Просмотр содержимого документа
«Сын есімнің сөйлемдегі қызметі 7-сынып»
Пәні: Қазақ тілі Сынып: 7 Күні:
Сабақтың тақырыбы: Сын есімнің сөйлемдегі қызметі
Мақсаттары: Сөйлем мүшелері туралы білімдерін пысықтау; зат есімнің сөйлемдегі қызметі туралы білімдеріне сүйене отырып, сын ісімнің сөйлемдегі қызметін түсіндіру; оқушылардың тілін байлығын дамыту, шығармашылығын шыңдау; оқушыларды имандылыққа, елжандылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже : Біледі, түсінеді және шығармашылық жұмыспен айналасуда пайдаланады
Модульдері: АКТ, СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс -тәсілдер: Блум таксономиясы бойынша сабақ жоспарын деңгейлік тапсырмалар арқылы құру; Топтық, диалогтік, сын тұрғысынан ойлау, Кім жылдам, Венн диаграммасы, Тест
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
Кім жылдам . «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі
Үй жұмысын тексереді. Ойланбай жауап беру: а/Сөйлем мүшелері деген не және оларды ата; ә/ Зат есімнің түрленуі; б/ Зат есімнің сөйлемдегі қызметі; в/сын есімнің түрленуі, сын есімнің түрлерін ата, мысал келтір.
Оқушылар еске түсіреді, талдайды.
1-топ қосарлану, қайталану арқылы жасалған сын есімдер; 2-топ күшейткіш буын арқылы жасалған сын есімдер; 3-топ күшейткіш үстеу арқылы жасалған сын есімдер /Әр оқушы бір мысал айтып 3 топқа бөлінеді. Сөздердің сөйлем құрауға қатысып, белгілі сұрақтарға жауа беріп, белгілі бір қызмет атқаруын сөйлем мүшесі дейді.Олар; бастауыш, баяндауыш, анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш.
Түсіну
Сызба арқылы жаңа тақырыпты өткен тақырыппен байланыстыру
Сөйлемдігі сөздерді сөйлем мүшесімен сыз. Сын есімді тауып сөйлемнің қандай мүшесі болып тұрғанын айт. Мұғалім сұрақтар қойып жетекшілік жасайды. 1-топ: қара/қандай?/ – сын есім, анықтауыш болып тұр, білімдіден /кімнен/ — сын есім, толықтауыш болып тұр, талаптыға / кімге/ сын есім толықтауыш болып тұр. 2-топ: әдемісің- сын есім, баяндауыш болып тұр. 3-топ: таза /қалай?/ -сын есім, пысықтауыш болып тұр
1-топ: Аспанды қара бұлт басты. Білімдіден шыққан сөз, талаптыға болсын кез.
2-топ: Сен өте әдемісің.
3-топ: Гүлнар бөлмесін таза ұстайды. Оқушылар ережені шығарады.
Қолдану
Жаттығу орындау.60-жаттығу.әр топқа бір сөйлемнен бөліп беру.