kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Мектептегі кезекшілік"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 23.11.2016ж

Сынып: 6 «А»

Тақырып: Мектептегі кезекшілік. Жатыс септікті қайталау

Мақсаты: Жаңа тақырыпты меңгерту, сұрақ - жауап, әңгімелеу, ойландыру, аудару, талқылау, талдау әдістері арқылы қазақша сөйлеу тілін дамыту, тілге деген сүйіспеншілігін арттыру.

Түрі: Жаңа сабақты пысықтау сабағы

Әдістері: сұрақ-жауап, аудару, ойландыру, іздендіру, талқылау

Көрнекілігі: үлестірмелі парақшалар, сергіту сәті, суреттер, бағалау парақшалары

Күтілетін нәтиже: Жаңа тақырып бойынша өз ойларын қазақ тілінде жеткізе білу, септік жалғауларын дұрыс қолдана білуге дағдыландыру.

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа назарларын аудару.

Топқа бөлу.

Ал енді мына жатқан карточкалардан бір-бірден алыңдар, нені көрдіңдер? Иә, төртбұрыш пен бесбұрышты. Ендеше бүгінгі сабақта тек қана 4 пен 5 қана алыңдар деп тілеймін.

Төртбұрыш алғандар бір топ болсын, ал бесбұрыш алғандар екінші топқа отырсын.

  1. Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақ жауап әдісі арқылы үй жұмысын тексеру

Сен қай мектепте оқисың?

Сенің мектебің қай көшеде орналасқан?

Сенің мектебін неше қабатты?

Ол қандай?

Сен нешінші сыныпта оқисын?

  1. Қызығушылығын ояту
  • Ал енді, оқушылар!  Тақтаға назарларыңды аударыңдаршы, нені көріп отырсыңдар?
  • Суреттерді
  • Олар кімдер?
  • Оқушылар
  • Қайда тұр?
  • Мектепте
  • Не істеп тұр?
  • Кезекшілікті атқарып тұр.
  • Ендеше біздің тақырыбымыз қандай?
  • Иә, «Кезекшілік», «Мектептегі кезекшілік» жайлы болмақ.

Оқыту мақсаты:оқушыларды кезекші міндеттермен таныстыру, еңбексүйгіштікке баулу, бір-біріне деген сыйластық, сыпайыгершілік сезімдерін дамыту

Күтілетін нәтиже: кезекші міндеттерін біледі, мәтінмен жұмыс жасай алады.

  1. Жаңа сөздермен жұмыс

Кезекші – дежурный

Тазалау – чистить

Тәртіп – дисциплина

Қадағала – Проверь

Талап – требования

Сақтау – сохранить

Жуу – мыть

Міндет – обязанность

Сүрту – вытирать

Көмектесу – помогать

Қарау – смотреть

Бақылау – контролировать

  1. Әр топ осы жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазу;
  2. I топ: жаңа сөздерді пайдаланып, кемінде үш сөйлем құру;
  3. II топ: «Кезекшінің міндеті» тақырыбында кластер құру.

 

5.Мәтінмен жұмыс

Әр топқа мәтін жазылған карточкалар үлестіремін.

1 топқа «Сыныптағы кезекшілік» мәтіні.

2 топқа «Мектептегі кезекшілік».

  1. Әр топ өз мәтіндерін оқу, түсіну.
  2. Әр топ өз ішінде атқаратын міндеттерін бекіту.
  1.  

Екі аудармашы

2 минут

Перевести текст

  1.  

Бір жазушы

2 минут

Записывает перевод

  1.  
  •  

2 минут

Записать на русском и на казахском языке

  1.  

Уақытты үнемдеуші

Барлығы: 6 минут

Следить за временем

Әр топтың спикерлері келесі топқа өз мәтіндерін түсіндіру.

Бірінші топтың мәтінін екінші топтың бір оқушы айтады, ал екінші топтың мәтінін бірінші топтың бір оқушы айтады. Сөйтіп барлық оқушы екі мәтінді де түсініп шығады.

I топ: Сыныптағы кезекшілік

Сыныпта оқушылар кезекпен күнде кезекшілік міндетін атқарады. Мен бүгін сабаққа ерте келдім. Себебі, бүгін мен сыныпта кезекшімін. Менің міндетім: оқушыларды түгендеу, сыныптағы кабинеттердің тазалығын сақтау, гүлдерге су құю, тақтаны сүрту, мұғалімге көмектесу.

II топ: Мектептегі кезекшілік

Біздің мектепте айына бір рет әр сынып бір апта бойы кезекшілік міндетін атқарады. Апта аяқталғаннан кейін келесі сыныпқа кезекшілікті тапсырады.

Мектеп кезекшілігінің міндеттері: күнде таңертең басқа сынып оқушыларынан бұрын келу, мектептегі оқушылардың сабақ үзілісі кезіндегі тәртібін қарау, мектеп жабдықтарына зиян келмеуін қадағалау.

6.Сергіту сәті.

Ал енді шаршаған боларсыңдар, орнымыздан тұрып, сергіту сәтін орындайық. Назарларыңды тақтаға аударыңдар.

(Әуенге билеу ұсынылады).

7.Грамматикалық тақырыпты қайталау

Ал енді, Алина сендерге алдыңғы сабақтарда өткен септік жалғауларына байланысты бірнеше сұрақтар қояды. Сендер соған толық жауап беріңдер.

  • Септіктің неше түрі бар?
  • Септіктерді ата.
  • Жатыс септігі қандай сұрақтарға жауап береді? т.б.с.с.

8.Тапсырмалар

  1. Әр топ карточкада берілген жатқан мәтіндерін дәптеріне көшіріп жазыңдар. Ішінен септік жалғауларын тауып, қай септікте тұрғанын көрсетіңдер.

I топ: Сыныптағы кезекшілік

Сыныпта оқушылар кезекпен күнде кезекшілік міндетін атқарады. Мен бүгін сабаққа ерте келдім. Себебі, бүгін мен сыныпта кезекшімін. Менің міндетім: оқушыларды түгендеу, сыныптағы кабинеттердің тазалығын сақтау, гүлдерге су құю, тақтаны сүрту, мұғалімге көмектесу.

II топ: Мектептегі кезекшілік

Біздің мектепте айына бір рет әр сынып бір апта бойы кезекшілік міндетін атқарады. Апта аяқталғаннан кейін келесі сыныпқа кезекшілікті тапсырады.

Мектеп кезекшілігінің міндеттері: күнде таңертең басқа сынып оқушыларынан бұрын келу, мектептегі оқушылардың сабақ үзілісі кезіндегі тәртібін қарау, мектеп жабдықтарына зиян келмеуін қадағалау.

Оқу мотивациясы төмен оқушымен жұмыс

Мына сөздерге жатыс септітігінің жалғауларын қойып жаз.

Үлгі:Кезекші + де, кімде?, -де жатыс септіктің жалғауы.

Талап, міндет, тәртіп, сынып, мектеп.

Сөйлем құрастыр.

Әрбір балаға бір-бір сұрақтан беріледі, олар сол сұрақтарға жауап бере отырып, сөйлем құрастырады. Екі топқа 6 баладан болады.

1 бала – Кім? Не?

2бала – Қайда барды ?

3 бала – не істеді?

4 бала – не айтты?

5 бала – адамдар не айтты?

6 бала - Немен аяқталды?

9. Сабақты бекіту.

1.Кезекші сөзінің аудармасы.

2. Кезекшінің қызметі.

3.Септіктің түрлерін атаңдар.

10. Рефлексия.

1. Не білдім?

2. Не жаңалық болды?

3. Саған сабақ ұнады ма?

11. Үйге тапсырма беру.

«Менің мектептегі кезекшілігім» тақырыбында шағын шығарма жазу.

Бағалау парақшаларын жинап алу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Мектептегі кезекшілік"»

Күні: 23.11.2016ж

Сынып: 6 «А»

Тақырып: Мектептегі кезекшілік. Жатыс септікті қайталау

Мақсаты: Жаңа тақырыпты меңгерту, сұрақ - жауап, әңгімелеу, ойландыру, аудару, талқылау, талдау әдістері арқылы қазақша сөйлеу тілін дамыту, тілге деген сүйіспеншілігін арттыру.

Түрі: Жаңа сабақты пысықтау сабағы

Әдістері: сұрақ-жауап, аудару, ойландыру, іздендіру, талқылау

Көрнекілігі: үлестірмелі парақшалар, сергіту сәті, суреттер, бағалау парақшалары

Күтілетін нәтиже: Жаңа тақырып бойынша өз ойларын қазақ тілінде жеткізе білу, септік жалғауларын дұрыс қолдана білуге дағдыландыру.

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа назарларын аудару.

Топқа бөлу.

Ал енді мына жатқан карточкалардан бір-бірден алыңдар, нені көрдіңдер? Иә, төртбұрыш пен бесбұрышты. Ендеше бүгінгі сабақта тек қана 4 пен 5 қана алыңдар деп тілеймін.

Төртбұрыш алғандар бір топ болсын, ал бесбұрыш алғандар екінші топқа отырсын.

  1. Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақ жауап әдісі арқылы үй жұмысын тексеру

Сен қай мектепте оқисың?

Сенің мектебің қай көшеде орналасқан?

Сенің мектебін неше қабатты?

Ол қандай?

Сен нешінші сыныпта оқисын?

  1. Қызығушылығын ояту


  • Ал енді, оқушылар! Тақтаға назарларыңды аударыңдаршы, нені көріп отырсыңдар?

  • Суреттерді

  • Олар кімдер?

  • Оқушылар

  • Қайда тұр?

  • Мектепте

  • Не істеп тұр?

  • Кезекшілікті атқарып тұр.

  • Ендеше біздің тақырыбымыз қандай?

  • Иә, «Кезекшілік», «Мектептегі кезекшілік» жайлы болмақ.

Оқыту мақсаты:оқушыларды кезекші міндеттермен таныстыру, еңбексүйгіштікке баулу, бір-біріне деген сыйластық, сыпайыгершілік сезімдерін дамыту

Күтілетін нәтиже: кезекші міндеттерін біледі, мәтінмен жұмыс жасай алады.

  1. Жаңа сөздермен жұмыс


Кезекші – дежурный

Тазалау – чистить

Тәртіп – дисциплина

Қадағала – Проверь

Талап – требования

Сақтау – сохранить

Жуу – мыть

Міндет – обязанность

Сүрту – вытирать

Көмектесу – помогать

Қарау – смотреть

Бақылау – контролировать



  1. Әр топ осы жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазу;

  2. I топ: жаңа сөздерді пайдаланып, кемінде үш сөйлем құру;

  3. II топ: «Кезекшінің міндеті» тақырыбында кластер құру.


5.Мәтінмен жұмыс



Әр топқа мәтін жазылған карточкалар үлестіремін.

1 топқа «Сыныптағы кезекшілік» мәтіні.

2 топқа «Мектептегі кезекшілік».

  1. Әр топ өз мәтіндерін оқу, түсіну.

  2. Әр топ өз ішінде атқаратын міндеттерін бекіту.

Екі аудармашы

2 минут

Перевести текст

Бір жазушы

2 минут

Записывает перевод

Спикер

2 минут

Записать на русском и на казахском языке

Уақытты үнемдеуші

Барлығы: 6 минут

Следить за временем



Әр топтың спикерлері келесі топқа өз мәтіндерін түсіндіру.

Бірінші топтың мәтінін екінші топтың бір оқушы айтады, ал екінші топтың мәтінін бірінші топтың бір оқушы айтады. Сөйтіп барлық оқушы екі мәтінді де түсініп шығады.

I топ: Сыныптағы кезекшілік

Сыныпта оқушылар кезекпен күнде кезекшілік міндетін атқарады. Мен бүгін сабаққа ерте келдім. Себебі, бүгін мен сыныпта кезекшімін. Менің міндетім: оқушыларды түгендеу, сыныптағы кабинеттердің тазалығын сақтау, гүлдерге су құю, тақтаны сүрту, мұғалімге көмектесу.



II топ: Мектептегі кезекшілік

Біздің мектепте айына бір рет әр сынып бір апта бойы кезекшілік міндетін атқарады. Апта аяқталғаннан кейін келесі сыныпқа кезекшілікті тапсырады.

Мектеп кезекшілігінің міндеттері: күнде таңертең басқа сынып оқушыларынан бұрын келу, мектептегі оқушылардың сабақ үзілісі кезіндегі тәртібін қарау, мектеп жабдықтарына зиян келмеуін қадағалау.

6.Сергіту сәті.

Ал енді шаршаған боларсыңдар, орнымыздан тұрып, сергіту сәтін орындайық. Назарларыңды тақтаға аударыңдар.

(Әуенге билеу ұсынылады).

7.Грамматикалық тақырыпты қайталау

Ал енді, Алина сендерге алдыңғы сабақтарда өткен септік жалғауларына байланысты бірнеше сұрақтар қояды. Сендер соған толық жауап беріңдер.

  • Септіктің неше түрі бар?

  • Септіктерді ата.

  • Жатыс септігі қандай сұрақтарға жауап береді? т.б.с.с.



8.Тапсырмалар

  1. Әр топ карточкада берілген жатқан мәтіндерін дәптеріне көшіріп жазыңдар. Ішінен септік жалғауларын тауып, қай септікте тұрғанын көрсетіңдер.

I топ: Сыныптағы кезекшілік

Сыныпта оқушылар кезекпен күнде кезекшілік міндетін атқарады. Мен бүгін сабаққа ерте келдім. Себебі, бүгін мен сыныпта кезекшімін. Менің міндетім: оқушыларды түгендеу, сыныптағы кабинеттердің тазалығын сақтау, гүлдерге су құю, тақтаны сүрту, мұғалімге көмектесу.



II топ: Мектептегі кезекшілік

Біздің мектепте айына бір рет әр сынып бір апта бойы кезекшілік міндетін атқарады. Апта аяқталғаннан кейін келесі сыныпқа кезекшілікті тапсырады.

Мектеп кезекшілігінің міндеттері: күнде таңертең басқа сынып оқушыларынан бұрын келу, мектептегі оқушылардың сабақ үзілісі кезіндегі тәртібін қарау, мектеп жабдықтарына зиян келмеуін қадағалау.

Оқу мотивациясы төмен оқушымен жұмыс



Мына сөздерге жатыс септітігінің жалғауларын қойып жаз.

Үлгі:Кезекші + де, кімде?, -де жатыс септіктің жалғауы.

Талап, міндет, тәртіп, сынып, мектеп.

Сөйлем құрастыр.

Әрбір балаға бір-бір сұрақтан беріледі, олар сол сұрақтарға жауап бере отырып, сөйлем құрастырады. Екі топқа 6 баладан болады.

1 бала – Кім? Не?

2бала – Қайда барды ?

3 бала – не істеді?

4 бала – не айтты?

5 бала – адамдар не айтты?

6 бала - Немен аяқталды?

9. Сабақты бекіту.

1.Кезекші сөзінің аудармасы.

2. Кезекшінің қызметі.

3.Септіктің түрлерін атаңдар.

10. Рефлексия.

1. Не білдім?

2. Не жаңалық болды?

3. Саған сабақ ұнады ма?

11. Үйге тапсырма беру.

«Менің мектептегі кезекшілігім» тақырыбында шағын шығарма жазу.

Бағалау парақшаларын жинап алу




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Мектептегі кезекшілік"

Автор: Кошбаева Шынар Махамбеткуловна

Дата: 06.03.2017

Номер свидетельства: 398123
