kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Шеңберді тең бөліктерге бөлу"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ознакомить учащихся с правилами деления окружности на равные части. Развить пространственное мышление и зрительную память.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Шеңберді тең бөліктерге бөлу"»

Сызу


Тақырыбы: Шеңберді тең бөліктерге бөлу

Сабақтың мақсаты: «Шеңберді тең бөліктерге бөлу» туралы білім беру
және тәжірибе жүзінде үйрету.

Білімділік: Оқушыларға шеңберлерді тең бөліктерге бөлу түрлерін түсіндіре отырып, құрал – саймандарды тиімді пайдаланып, сызбаны дұрыс салуға үйрету, алған білім дағдыларын пысықтау.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа үйрету. Әртүрлі ойын элементтерін пайдалана отырып, пәнге қызығушылығын арттыру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, жылдам қабылдау қасиеттерін дамытып, білім, білік дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, топпен, ұжыммен жұмыс жасау, бірін - бірі бағалау.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақтада сызылған сызбалар, презентациялар, әр топтың бағалау парағы, тест сұрақтары

Пәнаралық байланыс: геометрия, арнаулы


Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: ( 2-3 минут )

1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

3.Сабаққа қажетті құралдарын түгелдеп, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
4.Топты екі қатарға бөліп, әр қатардан топ басшыларын сайлау.(бағалау парағын беру)


ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: ( 10-12 минут )

Топтың өз мамандықтарына сәйкес қазақтың ұлттық дәстүрі «Табақ тарту» рәсімін «Сызу» пәнімен байланыстыра отырып, оқушылардан үй тапсырмасын сұрау.


ІІ 1.Миға шабуыл. Сұрақ – жауап әдісі

1.Өзара параллель түзулерді қандай құралдармен орындаймыз?

2.Бұрыштықтар нешеге бөлінеді және айырмашылығы?

3.Үлкен ұзын сызғышты не деп атаймыз?

4.Өзара перпендикуляр түзулерді қандай құралдармен орындаймыз?

5.Циркуль қай елдің сөзі?

6.Өзара параллель түзулердің қандай қасиеттері бар?

7.Өзара перпендикуляр түзулердің қандай қасиеттері бар?

8.Өзара перпендикуляр түзулерді салудың неше әдісі бар?


ІІ 2.Тақтамен жұмыс. Сызбаны орындау.

1.Өзара параллель түзулерді интерактивті тақта құралдарымен орындау.

2.Өзара перпендикуляр түзулерді интерактивті тақта құралдарымен орындау.


ІІІ. Жаңа сабақ . (20-25 минут)

1.Мақсат қою және мотивациялау

2.Сабақ жоспарымен таныстыру.




Шеңберлерді тең бөліктерге бөлу




Интерактивті тақтадан шеңберлерді 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12 бөліктерге бөліп көрсету



8 бөлікке 3, 6, 12 бөлікке






5 бөлікке 7 бөлікке




ІV.Жаңа сабақты бекіту. (7-8 минут)

1.Жаттығулар орындау

1.1. Диаметрі 50 мм-ге тең шеңбер жүргізіп, оны тең 3,6,12 бөлікке бөл.

1.2. Диаметрі 60 мм-ге тең шеңберді тең 4, 8, 16 бөлікке бөл.


2 .Тест тапсырмаларымен жұмыс

1. Өзара 900 бұрыш жасап қиылысқан шеңбердің екі диаметрі шеңберді нешеге бөледі?

А) 2

В) 3

С) 4

Д) 5

Е) 6

3.Бұрышты тең 3 бөлікке бөлу үшін неше шеңбер жүргізу қажет?

А) 2

В) 3

С) 4

Д)1

Е) 5

2. Шеңбердің диаметрін қандай құралмен жүргіземіз?

А) Циркуль

С) Ұзын сызғыш

В) Бұрыштық(900 600 300)

Д) Транспортир

Е)Бұрыштық(900450450)
3.Шеңбердің ішкі бұрыштары қанша градус?

А) 900

В) 1200

С) 1800

Д) 3600

Е) 450

4. Алты бөлікке бөлінген шеңбердің әрбір бөлігінің ішкі бұрышы қанша градус?

А) 300

В)360
С) 450

Д)900
Е)600

5.Үш бөлікке бөлінген шеңбердің әрбір бөлігін екіге бөлсек, шеңбер неше бөлікке бөлінеді?

А) 3

В)5
С) 6

Д) 8

Е) 10

6.Он бөлікке бөлінген шеңбердің әрбір бөлігінің ішкі бұрышы қанша градус?

А) 300

В)360
С) 450

Д)900
Е)600

3.Жаңа сөзді түсіндіру.

Анаграмманы шешу, артық терминді анықтау

Кесінді--------індескі
Шеңбер ------еңбреш

Циркуль------кильруц
бензин-------незбин
қарындаш----нырашдақ
сызғыш-------сшзығы
параллель------ларалепль

V. Оқушыларды білім деңгейіне қарай бағалау.

Сабақты ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды бағалау үшін әр топ басшысына бағалау параға берілген. Сол парақ бойынша әр оқушының жалпы бағасын шығарады. Оқушыларды осы тақырыпты қаншалықты меңгергенін бағалау парағына қарай қорытындылай отырып,бағалау.

  • Бағалау парағы

  • Топ басшысы

  • Топ оқушыларының аты – жөні

  • Үй тапсырмасы

  • Жаңа сабақты бекіту

  • Топтың ұпай саны

  • Бағасы

  • Сұрақтарға жауап

  • Тақтамен жұмыс

  • Жаттығулар

  • Орындау
    Тест сұрақтары


VI. Үйге тапсырма.

Жаттығулар орындау

1. Диаметрі 50 мм-ге тең шеңбер жүргізіп, оны тең 5, 10 бөлікке бөл.

2. Диаметрі 60 мм-ге тең шеңберді тең 7, 14 бөлікке бөл.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
"Шеңберді тең бөліктерге бөлу"

Автор: Жангалиев Серик Амангулович

Дата: 22.01.2021

Номер свидетельства: 571058
