kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Технология пәні

Нажмите, чтобы узнать подробности

Технология апталығында өткізілген шаралар туралы 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Технология пәні»

Тақырыбы: «Суреттер әлемі»

Мақсаты: Оқушылардың суретке деген қызығушылығын оятып, суретте түр-түсі мен олардың үйлесімділігін таба білуге және де орналастыру ретін кезең –кезең бойынша салып көрсету

Әдісі: салу, бояу, байқау.

Түрі: жарыс сабақ.

Көрнекілігі: суреттер жинағы, кітаптар.


Барысы:


Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу.

5-8 сыныптар арсында қатынасу.

Сурет салудың шартымен таныстырып, оларға салу жолын көрсету.

1.Ең алдымен натюрморт саласыздар. «Графика»

Карандашпен салу.

2.Акварель бояуы. «Табиғатты бейнелеу»

3. Гуашпен жұмыс. «пейзаж»

Шарты: Әрбір суретке 1-сағаттан болады.

Сурет салынғанда әрбір суретті тиянақты , таза аяқталуы тиіс.

3-түрлі суретті 3-сағатта саласыздар.

Сурет тек А3-форматқа ғана салынады.


Салу кезеңі:

  1. Карандашпен салу

  2. Салынған суретті бояу.

  3. жұмысты салыстыру арқылы тексеру.


Қорытынды.

Салынған сурет бойынша оқушыларға орын беру.

Ең жақсы салынған оқушылар мен қатынасқан оқушыларды да марапатталынады.




Тақырыбы: «Қолөнер- молөнер»

Мақсаты: Келешек ұрпаққа қазақ халқының ұлттық өнерін дәріптеу. Өнер туындылары арқылы дағдыларды жаңарту, ұлттық мәдениеттілікке тәрбиелеу, оқушылардың эстетикалық талғамын ұштау, өнерге ынтасын дамыту, ұлттың сезімін ояту, шапшаңдыққа , талғампаздыққа, әсемдікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Түрі: интелектуалды шоу.

Көрнекілігі: сөзжұмбақ, бірнеше сұрақтар, еңбек құралдары және т.б.

Барысы:

1-бөлім.

«Қолөнер»сөзжұмбағын шешу.

1.Ердің артына бөріктіріп жүру үшін екі басты етіп жасаған бұйым.(Қоржын)

2.Киіз үйдің төрінен жайғанда от басына дейін жете төселетін, бір жақ шеті бүріле тігілген сырмақ, әшекейлі киіз, кейде «тор киіз» деп те

атайды. (Откиіз)

3.Жүн сабауға арналып, ірі малдың терісін шикілей керіп, кептіріп жасалады.(Тулақ)

4. Қазақтың ұлттық бас киімі.(Бөрік)

5. Жазғы киімдердің сыртынан кию үшін түйе жүнінен жіңішкелеп иіріліп тоқыған киім атауы. (Шекпен)

6. Ағаштан жасалған әшекейлі сандық, оған тамақ, жем сақталған.(Кебеже)

7. Керегенің аяғынан басына дейін киіз үйді айнала жабатын киіз. (Туырлық)

2-бөлім «Тіл өнері»

1. Шебердің несі ортақ?(Қолы, рука)

2.Не етсең ерінбей

Тояды қарның тіленбей (Еңбек, труд)

3.Шебердің қолы қандай? (Алтын, золото )

  1. Не алды қызыл тіл?(Өнер, искуство)

  2. Не тіксең зерлеп,

Мұның аты – еңбек (Кесте, вышивка)

  1. Бүгінгі нені ертеңге қалдырма. (Іс, дело)

  2. Еңбек ненің ажары. (Өмір, жизнь)

  3. Еңбексіз өмір-сөнген не? (Көмір, уголь)

  4. Еңбегі ештің несі сор (Тұз, соль)

  5. Еңбегі ештің несі кеш. (Күн, день)

3-бөлім. «Егер де мен шебер болсам..»

Оюды ойып негізгі матаға тігу.

4-бөлім.

Қорытынды.

Жарыс қорытындысынан озық ойлы оқушыны анықтау.


Тақырыбы: «Өнерлі өрге жүзер»

Мақсаты: Жалпы қазақ халқының салт- дәстүрлері мен әдет- ғұрыптарын білуге үйрету немесе оқушыларды өнерлі бағытқа тәрбиелеп, іскелік шеберліктері мен шығармашылық қабілеттерін және де -өрістерін дамыту.

Түрі: Жарыс сабақ.

Әдісі: Жарыс, сұрақтар.

Көрнекілігі: Суреттер, кітапшалар.

Құрал-жабдықтар, әр т үрлі : Қағаздар, қайшы, ине-жіп, желім материалдар.

Барысы:


1.Ұйымдастыру: 5-8 сынып оқушыларын түгендеу.

2. Әр оқушы өз өнерлерін көрсетіп шығару.

3. Оқушылар «Өнер», «Еңбек және шеберлік» туралы мақал- мәтелдер айту.

4. Сұрақтарға жауап беру.

1. салт-дәстүр дегенді қалай түснесіз?

2. Салт-дәстүрлерге нелерді жатқызамыз?

3. Қазақтың ұлттық тағамдарына нелер жатады?

4. Қазақтың қандай ұлттық киім-кешектері болады?

5. Зергерлік өнер дегенді қалай түсінесіңдер?

5. Оқушылардың істелінетін шығармашылық жұмысы.

Қыздар өздерінің іскерлік шеберліктерін көрсетіп, бір бұйым немесе бір зат жасап шығару.

Өздерінің жасалған бұймдарын көрсетіп, сол заттарын қорғап шығу.

Әрбір сынып топпен немесе жеке жұмыстануына болады.

6. Қорытынды. Бүгінгі сайысымызды қорытындылай келе жалпы оқушылардың жасалған жұмыстарын қарап, қадағалап әрбір сыныптардан оқушыларды марапаттауға ұсынып көме немесе бұрыш жасақтап шығару .






Тақырыбы: «Шебердің қолы ортақ»


Мақсаты:Оқушылардың білімдерін, ойлау қабілетін, ой ұшқырлығын байқау, алған білімдерін дамыту.

Оқушыларды қолөнерге, әсемдікке, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.


Түрі: Сайыс сабақ.

Әдісі: Ойын.


Көрнекілігі: Суреттер, жасалған бұйымдар мен заттар.

Құрал-жабдықтар: Қатырма қағаздар, қайшы, желім, ине-жіп, қалытқылар, қаңылтыр, сымдар, пласмассалар.

Сайыс кезеңдері:

  1. Топтастыру.

  2. Кім жылдам?

Қағаздан оригами әдіспен гүлдің және бағаның бейнесін бейнелеу.

  1. Шеберлер қиялы.

Өздерінің қол шеберліктерін көрсету. Бір бұйым немесе зат жасау.


4.«Мақал-мәтелдер мәйегі»

«Еңбек», «шеберлік», «өнер», «табиғат» туралы мақалдар айту.


Қорытынды.

Сайыс қорытындысында жеңімпаздарды мақтау қағаздарымен марапатталынады.






Тақырыбы:«Біз шеберміз»


Мақсаты: Оқушылардың шеберлік өнерлерін тамашалап, іскерлік

Бағытын одан әрі дамыту мақсатында қолөнерге баулып үйрету.


Түрі: Сайыс.


Әдісі: Байқау, жұмыс жасау, сұрақтарға жауап беру.


Көрнекілігі: пайдаланатын заттар, суреттер.


Құрал-жабдықтар: Әртүрлі материалдар, құраладар.

Барысы:


Ұйымдастыру. Қатынасатын оқушыларды түгендеу.


Сайыс кезеңі:

  1. Жасалатын бұйымдарының эскиздерін жасп шығару.

  2. Бұйымдарының суреттерін салу.

  3. Дайын бұйым етіп жасап шығару.

  4. Бұйымдарды көрсету.

  5. Жасалған бұйымдарын көрмеге шығару.

5-9 сыныптар арасындағы оқушылар топ-топ болып орналасып, жұмыстанады. Бұл жерде жалпы оқушылар өздерінің істелінетін жұмыстарын көрсете білуі тиіс.

Істелінген жұмыстары бойынша қорытындыланып, мақтау қағаздары мен марапатталынады.









Тақырыбы:«Шебер қолдар»


Мақсаты: Дарынды балалардың шығармашылық қабілеттерін байқап, оларды шеберлікке баулып үйрету, және де әртүрлі материалдардан жұмыс жасатып, қызығушылық қабілеттерін өрістетіп, ойлау қабілттерін жетілдіру.


Түрі: Сайыс


Әдісі: жарыстыру, сұрақ-жауап, жұмыс жасау.


Көрнекілігі: суреттер мен материалдар.


Құрал-жабдықтар: пласмассалар, ине-жіптер, қайшы, желім, түрлі қағаздар, ермексаздар, қатты кардондар.

Барысы:


Байқау кезеңі:

  1. Ұйымдастыру.

  2. Тапсырманы түсіндіру.

  3. Тапсырма бойынша жұмыс жасау.

  4. ҚТЕ-і ескере отырып жұмыс жасау.

  5. Жеке-дара жұмыс.



Қорытынды.

Оқушылар өз еріктерімен еркін тақырыпта жұмыстанады.

Бұл байқауға 5-9 сынып оқушылары қатынасып, нәтижесін көрсетеді.

Соңынан оқушыларды мадақтап, марапатталынады.







«Жас шебер»2013 байқауы.


Мақсаты: Оқушылардың іскер- шеберліктерін ,өздерінің өнерлерін тамашалап көрсету мақсатында ұйымдастыру.


Түрі: Сайыс

Әдісі: Сұрақтар, мақалдар.

Барысы:


Сайыс кезеңі

Жоспар .

  1. мақтау қағаздары мен марапатталынады Таныстыру.

  2. Өз өнерлерін көрсету.

  3. Салт-дәстүрлер бойынша сұрақтарға жауап беру.

  4. «Мақал сөздің мәйегі»деп аталады.

  5. Үй тапсырмасы. (өз жұмыстарын қорғап шығу)

  6. «Шеберлік»сайысы.

Ең алдымен оқушылар өз номерлерін суырып алады. Сол бойынша сайысымызды бастайды.

Сайысты бастамас бұрын әділ-қазылар алқасын сайлаймыз.

Әділқазылар мүшелері:

Тәбие ісінің меңгерушісі: Н. Темірболатқызы, Тәлімгер: Айымгүл Сатқанқызы, Бастауыш сыныптарына технология пәнінің оқытушысы: Бан Хамешқызы.

Ендігі кезекті сайысқа қатынасатын оқушыларымызға береміз.

Бұл сайысқа 5-10сынып оқушылары қатынасады.

5-сынып. Джандауов Нұрдаулет;6- сынып. Мұзафарова Жансая;

7- сынып. Үмбет Зейнегүл;8- сынып Карабаллина Ақсамал;

9-сынып Айтжанова Айнара; 10- сынып Жүнісова Гүлхан осы оқушыарымыз сайысқа қатынасады.

Әрбір бөлімі бойынша ұпай санын берерсіздер.

3- бөлімі бойынша сұрақтарды суырып, сол бойда тез жауап берерсіздер.

4-бөлімде де суырасыздар да тез жауап айтасыздар.

5- бөлімінде өз жұмыстарын қорғайсыздар.

6- бөлімінде өз шеберліктеріңді көрсетесіздер.

Қорытынды.

Әділқазылармақтау қағаздарымен марапатталынады.



Жоспар.


  1. Таныстыру.

  2. Өнерлерін көрсету.

  3. Салт- дәстүрлр бойынша сұрақтарға жауап беру.

  4. «Мақал сөздің мәйегі»жарысу.

  5. Үй тапсырмасы.( Жасаған жұмысын айту.)

  6. «Шеберлік»сайысы.(Оюды қағаз бетіне ойып жапсыру, қағаздан құрақтар құрастыру, сурет салу «Графика», матадан «Құмырадағы гүл» жапсыру, кестені жалғастырып тігу, Аппликация «Киіз үй, тау, жол, құс») қағаздан жапсыру.



















Қағаздан ойды ойып, қағаз бетіне жапсыру.




Қақаздан құрақ құрастыру.

(Әртүрлі түстерден, денелерден құрау)


Суре салу «Графика»әдісі.


Матадан «Аппликация» жасау.

(Құмырадағы гүл)


Кестені жалғастырып тігу.



«Аппликация» (Киіз үй, жол, тау,құс)













Қазанның 23-30аралығындағы «Технология»апталығының қорытындысы.


Қазан айының 23-30 аралағында мектепшілік апталық оздырылды. Бұл апталыққа 5-10 сынып аралығында ұйымдастырылды. Апталық жоспарлы түрде орындалды.

23-қазан күні «Суреттер әлемі» атты байқау5-8 сынып арасында болды. 24-күні «Қолөнер- молөнер»атты сайыста5-8 сынып арасында өтілді.

25-күні «Өнерлі өрге жүзер»атты сайысымыз қыздар арасында 5-9 сыныптарға өткізілді.

26-күні «Шебердің қолы ортақ»атты байқау5-9 сыныптардың ұлдар арасында өтілді.

28-күні «Біз шеберміз»сайысы 5-8 сынып арасында топтасып істелінетін жұмыстарын қорғау.

29-күні «Шеберлер »байқауында 5-9 сыныптардың үйірмеге қатынасатын оқушылардың шеберлігін көрсетіп жұмыстарын шығарды.

30-күні «Жас шебер -2013 байқауы»өтті. Апталықта осындай жоспар бойынша өтілген жұмыстардың қорытындысын айтатын болсақ, «Суреттер әлемі»бойынша «алғырлар» атағын 6- сынып оқушысы Мақсотов Мерлан марапатталынды. «Қолөнер- молөнер» байқауында 7- сынып оқушысы Үмбет Зейнегүл «Сегіз қырлы бір сырлы» атағы мен марапатталды. «Өнерлі өрге жүзер» сайысында «Өнерлі ару» атағы мен «Шебердің қолы ортақ» сайысында 6- сынып оқушысы Бергеналиев ерхан марапатталынды. «Шеберлер »байқауында 8- сынып оқушысы Джумағазиева Айнур марапатталынды. «Біз шеберміз»байқауында 6- сынып оқушылары марапатталынды. «Жас шебер -2013»байқауында 5-10 сыныптар арасындағы ару қыздарымыз қатынастырылды. Сайыс қорытындысын шығару үшін әділқазылар сайланды. Әділқазылар: «Өнер» бірлестігінің жетекшісі Байзенов Бижан, дене шынықтыру пәнінің оқытушысы Шаханова Алмагүл, Тіл-әдебиет пәнінің оқытушысы Казиуллин Ақжол. Сайыс қорытындысын әділқазылар алқасының ұсынысымен әрбір оқушыға «Өнерлі, талантты, шеберлі, жас суретші, көрермен көз айымы, жас шебер»бағытта арулар номинциясын алды. Ең соңында «Жас шебер -2013» байқауында үздік «жас шебер» атағын 5-сынып оқушысы Ғалымжан Меланаға берілді. Жалпы апталық қорытындысын «Өнер»бірлестігінің жетекшісі Байзенов Бижан қорытындылап, оқушыларды марапаттады. Соңынан сынып жетекшілері мен оқушылары қатынасқан оқушыларына алғыстарын білдіріп демеушілік болды.







Технология пәнінен оздырылған «Қолөнер – молөнер»

атты апталығы.





Технология пәнінің оқытушылары Аймағамбетова Тамаша мен Уразова Ағырыстың ұйымдастырылуымен өтілетін мектебімізде қазанның 23-30 аралығында болған «Қолөнер – молөнер» атты апталыққа 5-10 сыныптар арасында оздырылды. Апталықтың мақсаты- оқушыларымыздың өнерлерін биік шыңдардан көрсетіп, іскерлік-шеберліктерін, ой- өрістері мен ойлау қабілеттерін арттыру мақсатында ұйымдастырылды.Бұл апталыққа барлық сынып оқушылары тегістей қызығушылықпен қатысты. Апталық жоспарында мынадай бөлімдері бойынша ұйымдастырылды.

«Суреттер әлемі», «Қолөнер – молөнер», «Біз шеберміз», «Өнерлі өрге жүзер», «Шебердің қолы ортақ», «Шеберлер» «Жас шебер-2013» байқаулары бойынша 5-8 сыныптар арасында өткізіліп, әрбір байқаулары бойынша оқушыларымызды ынталандыру бойынша марапатталынды. Соңғы «Жас шебер -2013»байқауында үздік «Жас шебер»атағын 5-сынып оқушысы Ғалымжан Мелана марапатталынды. Апталықтың қорытыдысы бойынша әділқазылар мен «Өнер» бірлестігінің жетекшісі Байзенов Бижан қорытындылап,сынып жетекшілері мен сынып оқушылары қатынасқан оқушыларына алғыстарын білдіріп, демеушілік болды.









С. Есетов атындағы орта жалпы білім

беретін

мектебінің технология

пәнінің оқытушысы

Уразова АғырысҚабдолқызы .


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Технология пәні

Автор: Уразова Ағырыс Кабдоловна

Дата: 31.05.2018

Номер свидетельства: 471721
