kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жалпы және жалқы зат есім

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Жалпы, жалқы зат есім

Сілтеме: жоспар

Мақсаты:  :   а) Оқушылардың зат есім жайлы алған білімдерін кеңейте    отырып, жалқы есім және жалпы есім туралы түсінік беру.

                      ә)Оқушылардың ой өрісін дамыту, түрлі тапсырмалар орындау  барысында танымдық, іскерлік, есте сақтау,ізденімпазды  қабілеттерін дамыту.

                      б)Оқу және жазу арқылыоқушыларды шығармашылыққа баулу,ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  жаңа білім

Сабақтың әдісі: тақта.сұрақ-жауап, түсіндіру, СТО әдістері, көрнекілік, талдау.                         

Сабақтың көрнекілігі:  кестелер, суреттер.

Пәнаралық байланыс  :әдебиеттік оқу, дүниетану.

Күтілетін нәтиже өз бетімен жұмыстану арқылы тақырыпты меңгертіп топ ішінде өзара баға беруін қалыптастыру.

Дәптермен жұмыстанады; Мәртебесі төмен және жоғары сұрақтарды қойып үйренеді;

Сабақ барысы:

Тапсырмалар

уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

5 мин

Негізгі бөлім

20 мин

Қорытынды

10 мин

Бағалау

5 мин

Рефлексия

4 мин

1 мин

4 мин

10  мин

10 мин

1 мин

10 мин

Психологиялық дайындық

Сендерді өмірде не таңғалдырады? Таңғалатын жайттар бізге жиі кездеседі.
Ал мен күнге таңғаламын. Өйткені ол нағыз сиқыршы сияқты, жылы әрі мейіріммен сәлемдесе біледі. Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік қолдары сияқты аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы тақтадағы күнге қарап өлеңді оқиды.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым
.
- Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
 

Ой- толғаныс.

Ойын. «Кім жылдам?» Сыныпты 2-бөліп, оларға әр сөз табына сөз ойлау тапсырылады.
1  – Зат есім
2– Сын есім
3– Сан есім
кім көп сөз айтады?
 

Жаңа сабақ

Қызығушылығын ояту

“Ойлан,топтас,пікірлес.“

Суретпен жұмыс

  • Тақырыпты оқушыларға аштыру, ережемен таныстыру

Кіріспе.

Мағынаны тану кезеңі

1-жаттығу

Мәтінді оқы. Алдымен бұйымдардың, содан кейін ыдыс атауларын теріп жазу.

 Бұйым мен ыдыс атаулары жалпы есім мен жалқы есімнің қайсысына жатады?

- Астана, Алматы, Талдықорған-бұлардың жалпы атауы қалай аталады?-қала

-Балқаш, Алакөл, Қаратал-бұлардың жалпы атауы ше?-өзен, көлдер

-Құлагер, Ақтөс, Марғау-бұлардың жалпы атауы ше?-жан-жануарлар

Қандай туыстық атауларды білесіңдер? әже, ата, аға, әпке, ата-ана т.б

2-жаттығу

Сөздер тобын толықтырп жаз.

Сергіту сәті.

Семантикалық картамен жұмыс.

Ой  қорыту:

«Еркін жазу» стратегиясын қолдану.

Сурет бойынша ауызша сөйлем құрау. Зат есімдерді табу. Қайсысы жалпы, қайсысы жалқы екенін айту.

Өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау, бағалау парағы арқылы бағалау

Сабақ ұнады.

Қиын болды.

Саған сабақ ұнады ма? Не үйрендің? Не білдің?

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

Өтілген тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

Тапсырманы орындайды, жұпта талқылайды.

Жұптық бағалау жүргізіледі.

Жақсы жауап берген оқушыларға бағаланып  отырады.

Жеке, жұппен жасайды.

Өзін-өзі бағалау жүргізеді.

Диалог

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жалпы және жалқы зат есім»



Қазақ тілі №25 сыныбы -6

Тақырыбы: Жалпы, жалқы зат есім

Сілтеме: жоспар

Мақсаты: :   а) Оқушылардың зат есім жайлы алған білімдерін кеңейте    отырып, жалқы есім және жалпы есім туралы түсінік беру.

                     

                      ә)Оқушылардың ой өрісін дамыту, түрлі тапсырмалар орындау  барысында танымдық, іскерлік, есте сақтау,ізденімпазды  қабілеттерін дамыту.

                    

                      б)Оқу және жазу арқылыоқушыларды шығармашылыққа баулу,ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  жаңа білім

Сабақтың әдісі: тақта.сұрақ-жауап, түсіндіру, СТО әдістері, көрнекілік, талдау.                         

Сабақтың көрнекілігі:  кестелер, суреттер..

Пәнаралық байланыс  :әдебиеттік оқу, дүниетану.

Күтілетін нәтиже өз бетімен жұмыстану арқылы тақырыпты меңгертіп топ ішінде өзара баға беруін қалыптастыру.

Дәптермен жұмыстанады; Мәртебесі төмен және жоғары сұрақтарды қойып үйренеді;

Сабақ барысы:



Тапсырмалар

уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

5 мин





























Негізгі бөлім

20 мин







































Қорытынды

10 мин





Бағалау

5 мин


Рефлексия

4 мин

1 мин




















4 мин










10 мин







10 мин


























1 мин





10 мин


Психологиялық дайындық

Сендерді өмірде не таңғалдырады? Таңғалатын жайттар бізге жиі кездеседі.
Ал мен күнге таңғаламын. Өйткені ол нағыз сиқыршы сияқты, жылы әрі мейіріммен сәлемдесе біледі. Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік қолдары сияқты аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Барлығы тақтадағы күнге қарап өлеңді оқиды.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым
.
- Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Ой- толғаныс.

Ойын. «Кім жылдам?» Сыныпты 2-бөліп, оларға әр сөз табына сөз ойлау тапсырылады.
1 – Зат есім
2– Сын есім
3– Сан есім
кім көп сөз айтады?


Жаңа сабақ

Қызығушылығын ояту

“Ойлан,топтас,пікірлес.“

Суретпен жұмыс

  • Тақырыпты оқушыларға аштыру, ережемен таныстыру


Кіріспе.

Мағынаны тану кезеңі

1-жаттығу

Мәтінді оқы. Алдымен бұйымдардың, содан кейін ыдыс атауларын теріп жазу.


Бұйым мен ыдыс атаулары жалпы есім мен жалқы есімнің қайсысына жатады?


- Астана, Алматы, Талдықорған-бұлардың жалпы атауы қалай аталады?-қала

-Балқаш, Алакөл, Қаратал-бұлардың жалпы атауы ше?-өзен, көлдер

-Құлагер, Ақтөс, Марғау-бұлардың жалпы атауы ше?-жан-жануарлар

Қандай туыстық атауларды білесіңдер? әже, ата, аға, әпке, ата-ана т.б

2-жаттығу

Сөздер тобын толықтырп жаз.




Сергіту сәті.


Семантикалық картамен жұмыс.


Ой қорыту:

«Еркін жазу» стратегиясын қолдану.

Сурет бойынша ауызша сөйлем құрау. Зат есімдерді табу. Қайсысы жалпы, қайсысы жалқы екенін айту.


Өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау, бағалау парағы арқылы бағалау


Сабақ ұнады.

Қиын болды.

Саған сабақ ұнады ма? Не үйрендің? Не білдің?

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

















Өтілген тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.















Тапсырманы орындайды, жұпта талқылайды.

Жұптық бағалау жүргізіледі.

Жақсы жауап берген оқушыларға бағаланып отырады.




















Жеке, жұппен жасайды.












Өзін-өзі бағалау жүргізеді.


Диалог




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Жалпы және жалқы зат есім

Автор: Айкадамова Гульшат Хамитовна

Дата: 05.11.2017

Номер свидетельства: 436958
