| Күні:   Пән: Сауат ашу   7 – бөлім «Тамақ және сусын» | Ғабиден Мұстафин атындағы № 5 қазақ орта мектебі | 
  | Сынып: 1 «А» 
 | Қатысқандар саны:   Қатыспағандар саны: | 
  |  4 тоқсан   | Мұғалімнің аты-жөні: Абешова А. М. 
 | 
  | Сабақтың тақырыбы | Ұлттық тағамдар. Әліпби. | 
  | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.6.2 Мұғалімнің көмегімен стилін (көркем және бейкөркем) ажырату. 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптар-ға сай жазу. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау. 1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөзер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер /мәтін құрастыру және жазу. | 
  | Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. | 
  | Жетістік критерийлері |  Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.   Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. | 
  | Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.   | 
  | Пәнаралық байланыс | 
 | 
  | АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым,   | 
  | Тілдік құзыреттілік | Сүт-молоко-milk | 
  | Сабақ барысы | 
  | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | 
  | Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | Аққу болып ұшамыз Көлге келiп қонамыз Көлдiң бетiн құшамыз Қайта самғап ұшамыз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! | 
 Шаттық шебері 
 
 
 
 
 | 
  | Сабақтың ортасы 8 минут 
 
 | 1-жаттығу Суретке қарап, әліпбидің қай кезде қолданылатынын айт. Өзің мысал келтір. 2-жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. 3-жаттығу Өзің сүттен не жасай аласың? Соның рецебін жазып көр.   
 
 
 
 
 
 
 
 4-жаттығу Сызба бойынша сүттен жасалатын тағамдарды ата.   Сүттен жасалатын тағамдар. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 | 
 Таныстырылым, оқулықпен жұмыс | 
  | Сергіту сәті 1 минут | Әппақ болып таң атты, Түтiн тiке шығады. Қарлығаштар қанатын Самғап биiк ұшады. Топ-топ, топ басайық, Жалаудан күн жасайық. Жаса, жаса алтын күн Жаса, жаса жарқын күн. (балалар қолдарын соғады) | Сергіту сәтіне арналған жинақ | 
  | Аяқталуы 16 минут Қызықты тапсырма 8 минут 
 
 
 | 5-жаттығу Суреттердің көмегімен сөзжұмбақты шеш.     
 
 
 
 | 
 
   
 Оқулық, дәптерлер. 
 | 
  | Сабақтың соңы 2 минут 
 | Рефлексия Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау  
 | 
 Смайликтер | 
  | Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?   | 
 Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?   
 | Пәнаралық байланыс   Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ
 Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
 | 
  | Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | 
 Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) 
 | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | 
  | 1 мин | Загадывание загадок   Загадки о еде. 1.Белый камень в воде тает. (сахар) 2.В кусочке сдобного теста    Нашлось для начинки место,   Внутри него не бывает пусто –   Есть мясо или капуста.(Пирожок) 3.Очень любят дети    Холодок в пакете.   Холодок, холодок,   Дай лизнуть тебя разок! (Мороженое).   4. Желтый цитрусовый плод, В странах солнечных растет. А на вкус кислейший он. Как зовут его? (лимон) 5. Знают это фрукт детишки, Любят есть его мартышки. Родом он из жарких стран Высоко растет ... (банан) | ИКТ | 
  | 2 мин | Мозговой штурм: развитие критического мышления Формулировка темы Как одним словом назвать отгадки, что это?  (Продукты питания). Так продолжим тему о еде. Ответы учащихся. | 
 | 
  | 4 мин | Игра «Угадай на вкус». Сейчас поиграем в игру и на вкус определяем, что это? Потом их распределяем по столбикам: «Правильное питание» и «Неправильное питание». | Плакат «правильное питание», «Неправильное питание», картинки, продукты питания | 
  | 1 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 2 мин | Письмо друзьям Здравствуйте, друзья! Свое письмо я пишу из больницы. У меня ухудшилось здоровье: болит голова, все тело вялое. Доктор говорит, что мне нужно правильно питаться. Я составил меню на обед: торт с лимонадом, чипсы, варенье и кока-кола. Это моя любимая еда. Наверное, я скоро буду здоров. Ваш Карлсон. Ответы учащихся Давайте поможем Карлсону и составим ему список правильного питания, от которого он выздоровеет. 
 Работа с картинками На партах лежат по 2 картинки. Они среди них выбирают только полезные и кладут в конверт.   Молодцы, теперь я отправлю это письмо нашему другу Карлсону. Я думаю, что после ваших советов, он обязательно выздоровеет. | Письмо от Карлсона. Интерактивная доска, слайд 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Конверт, картинки | 
  | 2 мин   
 
 
 
 5 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 3 мин 
 
 
 
 | Сергіту сәті Мақсаты: -оқушыларды сергіте отырып, келесі тапсырмаға ынталандыру 1-тапсырма  «Жұптас, ойлан, бөліс" стратегиясы Мақсаты:   Оқушыларды диалог арқылы білімдерін толықтыру   -Look at the pictures. And put it the basket, and name it. -Оқушыларға жеміс-жидектер, көкеністер, сүт тағамдары және басқа тағамдардың сурет қиындылары таратылады. Жұптаса отырып оқушылар өздеріне берілген сурет қиындысы қай тағамға жататынын анықтап, тағамның атауын ағылшынша атай отырып, тиісті себетке апарып салады.       
          
 2-тапсырма   «Уақыт шеңбері» Мақсаты: Идеялар, тәжірибелер және ойлармен бөлісу, өз-өзін және өзгелерді түсінуге үйрету  -Look at the pictures. Say what you like and don’t like.    Example: It is an apple. It’s red. I like milk. I don’t like eggs.   Оқушыларға Интерактивті тақта арқылы тапсырма беріледі. Тапсырмада оқушы қай тағамды ұнатады, қай тағамды ұнатпайтындығы смайликтер арқылы бейнеленген. Берілген суретке қарай отырып, сөйлем құрастырады.     
 | Интерактивті тақта, себет, жеміс жидектер, тағамдар, көкеністер,сүт тағамдарының сурет қиындылары. |