•Білімділік:?аза? хал?ыны? ертеден ?алыптас?ан, атадан-бала?а м?ра болып жал?асып келе жат?ан ?лтты? ойын-сауы? т?рлері туралы т?сініктерін ке?ейту. ?аза?ты? ?лтты? ерекшелігіне, к?нделікті т?рмыс-тіршілігіне ты?ыз байланысты екенін т?сіндіру;
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Асы? ойыны " »
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
№45 МЕКТЕП-ГИМНАЗИЯСЫ
Ашық сабақ
Тақырыбы:Асық ойыны
Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі:
Қаржаубаева Ж.М.
Сыныбы: 5 «А»
Шымкент - 2014
Сабақтың тақырыбы: Асық ойыны.
Сабақтың мақсаты:
•Білімділік:Қазақ халқының ертеден қалыптасқан, атадан-балаға мұра болып жалғасып келе жатқан ұлттық ойын-сауық түрлері туралы түсініктерін кеңейту. Қазақтың ұлттық ерекшелігіне, күнделікті тұрмыс-тіршілігіне тығыз байланысты екенін түсіндіру;
•Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілетін, ой-өрісін, сөйлеу тілін, танымдық әрекетін дамыту;
•Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, адамгершілікке, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, өз елін, жерін сүюге, ұлттық өнерге тәрбиелеу .
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақта қолданылатын әдістер: Түсіндіру, ой қозғау, ББҮ, салыстыру кестесі, топтастыру, кластер стратегияларын пайдалау. Сабақтың көрнекілігі: Слайд, ұлттық ойындарға байланысты суреттер, видео материал, ұлттық ойындар жайлы кітаптар, асықтар, тоғызқұмалақ. Сабақ жабдығы: Тақта, бор, компьютер, интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2) Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге тоғызқұмалақ ойынының мәтінін қазақ тіліне аудару, сурет бойынша әңгімелеу. 1,2,3 оқушылардан сурет бойынша әңгімелеп беруін сұраймын. Тақырып бойынша диалог арқылы пысықтау сұрақтарына жауап алынады.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1.Балалар, бүгінгі сабағымыз қазақтың ұлттық ойыны жайлы болмақ.Асық ойыны қазақтың ұлттық ойыны екенін түсіндіріп өтемін.
Сабақтың мақсатын хабарлау.
І. Қызығушылықты ояту. Қазақтың ұлттық ойыны «Асық ойыны» туралы оқимыз. Тақтаға жазамын.
Ой қозғау. Сюжетті суреттермен жұмыс. Балалар жаңа сабақты бастамас бұрын сурет туралы ой қозғайық. Бұл қай мезгілде ойналады? Ойынды неше бала ойнайды? Ойынды қыздар ойнайды ма?
Салыстыру кестесі
Тоғызқұмалақ
Асық
2 адам
4,5 адам
есеп
Мергендікке үйретеді
Құмалақпен ойнайды
Асықпен ойнайды
Айырмашылығы:
Екеуі де ұлттық ойын
ІІ. Мағынаны тану кезеңі.
Видео материал көрсету.
Оқушылардан алған әсерлерін сұрау.
Қазақ халқы ұлттық ойындарға бай. Ұлттық ойындардың көптеген түрлері бар. Солардың бірі: көкпар, бәйге, күрес, теңге алу, қыз қуу, тоғызқұмалақ, жамбы ату тағы да басқалар. Ұлттық ойындардың барлығы үлкен тәрбие береді. Олар ерлікті, тапқырлықты қажет етеді.
Оқулықпен жұмыс.1- тапсырма бойынша оқушылар керекті әріптерді қойып, мәтін оқиды және дәптерге жазады.
Көнге барл....қ ойыншы бір-бірден ас....қ тігеді. Бір бала ой...ншылардың кез...ктерін анықтау үшін басқалард....ң сақасын жинап алып иіреді. Яғни кімнен кей....н кімнің асық ататын....н анықтайды. Иірген кезде алшы түск....н сақан...ң иесі бір....нші, тәйке, бүк түскендікі үш....нші, шік түскендікі төрт...нші атады.
Мәтіндегі тірек сөздерді табу.
Мәтіннен етістіктерді табу.
2-тапсырма.Диалог.Жұптық жұмыс.
-Асық ойнау үшін не жинау керек?
-Асық жинау керек.
Ойынның шарты қандай?
-3-4 метр жерден асықты атып құлату.
Ойынның мақсаты не?
-Ойынның мақсаты –ұтып алу.
Асық ойынын кімдер ойнайды?
-Асығы бар балалар ойнай алады.
-Асық ойнаушылардың саны қаншаға жетеді?
-Төрттен сегізге дейін жетеді.
-Асықты қыздар ойнайды ма?
-Жоқ, қыздар ойнамайды.
Сөздікпен жұмыс.Сөздікті дәптерге көшіріп жазу. Олардан сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату, бір-бірімен ой бөліседі.
Епшілдік -ловкость
Мерген –меткость
Үйіру –сбрасывать
Ұтып алу-выиграть
Өйткені- потому что
Сергіту сәті.
Дидактикалық ойын «Жалғастыр» . Әрбір оқушы сабағымызға байланысты етістіктің сөйлемдегі орнын таба білу үшін қолданылатын ойын жүргіземін. Бұл ойынға оқушылардың түгел жұмыс жасауына жағдай туғызамын.
БҮҮ кестесін сызып, сыныппен ой бөлісемін. Жаңа идеяларын жазу.
ББҮ әдісі
Білемін
Білгім келеді
Үйрендім
ІІІ. Ой толғаныс кезеңі. Топпен жұмыс.
Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту. Кластер толтыру. Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін толықтырып жазады. Оқушылар сөздерді жазып, оларды бір-бірімен сызықтар арқылы қосады, өзара байланыстырып әңгімелейді.