Саба? та?ырыбы: ?ол ?нер-мол ?нер
Ма?саты:Келешек ?рпа??а ?аза? хал?ыны? ?лтты? ?нерін д?ріптеу.
?нер туындылары ар?ылы да?дыларды жа?арту,?лтты?
м?дениеттілікке т?рбиелеу,о?ушыларды эстетикалы? тал?амын ?штау,?нерге ынтасын дамыту,?лтты? сезімін ояту,шапша?ды??а, тал?ампазды??а,?семдікке, адамгершілікке т?рбиелеу;
Саба? кезе?дері:
І. “б?йге”
ІІ. “тіл ?нері”
ІІІ. “?ажайып п?ндер”
Іv. “тікелей с?ра?тар”
v. “егер де мен..”
І. “б?йге”
1.ерді? артына б?ріктіріп ж?ру ?шін екі басты етіп жаса?ан б?йым.
?оржын
2. Киіз ?йді? т?рінен жай?анда от басына дейін жете т?селетін, бір жа? шеті б?ріле тігілген сырма?, ?шекейлі киіз, кейде “тор киіз” деп те атайды.
от киіз
3. Ж?н сабау?а арналып, ірі малды? терісін шикілей керіп, кептіріп жасалады.
тула?
4. ?аза?ты? ?лтты? бас киімі
б?рік
5. Жаз?ы киімдерді? сыртынан кию ?шін т?йе ж?нініен жі?ішкелеп иіріліп то?ы?ан киім атауы.
шекпен
6. Керегені? ая?ынан басына дейін киіз ?йді айнала жабатын киіз.
туырлы?
7. А?аштан жасал?ан ?шекейлі санды?, о?ан тама?, жем са?тал?ан
кебеже
Просмотр содержимого документа
«"?ол ?нер - мол ?нер"»
“ қолөнер-мол өнер”
Сабақтың мақсаты:
Келешек ұрпаққа қазақ халқының ұлттық өнерін дәріптеу.
Өнер туындылары арқылы дағдыларды жаңарту,ұлттық
мәдениеттілікке тәрбиелеу,оқушыларды эстетикалық талғамын ұштау,өнерге ынтасын дамыту,ұлттың сезімін ояту,шапшаңдыққа, талғампаздыққа,әсемдікке, адамгершілікке тәрбиелеу;
Сабақ кезеңдері:
І. “бәйге”
ІІ. “тіл өнері”
ІІІ. “ғажайып пәндер”
Іv. “тікелей сұрақтар”
v. “егер де мен.....”
І. “бәйге”
1.ердің артына бөріктіріп жүру үшін екі басты етіп жасаған бұйым.
қоржын
2. Киіз үйдің төрінен жайғанда от басына дейін жете төселетін , бір жақ шеті бүріле тігілген сырмақ, әшекейлі киіз, кейде “тор киіз” деп те атайды.
от киіз
3. Жүн сабауға арналып, ірі малдың терісін шикілей керіп, кептіріп жасалады.
тулақ
4. Қазақтың ұлттық бас киімі
бөрік
5. Жазғы киімдердің сыртынан кию үшін түйе жүнініен жіңішкелеп иіріліп тоқыған киім атауы.
шекпен
6. Керегенің аяғынан басына дейін киіз үйді айнала жабатын киіз.
туырлық
7. Ағаштан жасалған әшекейлі сандық, оған тамақ, жем сақталған
кебеже
“ тіл өнері”
1.шебердің ..................ортақ.
қолы-рука- hand
2. ............. етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей.
еңбек-труд-work
3. Шебердің қолы....................
алтын-золото-gold
4. ....................... Алды қызыл тіл.
өнер- искуство-art
5. ................. Тіксең зерлеп,мұның аты-еңбек.
кесте-вышивка-embroidery
6. Бүгінгі ............ Ертеңге қалдырма.
іс-дело-affair
7. Еңбек ............... Ажары.
өмір-жизнь-life
- Еңбексіз өмір сөнген ........
көмір-уголь-coal
9. Еңбегі ештің ........ Сор.
тұз-соль-salt
10. еңбегі ештің ........ Кеш.
күн-день-day
“ ғажайып пәндер”
“ тікелей сұрақ”
1.киізден шашақтап әшекейлеп жасалған ыдыс-аяқ салатын дорба.
аяққап
2. қойдың жазғытұрымға ұйысқан салалаы жүні
жабағы
3. Ас пісіретін қазанды оттан көтеріп, күйдірмеу күйе жұқтырмау үшін жасалған екі қолғап қалай аталады?
тұтқыш
4. Қалыңдықтың бас киімі
сәукеле
5. Киізден ойып жасалатын төсеніш
сырмақ
6. Табиғи талшық түрлері
жібек
“ Егер де мен
шебер болсам”
Назар қойып,
тамашалағандарыңызға рахмет!