kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок казахского языка "Менің атым қожа"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок казахского языка. Конспект урока предназначен для учащихся 6 класса с казахским языком обучения

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок казахского языка "Менің атым қожа"»


Сабақтың тақырыбы: Б. Соқпақбаевтің «Менің атым – Қожа » повесінен 

үзінді.


Сабақтың мақсаты: 1/ Оқушыларды оқыта отырып, мәтіндегі негізгі ойды , 
идеяны ұғындыру. Мәнерлеп оқу дағдыларын,  қызығушылығын арттыру, ойларын, пікірлерін еркін айтуға, өзкөзқарастарын дәлелдей білуге үйрету.


2/ Жазушы шығармашылығы арқылы әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып, өзінше ой түюге баулу, мәтінмен жұмыс істеу, көркем шығармаларға әдеби талдау дағдыларын дамыту.


3/ Қожа бейнесі арқылы оқушыларды адамгершілікке, мәдениетке, әдебиетті сүюге , үлгі- өнеге алуға шақыру. Жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ: сын-тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақтың типі: Бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: Жүйелеу, Талдау, қайталау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, слайд, кесте, тірек сызба, венн диаграммасы.


Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастыру.

2. Жаңа тақырыппен жұмыс.

Оқушылар бүгін біз Бердібек Соқпақбаев атамыздың « Менің атым – Қожа »

атты повесінен үзіндіні тегіс оқып шықтық, енді сол әңгіме жайында өз ойларымызды ортаға салайық. 

1/ интерактивтік тақтадан Мынау кім ?

Ақын жайында мәлімет.

15 қазанда 1924 жылы Алматы обылысының Нарынқол ауылында туған. Абай атындағы қазақ педогогикалық институтын , кейінен Мәскеуде жоғары әдебикурсты бітірген. Біраз жыл ауыл мектебінде бала оқытқан «Қазақ әдебиеті » газетіндет , «Балдырған » журналында, Ш.Айманов атындағы «Қазақ фильм » киностудиясында істелген.Қазақстан Жазушылар одағында балалар әдебиеті жөніндегі әдеби кеңесші болған. 

Шығармашылық жолын өлеңмен бастап, 1950 жылы «Бұлақ » атты жыр жинағын шығарған. Кейін балалар мен жасөспірімдерге арналған 20-дан астам әңгіме, повесть , роман кітаптарын ұсынды.

«Менің атым – Қожа »фильмі үшін арнаулы жүлдеге ие болды.

Қазақ К.С.Р. жоғарғы Кеңесінің Құрмет Граматасымен марапатталған.


  1. тапсырма. Оқиғалар тізбегі. 



Ойынның шарты: шатасқан оқиғаларды рет –ретімен қою.

Әңгіменің жоспарын құру.

Дұрысы: 1.Жолдама алған Жантас.

2. Оқулық емес, қант аламын.

3. Бақаның әлегі.

4. Педсовет.

5. Оған байқатпай , жерден жұдырықтай тас жіберіп 

қалмақшымын.

әр оқушы өз дәптерлеріне жазады, содан кейін өз ойларын ортаға салады.

Топтан бір оқушы оны оқып береді.


  1. тапсырма. Әңгімедегі белсенді және басқа кейіпкерлерді атаңдар.


Мысалы. Қожа, Жантас, анасы Миллат, Майқанова, орыс тілінің мұғалімі Анфиса Михайловна, зоология пәнінң мұғалімі Оспанов, Сәйбек қарт,Ахметов .

3- тапсырма. Жалпы сыныпқа сұрақтар./6- сұрақ оқимын.


  1. тапсырма. Әр топқа жеке тапсырма.


Үнсіз бейнеле.

1-топ. «Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымда орнымнан сүйретіліп түрегеле бердім. Маңдайымнан бұрқ етіп суық терім шығып кетті. Ох, Шіркін –ай!»

2-топ. «Есікті аша бергенімде , тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің 

соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге 

тірі аруақ тәрізді қыбырлаған бірдеңеге ұқсар деймін.»

3-топ. «Маңдайымнанбуым бұқырап, есік алдына шықтым. Сәйбек көрінбейді.Омырауымды ағытып, желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен? Мектептен шынымен –ақ шығара ма ? »


  1. тапсырым.


«Теріп алу » стратегиясы.


  1. топ. Оқушылар мынада берілген сөздер кімдерге лайықты деп 


ойлайсыңдар?

Дәптерлеріңе жылдам жаза қойып, өз ойларыңды ортаға 

салыңдар.


2-топ. Қожаның жағымды жақтары -1. Өз ісіне есеп бере алады.

2. Жағымсыз іс- әрекеттерін жөндеуге 

талаптанады.

3. Өз- өзін тәрбиелейді.

4. Үлкенді сыйл

Қожаның жағымсыз жақтары – Тәртіпсіз, аңқау, өтірікші, сотқар.


  1. топ. Қожа мен Жантасқа мінедеме беріңдер.




  1. тапсырма. Сөздікпен жұмыс.



7- тапсырма. Ой тастау. 

Қалай ойлайсыңдар, әдепті жолға түсіне не себепкер ? Анасын аяуы ма, Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктер ме, Майқанова ның педкеңестен шығып бара жатып аайтқан сөзі ме?


  1. тапсырма. Өз -өзіне есеп берген жерін оқулықтан оқып беріңдер.


Оқушылар оқып болғасын фильм көрсету.


  1. тапсырма. Оқушылар сендердің сыныптарыңда Қожа секілді оқушы 


бар ма?


Сабақты бекіту. Сонымен біз бүгін кімнің әңгімесін оқыдық? Онда не жайында айтылады? Өздеріңнің бойына Қожаның қандай қаиеттерін алар едіңдер?


Сабақта оқушыларды бағалау.


Үйге тапсырма. «Түбінде адам болатын бала » деген ойды қорытындылап ой толғау жазу.


Абай атындағы №2 қазақ орта мектебі.


Ашық сабақ


Тақырыбы: Б. Соқпақбаевтың «Менің 

атым Қожа » повесі.


6- сынып


Өткізген: Ысқақова Б.Қ.


2010-2011\



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Урок казахского языка "Менің атым қожа"

Автор: Оспанова К.А.

Дата: 14.02.2017

Номер свидетельства: 391695
