Соғымнан арнайы сақталған мүшелер (қазы, қарта, шұжық, т.б.) де қосылады. Ол негізінен бидай көже, тары көже секілді әзірленген (қысқаша Көже). Наурыз көжені халық арасында “тілеу көже”, “көп көже” деп те атай береді. Наурыз көжеге, наурызға арналып сойылған малдың кәделі асына Наурыз берілген соң, жиналған халық: “ақ мол болсын” деген тілек айтып тарқасады. I деңгей -Мәтінді түсініп оқып,сұрақтарға жауап бер. (иә+,жоқ-) 1. Наурызкөже жеті түрлі өнімнен әзірленеді. 2.Наурызкөжеге 8 түрлі тағам қосады. 3.Су,ет,тұз,ұн,май , дәнді-дақылдыр қосады 4.балық,қияр, сарымсақ қосады 5.Наурызеөжеге картоп,сәбіз, орамжапырақ салынады Дескриптор: II деңгей -Мәтінге сұрақтар құрастыр Дескриптор: | Мәтін Карточкалар | Білу Пәнаралық байланыс-қазақ тілі,биология, химия,жаратылыстану Оқылым. Жазылым. Тыңдалым. Айтылым 8мин Пәнаралық байланыс-қазақ тілі,биология, химия,жаратылыстану Оқылым. Жазылым. Тыңдалым. Айтылым 7мин 5мин | III деңгей- берілген мәтін ішінен «Наурызкөжеге» салынатын жеті түрлі тағамдытеріп жаз және үш тілге аудар. Дескриптор: Алған білімін тапсырма орындау кезіндеқолданады Жеті түрлі тағамды теріп жазады, үш тілгеаударады. Бағалау критерий: Кері байланыс (тиімді сұрақ-жауап, пікір): 1.саған ең қиын не болды? 2. саған ең пайдалысы не болды? ҚБ оқушы: оқушылар бірін-бірі «Шапалақ»әдісі арқылы бағалайды ҚБ мұғалім: «Бағдаршам» бағалау парақшасы арқылы бағалайды. Саралап оқыту:сабақ мақсаттары,критерий,қосымша ресурс,дескриптор,сұрақ-жауап,кері байланым,жеке қолдау арқылы саралау. Практикалық жұмыс. Белсенді әдіс: «Стоп кадр» әдісі Мақсаты:Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту Тиімділігі:Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Қолданылуы:Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы бала өз тәжірбиесінде қолданады. Тапсырма: Лаваштан рулет дайындау 1Ұсақталған сарымсақ пен 150гқатты ірімшікті 65г қаймақпен араластыр. 2.200 г үгілген сәбізді қаймақпен араластыр. 3.Ұсақтап құралған жұмыртқаны тұздап 65г қаймақпен араластыр Дескриптор: Бейнесюжетті көріп,қорытынды жасайды. Практикалық жұмысорындайды. Кері байланыс: Видеосюжет не туралы? Лаваш жасаудың қандай тәсілдерін білесін? Қалыпастырушы бағалау: «Теңге әдісі» Оқушылар үздік жасаған жұпқа алтын теңге, жақсы жасаған жұпқа күміс, орташа орындаған жұпқа қола теңге үлестіріледі. ҚБ мұғлім:сөздік бағалау арқылы орындалған жұмыстар мен топтардың іс-әрекетіне ұсыныстар беру Рефлексия | https://www.youtube.com/watch?v=NxsSkj6ZLyo&feature=emb_logo | Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |