kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

План уроки

Нажмите, чтобы узнать подробности

План для 7 класса, этот урок развивает ученика со всех сторон. Ученики стремится к лучшему. Закрепляют и повторяют прошедшие темы. Развивается устные и писменные речи. Воспитывать любовь к языке и литературе. Пользоваться словарями, совершенствовать навыки знаниях,обучать самостоятельно пополнять свои знания. Развитие связной речи учащихся, логического мышления, памяти, интереса к казакскому языку и литературе, развитие творческих способности учащихся.    

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«план уроки»

Бекітемін:

Күні: 22.10.2015 жыл

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы: 7а

Мұғалімі: Мұрат Г.М.

Сабақтың тақырыбы:

Күшейтпелі шырай.


Сабақтың мақсаты:

  • Күшейтпелі шырайдың жасалу жолдары туралы түсіндіру, ұғындыру, дамыту;

  • алдыңғы сабақта алған білімдерін жаңа сабақпен ұштастыра сабақтауға бағыттау;

  • оқушылардың ойлау қабілеттерін, сөздік қорларын, байқағыштық қасиеттерін дамыту;

  • сөз мағынасына мән беруге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

  • Күшейтпелі шырайдың жасалу жолы туралы түсінік алады;

  • Сын есімнің шырайларын салыстыра отырып, өз көзқарастары тұрғысынан мысалдармен дәлелдейді;

  • Теориялық білімдерін практикада қолдана алады;

  • Ой-өрісі кеңейеді;

Негізгі идеялар:

Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзара пікір алмасып, ортақ тұжырымға келеді, өздерін-өздері және бірін-бірі о оқытады. Топ арасында формативтік бағалау нәтижесінде ынталандыру жүргізіледі.

Іс-шаралар:

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. «Сұрақ-жауап» стратегиясы. Семантикалық кесте. Венн диаграммасы. «Кім көп біледі?». «Сөз ойыны». «Кім шебер аудармашы?»

КЕЗЕҢДЕРІ

МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР

Ұйымдастыру кезеңі


1.Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.

2.Психологиялық тренинг.

3. Топқа бөлу.

Оқушылар психологиялық тренингке қатысады.

Топқа өлең жолдары арқылы бөлінеді. 1-топ – «Атамекен» әні (Жасыл жайлау, түкті кілем, көк кілем...) 2-топ – «Әдемі қыз» (Ақ көйлек, қызыл бешпет, әдемі қыз-ай); 3-топ – «Ақ сиса» (Ақ сиса, қызыл сиса, сиса-сиса, ). Ішінен сын есімдерді тауып, талдайды.





Мадақтау



Үлестірмелі парақшалар

Қызығушылықты ояту


Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою. Алманың сапасын, түр-түсін анықтау барысында сабақтың тақырыбы шығарылады. Содан бастап алмаларға сипаттама беріледі.

Сұрақтарға жауап береді. Алманы сипаттайды, салыстырады, күшейтеді.

Бағдаршам

Алмалар

Үй тапсырмасы

51-жаттығу.

Үй тапсырмасын айтады.



Мағынаны тану










Біркелкі сындардың бірінің екіншісінің өте артық не өте кем екендігін көрсететін шырай түрі күшейтпелі шырай деп аталады. Мысалы: үлкен – үп-үлкен – тым үлкен, тамаша – тап-тамаша - өте тамаша, жақсы – жап-жапқсы – аса жақсы, кіші – кіп-кіші – тым кіші т.б.

1. Күшейтпелі шырай сапалық сын есімдердің алдына кішейткіш буындардың үстелуі арқылы жасалады. Мысалы: биік – біп-биік, ұзын – ұп-ұзын, жақын – жап-жақын, суық – сұп-суық т.б.

2. Күшейтпелі шырай сапалық неізгі сын есімдерге өте, аса, ең, тіпті, нағыз, нақ, шымқай, орасан, ыңғай, кілең сияқты күшейткіш үстеулердің тіркесі арқылы жасалады. Мысалы: өте күшті, тым биік, ең жақсы, аса терең, нағыз жүйрік, шымқай қызыл, орасан зор, т.б.

Оқулықпен жұмыс:

52-жаттығу (жазбаша)

53-жаттығу (жазбаша )

54-жаттығу (жазбаша)


«Кім көп біледі?» (топ бойынша 3 минут уақыт беріледі.)

Тап-таза, тап-тақыр, тап-тұйнақтай, тап-тайыз, тап-тар, тап-тарғыл, тап-тапал, тап-тайқы, тап-тастай, тап-таяу.

Ап-ашық, ап-анық, ап-ауыр, ап-арық, ап-аласа, ап-арзан, ап-ащы, ап-алыс.

Жап-жақсы, жап-жаңа, жап-жақын, жап-жалпақ, жап-жаман, жап-жалаң, жап-жалаңаш, жап-жалғыз, жап-жалтыр, жап-жарау, жап-жарасымды, жап-жарық, жап-жарқын, жап-жас, жап-жасыл, жап-жатық, жап-жадағай, жап-жазық, жап-жай, жап-жайдақ, жап-жайлы.


«Кім шебер аудармашы?»

1) ......(білекті ) бірді жығар, ...(білімді) мыңды жығар.

2) ...... (жақсы) ісімен жақсы.

3) Ағайын .... (ащы), мал ..... (тұщы).

4) ...... (батыр) жігіт қол бастар,

.... (ақын) жігіт той бастар.

5) ..... (лас) адам кіршіл,

..... (надан) адам діншіл.

6) ....... (жақсы) арына құл,

......... (жаман) малына құл.

7) Аз сөз - ...... (алтын), көп сөз - ..... (көмір)


Семантикалық карта толтыртады.


Мысалдар

Сын есім

Салыстырмалы шырай

Күшейтпелі шырай

қызыл




сұрша




тым биік




жақсырақ




терең




ұп-ұзын





55-жаттығу (жазбаша)


«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Оқушылар келтірілген мысалдар арқылы ережені ұғынады, өздері шығарады, түсіндіреді.

І топ - 52-жаттығу. Сөйлемдерді оқып, құрамындағы күшейтпелі шырайды көрсетеді. Олардың жасалу жоын түсіндіреді. Үш сөйлемге морфологиялық талдау жасайды.

ІІ топ – 53-жаттығу. Берілген күшейтпелі шырайды қатыстырып, сөз тіркестерін құрайды.

Өте ауыр, ең тамаша, тым әлсіз, тіпті қысқа, сап-сары, қап-қатты, орасан зор, ап-аласа, әп-әдемі, кіп-кішкентай.


ІІІ топ – 54-жаттығу. Берілген сын есімдерден күшейтпелі шырай жасайды. Күшейтпелі шырайдағы сын есімдерді қатыстырып, сөйлем құрайды.

Биік, жақсы, қатты, терең, жарық, сары, көк, қызыл.

Берілген күшейткіш буындар арқылы қос сөздер жазып шығады. Кім көп тауып жазса, сол озып шығады.


Көп нүктенің орнын тиісті сөзді қойып, оны орыс, ағылшын тіліне аударады.

Білекті – крепкий – strong

Білімді – образованный – educated

Жақсы – хороший – good

Ащы – горький – bitter

Тұщы – сладкий – sweet

Батыр – герой – heroic

Ақын – поэт – poet

Лас – грязный – dirty

Надан – глупый – stupid

Жақсы – хороший – good

Жаман – плохой – bad

Алтын – золотой – golden

Күміс – серебряный – silver


Семантикалық карта толтырады.



Оқушылар оқулықтағы 55-жаттығуды орындайды. Берілген сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады.

Түп-түзу қайыңдар. Кеп-кең көшелер. Біп-биік үйлер. Өте ұзын көше. Тым ыстық күн. Тұп-тұщы су. Мөп-өлдір бұлақ. Өте таза жер.






Үш шапалақ







Қол белгілері











Ынталандыру







Мадақтау













Үш шапалақ







Бірін-бірі бағалау

Оқулық





Үлестірмелі парақшалар







Оқулық







Актив студия











Интербелсенді тақта











Дәптер



Үлестірмелі парақшалр





Оқулық



Ой толғаныс.

«Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі бойынша топтардың бір-біріне сұрақтар қоюын ұсынады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Смайликтер


Бағалау

Бүгінгі сабақ бойынша өзін-өзі бағалауды ұсынады.

Өзін-өзі бағалайды.

өзін-өзі бағалау

Бағалау парағы

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма: 56-жаттығу. (жазбаша)

Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.


Оқулық

Рефлексия









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
план уроки

Автор: М?рат Г?лім М?рат?ызы

Дата: 02.12.2015

Номер свидетельства: 261243
