Сөздіктегі сөздерді дәптерлеріне жазу, ботқалар мен тағамдарды жаттау
VII. Бағалау. Оқушыларды қатысымына қарай, берген жауаптарына қарай бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Сүйікті тағамым- палау. 47 бет
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: тақырыптың мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру. Оқушының таным мүмкіндігін анықтау, ойға шақыра білуге анықтау жеке жұптасып шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.
Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту.
Тәрбиелік: өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу, өзара мәдениетті қарым-қатынасқа түсуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың көрнекілік: өз-өзін бағалу парақтары, семантикалық карта, бағалау
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиет, орыс тілі.
Қолданылатын жаңа технология: 7 модуль технологиясы
Сабақтың кезеңі
Уақыт
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімдердің әрекеті
Оқушының әрекеті
Қызығушылық ояту сатысы
Ұйымдастыру кезеңі
1мин
сұрақ-жауап, түсіндіру
Сәлеметсіздер ме?
Бүгін күн қандай шуақты! Бізде бір-бірімізге мейрімділікпен қарап отырмыз.
Сәлеметсіз бе? Оқушылар тыныш отырады.
Психологиялық дайындық
1-2 мин
Біз сабақта үш топқа бөлініп отырдық. Әр оқушы сабақта өзін алдында жатқан бағалау парағымен бағалайды.
Әр оқушы өзін бағалау парағын қарап шығады.
Кезекшілік сұхбат
1-2 мин
Балалар, сабақта бүгін кім кезекші?
Бүгін нешесі!
Аптаның қай күні?
Қазақ тілі нешінші сабақ?
Қазақ тілі сабақта қандай тілде сөйлесеміз?
Қазақ тілі біздің мемлекетте қандай тіл?
Бүгін қазақ тілінен үй тапсырмасы қандай берілді?
Мен бүгін кезекшімін
Бүгін ------------------
--------------- күні
-------------- сабақ
Қазақ тілі сабағында қазақ тілінде сөйлесеміз
Қазақ тілі мемлекеттік тіл
Кезекпен қайталау
6 мин
Карточка
лармен жұмыс, топпен жұмыс
Әр топқа 2 мин уақыт беріледі, келесі тапсырмаға да 2 мин беріледі, үшінші тапсырманы 2 мин орындайсыңдар
Жаңа сөздерді қайталау.
Әр тапсырманы орындайды бір-бірімен ақылдасып спикер ойларын жазады.
Бағалау парағына әр оқушы өзіне баға қояды.
Спикер парақты қорғайды.
Елес жетелеу
2 мин
Сұрақ-жауап
Тамақтың түрлері қандай болады?
Кім палау түрлерін біледі?
...
Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар осы тақырып бойынша біз алдымызға қандай мақсат қоямыз.
Дұрыс, біздің мақсатымыз тақырыптың мазмұның ашу, негізгі ойды ұғындыру.
Сүйікті тағамым - қазақша ет туралы әңгімелеу.45 бет.
Жіктік жалғау ережесін білу. /көсемше жұрнақтары/
Бастарын үстелге қойып мұғалімнің сөзін мұқият тыңдайды.
Бастарын көтеріп өз ойларын айтады.
Сүйікті тағамым- палау 47 бет (дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады)
Сабақтың тақырыбы осы болғанда алдымызға қандай мақсат қоямыз.
сөздерді меңгереміз, сөйлем құрастырамыз.
Мағынаны ашу сатысы
Жаңа сөздерді меңгеру
7 мин
Сұрақ-жауап, жеке жұмыс.
Сөздердің дыбысталуын айтады. Оқушылармен бірге дыбыстайды:
палау –плов
той –праздник
қуырма –жаренный
мейіз-изюм
Мұғалімнің артынан қайталайд. Сөздер мен оның аудармаларын оқиды, іштей оқиды, сөздер мен сөз тіркестер құрастырады.
ЖИГСО
15 мин
Топпен, жұппен, жеке жұмыс
47 бет 2 тапсырма
Стратегияның шарттары:
1)Топ 1, 2, 3-ке нөмерленеді
2)Әр нөмерленген оқушы-қонаққа барады
3)Конақта берілген мәтіннің тапсырмасын оқып орындайды.
-Үйлеріне қайтыңдар қонақта алған абзацты толық оқып, аударып әңгімелеп береді.
әр оқушы нөмірін анықтап, қонаққа барады, қонақта тапсырманы орындайды.
№1 - өз ойын ортаға салады
№2 - өз ойын ортаға салады
№3 - өз ойын ортаға салады
Спикер жауаптарын таыңдап? Мәтінді толық аударып, әңгімелейді. Бағалау парағы.
Сергіту сәті
Шығармашылық кезең
5 мин
Топпен жұмыс
Шығарма тақырыбы
Кейіпкерлер
Жоспары
Мақал-мәтелдер
Сұрақтар
Бағалау парағын толтырады.
III. Ой толғаныс сатысы
Семантикалық карта
5 мин
Карточкамен жұмыс
Семантикалық картаны толтырындар. Көлденең тұрған сөздерге мағынасына қарай келетін сөзді «+» белгі арқылы көрсетіндер
Семантикалық картаны толтырады.
Үлгі бойынша тексереді.
Дөңгелек үстел
5 мин
Жеке жұмыс
Әр оқушы өз батасын жазады.
1→2→3
Оқушылар сүйікті тағамдарынабайланысты «синквейін» жазады.
Үй тапсырмасы
Диалог құру
47-48 бет
Жаңа сөздерді жаттау
Тапсырма: Сөйлесуді оқып, түсініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
- Уақыт қанша болды?
- Сағат сегіз. Тамақтанайық.
- Әрине, Тамақтануға болады.
- Жүр кеттік.
- Не алайық?
- Кәне, дастарқан мәзірін көрейік.
- Мен палау аламын, сен ше?
- Маған қазақша ет ұнайды.
- Екіншіге не аласың?
- Ыстатылған жаяны жеуге болады, өзің ше?
- Маған да жылқы еті ұнайды. Мен қазы жеймін.
- Тәбетің ашылсын!
- Сенің де асың дәмді болсын!
- Рақмет, Ас дәмді болсын!
ІІІ деңгей
Сөйлесуді жалғастырып, өзара сөйлесіңдер.
ІІ деңгей
1. Оқулықты жауып қойып, сөйлесуді қысқаша жазыңдар.
2. Үш сөзге фонетикалық талдау жасаңдар.
І деңгей.
«Асханадағы әңгіме» тақырыбына эссе жазыңдар.
Сабақтың тақырыбы: «Менің сүйікті тағамым- палау»
Сынып: » 4 «А;Б;Г» сынып
Күні: 18.11.2015 жыл
Мақсат: Жеке, топпен жұмыс жасай отыра, диалогтік әңгімеге қатыса отыра бір-бірінің жұмысын бағалай білуге үйрену; Өзінің сүйікті тағамы туралы мәлімет беруге, септіктерді қолдануға үйрену.
Күтілетін нәтиже:
Оқытудың нәтижесі(табыс критерийлері):
1)Төмен деңгейлі оқушы үшін: Өзінің сүйікті тағамының құрамын айтады, неге сүйікті екенін дәлелдейді, септік жалғауларын қолданады
2)Орта деңгейлі оқушы үшін: Өзінің сүйікті тағамының құрамын атайды, жасалу ретін белгілейді, өз ойын дәлелдейді, диалогке түседі, септік жалғауларын қолданады.
3)Жоғары деңгейлі оқушы үшін: септік жалғауларын қолданады, сүйікті тағамы туралы жоспар бойынша айтады, дәлелдейді, ақпаратты жүйелейді
Түйінді идеялар:
1) Өзінің сүйікті тағамы туралы өз ойларын жеткізу
2) Өз идеяларын ұсыну ( топтық жұмыс барысында)
3) сабақ бойынша рефлексия жаза білу
І Ұйымдастыру кезеңі
А) амандасу
В) жылы атмосфера орнату
- Сәлеметсіңдерме
-Көңіл-күйлерің қандай?
-Қазір біз шаттық шеңберіне тұрып, бүгінгі сабаққа бір-бірімізге жылы тілек айтайық
( шаттық шеңберін ұйымдастырады, өзі тілек айтуды бастайды)
Тілек айтады Ойын түрінде
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
1) сүйікті тағамы туралы суреттер жинап алады
2) септіктерді қайталайды ( сұрақтар арқылы)- қазақ тілінде неше септік бар?
- Неше септік үндестік заңына бағынады?
-Қандай септік бағынбайды? Неге?
3) компьютер арқылы тест жұмысын өткізеді
Суреттер тапсырады, сұрақтарға жауап береді, тест жұмысын орындайды
Сыныппен, жеке
Мұғалім бағасы, компьютер бағасы 3мин
ІІІ. Жаңа сабақ
А) топтық жұмысты ұйымдастыру
В) топ ережесін еске түсіру
- Бүгін біз топта жұмыс жүргіземіз. Ол үшін үш топқа бөлінеміз
- Сонымен біз топқа бөліндік.
-Ал топта жұмыс жасау үшін не керек? Өткен сабақта қандай ережелерді атадық?
-Ережелер не үшін керек?
(ережелерді еске түсіріп талқылайды)
Суреттерді таңдайды, топқа бөлінеді
Ережелерді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді
С) үйде жасалған суреттерге талдау жасау
Сұрақтар:
Бұл қандай тағам түрлері?
Ол неге саған ұнайды?
5мин
Д) Жаңа сөздікпен жұмыс
- Бүгінгі сабақта келесі жаңа сөздермен жұмыс істейміз: тазалау, жуу, кесу, араластыру, қуыру, пісіру, күріш, қасық, (жеке парақта тарату)
жаңа сөздерді оқиды
Жеке
-
5мин+ 2мин 31мин
Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар беру
І топ тапсырмалары: Салат
Білім деңгейі
1-тапсырма: Сүйікті тағамның құрамын анықтаңдар
Түсіну деңгейі
2-тапсырма: Сөздерді септе пияз, көкөніс
Қолдану деңгейі
3-тапсырма: Салаттың жасалу ретін дұрыс жазыңдар: Барлығын араластыру керек, көкөністерді, жұмыртқа мен шұжықты сатып алу керек, көкөністерді жуу керек, барлығын кесу керек, картоп пен жұмыртқаны пісіру керек. ( жеке парақтарда терілген)
Мәтінді оқиды, «фаст-фуд» сөзінің мағынасын табады, тағамдарды атайды
2-тапсырма: Берілген сөз тіркестерді аударыңдар септігін анықтаңдар: Морковь чистят, жарят на масле, мешают ложкой, покупают мое любимое блюдо, на базаре покупают
Қолдану деңгейі
3-тапсырма: Палаудың дайындығы туралы сұхбат құрастырыңдар
Сұрақтарға жауап береді, шығармашылық танытады
топпен
ІІІ топ тапсырмалары: Борщ
Талдау мен синтез деңгейі
1-тапсырма: Жоспар бойынша коллаж және әңгіме құрастырыңдар
Жоспар:
1) Борщ деген не?
2) Қандай ұлттың ұлттық тағамы?
3) Құрамы қандай?
4) Қалай жасалады? Ретін жазыңдар
5) не себепті жақсы көресің?
( ғаламтор көмегіне жүгіну)
2- Тапсырма келесі сұраққа өз ойынды жаз, дәлелде
«Саған борщ ұнай ма?Неге?»
жағымды, жағымсыз жақтарын ажыратады, өз ойларын жазады
Топпен, жеке
Сергіту сәті
«Көңілді күн»
Орнынан тұрып жаттығу жасайды.
Топтық жұмысты бағалау
Топтық жұмысты бағалау ережелерімен таныстыру (кесте бойынша)
кезекпен.: 1-топ сұрақ қояды, 2- топ жауап береді,3- топ бағалайды.
Бағалау парақшасы арқылы бағалайды.
3мин
V. Қорытынды жасау
Сұрақтарға жауап беру:
Сұрақтарға жауап беру:
Сүйікті тағам қандай болу керек?
Сүйікті тағам неден тұрады?
Сүйікті тағамды кім дайындайды?
Қалай тамақтану керек?
Нені жеу денсаулыққа пайдалы?
Ас атасы не?
Қазақ халқы қандай өнімдерді жоғары бағалайды?
Ойланады, сұрақтарға жауап береді
жеке
1мин
VІІ. Үй жұмысы
«Дұрыс тамақтану - денсаулықтың кепілі »тақырыбы бойынша мини эссе жазу
Үй жұмысын жазып алады
жеке
Сабақтың тақырыбы: Сүйікті тағамым сүт кеспе. Жіктік жалғау. №44
Сабақтың Мақсаты: тақырып бойынша оқушылардың білімдерін толықтыру, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын молайту, жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру .
«Сабақтың міндеттері:
- сөздік қорын молайтады, тілін дамытады
- баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйренеді
-жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады
-грамматикалық тақырыпты меңгереді
Күтілетін нәтиже:
А- оқушы диалог құрастыра алады;
В- сұрақ құрастыра алады.
С- сұрақтарға жауап бере алады.
Ресурстар: Сөздіктер, ақ қағаз, компьютер, интербелсенді тақта, кеңсе заттары
Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы)
Сабақтың барысы
Уақыт
Оқып-үйренудің мақсаты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру 2мин
Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.
Үй тапсырмасын тексеру мақсатымен «Автобустық аялдама» ойының өткізу
Психологиялық тренинг: Шаттық шеңбер құру.
Әр аялдамада сұрақтар жазылып жатқан парақтар жатады.
Оқушылар шеңбер құрып, бір-біріне ізгі ниет білдіріп, жақсы тілектер айтады.
Әр топ оқушылары сол аялдамаларға барып, сұрақтарға жауап береді.
2. Жаңа тақырыпқа шығу 2 мин
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау, оқушылардың бастапқы білім деңгейін анықтау
Ой қозғау: төменгі деңгейлі сұрақтар қою арқылы тақырыпқа шығамын.
Бүгін сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар? Сабағымыздық тақырыбы қандай? Мақсаты қандай?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
Сабақтың тақырыбын жазу: «Сүйікті тағамым сүт кеспе ».
1.Жаңа материалдарды түсіндіру 10 мин Жаңа сөздермен таныстырамын
Сөздік: Сүт кеспе-молочный суп Балмұздақ-мороженое
Тәтті-сладкий Мәтінді тыңдау
ЖИГСО әдісі арқылы мәтінмен жұмыс.
Оқушылар «Пирамида» әдісі бойынша сөздермен жұмыс жасайды. Сөз тіркесін, сөйлем құрастырады, жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазады.
Оқушылар мәтінді тыңдайды, Мәтінмен жұмыс жасайды.
ЖИГСО әдісімен бөлініп, мәтінді талқылайды.
2 мәтін 51 бет Дұрыс тамақтану – адам денсаулығының басты кепілі. Күнделікті тағам құрамында дәрумендер көп болу керек. Тамақты төрт мезгіл және күн сайын белгілі бір мезгілде қабылдау керек.
3 мәтін Ақырғы тамақты ұйқыға дейін екі сағат бұрын ішкен жөн. Тамақтана отырып,ас ішу мәдениетін сақтау керек. Тамақтанудың алдында қолыңды сабынмен жууды ұмытпа.
Сергіту сәті 2мин
Тақырыпты қорытындылап, өз пікірін дәлелдеу.
1 Диалог арқылы сөйлету:
Әр топ сабақтың тақырыбы бойынша бір-бірлеріне 2 сұрақтан қояды.
Оқушылар топтарымен ақылдасып, жауап береді
Рефлексия
Мен нені білемін?
Не үйренгім келеді?
Не ұнады?
Үйге тапсырма беру. Стикерлерді толтыру, сабаққа бағалау «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»