Тарау: 8 | Адамның сырт келбеті мен мінезі. |
Күні | 06.06.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: | Сугирова М.А. |
Сынып | 5 | Қатысқандар: 15 | Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Жамандыққа жақсылық көрсету. |
Оқу мақсаттары | (5.Т/А1) Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. (5.Т/А6.) Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру. |
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) | Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: диалогке даярлықсыз қатысып, өз пікірін білдіреді. |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: тақырыпты болжайды, анықтайды, суреттейді, сұрақ қояды, өз пікірін еркін білдіреді. |
Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер: өсиет, бақиласып |
Диалог құруға арналған сұрақтар: - Жақсы сөз айту, жақсылыққа жата ма? - Жақсылық жасау адам жасына байланысты ма? - жақсы адамның бойында қандай қасиеттер болады? -Ендеше жақсылық пен жамандық туралы ойланып көрейік. |
Құндылықтарға баулу | Қамқорлық көрсету. |
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану. |
Алдыңғы оқу | «Жақсылық» жайлы не білетінін сұрау. |
Сабақ барысы |
Уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Қалыптастырушы бағалау | Ресурстар |
оқушылар орындай алады: |
2 мин 5 мин 3 мин | 1-әрекет. Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыру үшін «Бір қадам алға» тренингі. 2-әрекет. «Сәлемдеме жіберіңіз» ширату жаттығулары. Бағалау критерийі: - оралған қағаздың қабатын ашады; -сұраққа жауап береді. Осылайша затты. Тірек сөздерді анықтап, тақырыпты болжайды. 3-әрекет. «Сөз кезегі менде» әдісі бойынша - жақсылық жасау адам жасына байланысты ма? - жақсы адамның бойында қандай қасиеттер болады? - жақсылық, жамандық деген ұғымдарды қалай түсінесіздер? Оқушыларға сұрақ қойылады: Дескриптор: - жақсылық пен жамандық туралы ойланады; -сұрақтарға жауап береді; -жауаптар бойынша тақырыпты пайымдайды. Сабақ мақсатымен таныстыру. | «Білім аралы» әдісі Мақсаты Оқушылардың «Көңілсіздік», «Қуаныш» Күту», Қанағаттану» сияқты көңіл-күйлері арқылы тапсырманы қаншалықты дұрыс орындап жатқанына көз жеткуізу үшін өздерін бағалату | Түрлі түсті карточкалар Суреттер |
Сабақ ортасы |
5 мин 5 мин | Оқырдың алдында Осы мәтінде кездестіремін деп ойлайсыз? Мәтінмен танысады. Жұптық жұмыс: 4- әрекет. Оқырдың алдында | Оқу кезінде | Оқығаннан кейін | | | | | | | Дескриптор: -түсінеді; -кейіпкерді анықтайды; -тірек сөздерді бөліп көрсетеді; -әңгімені қорытындылайды. | «Білім аралы» әдісі Мақсаты Оқушылардың «Көңілсіздік», «Қуаныш» Күту», Қанағаттану» сияқты көңіл-күйлері арқылы тапсырманы қаншалықты дұрыс орындап жатқанына көз жеткуізу үшін өздерін бағалату | Қолдан сызылған карта. Стикерлер |
6 мин | 5- әрекет. «Попкорн» 1.«Жамандық пен жақсылық өмірде бірге жүреді»,-дейді, ал Сіз қалай ойлайсыз? Қайсысы жеңеді? 2. «Жақсылық» жеңу үшін адам не істеу керек? 3. Жақсы адам болып өсу үшін бойымызда қандай қасиет болуі тиіс? Бағалау критерийі: Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру. Дескрипторы: -сұраққа жауап береді; - диалогке даярлықсыз қатысады; - эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданады; -пікірін білдіреді. | «Білім аралы» әдісі Мақсаты Оқушылардың «Көңілсіздік», «Қуаныш» Күту», Қанағаттану» сияқты көңіл-күйлері арқылы тапсырманы қаншалықты дұрыс орындап жатқанына көз жеткуізу үшін өздерін бағалату | Орындық |
Сабақ аяғы |
15 мин | 6- әрекет. «Бір минут» Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбын тоқтаусыз, қайталаусыз, қатесіз сөйлейді. Дескрипоры: -Оқушылар тоқтаусыз сөйлейді; - қайталаусыз сөйлейді; - қатесіз сөйлейді. | 7-әрекет. Рефлексия «Бес саусақ» Бас бармақ- Не үйрендім? Балан үйрек - Қандай әсер алдым? Ортан терек – Не ұнамады? Шылдыр шүмек – Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кішкентай бөбек - Келесі сабақта қалаймын... | А4 фортатағы бес саусақтың сызбасы |
3 мин | Үй тапсырмасы. Балалар, өздеріңіздің жасаған жақсылықтарыңызды суретке салып әкелсеңіздер. Жақсылық жасаудан шаршамайық! | | |