Сабақ: қазақ тілі | Мектеп: №17 |
Күні:14.10. 2016 ж. | Мұғалімнің есімі: Манабова Айнур Камильджановна |
Сынып: 4 | Қатысқандар саны:13 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақ тақырыбы:Үй жануарлары |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 4.3.1.1. Мәтін немесе оның бөлімдерін оқу түрлерін қолданып (рөлге бөліп оқу, терме оқу) мәнерлеп оқу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: «Үй жануарлары» тақырыбы бойынша мәтінді оқиды жəне мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап береді, сəйкес суретті таңдайды, берілген сөзге қатысты сипаттау сөздерін айта алады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Мәтінді оқып, аударады, бөлімдерге бөле алады, сұхбатқа түседі.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра алады. |
Кейбір оқушылар: |
Мәтінді мәнерлеп оқи алады, өз ойын дәлелдей алады, мәтін бойынша ой қорытады,басқалардың жауабына баға береді. |
Тілдік мақсат | Негізгі сөздер мен тіркестер: Пайдалы, сүт береді, көлік, үй күзетеді, жүн береді, шұбат береді, тышқан ұстайды, ет береді т.б. |
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бұл не? Бар/жоқ ... қандай? Түсі қандай? Төлі не? Жақсы көремін. |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Үй жануарларын ата. |
Неге оларды үй жануарлары деп атайды? |
Үй жануарлары қалай дыбыстайды? |
Үй жануарларының пайдасы қандай? |
Үй жануарларының төлдерін білесің бе? |
Алдыңғы оқу | Үй жануарлары туралы қайталау. Иә,жоқ әдісі бойынша білімдерін тексеру. М: Қойдың төлі бұзау ма? Жылқының төлі құлын ба? т.б. |
Жоспарлан ған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | Бағалау |
Басы 5 мин | Жұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын оқушылардың өзіне анықтату. 1 тапсырма.«Бес жұмбақ» Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. (қой) Адамға серік, Күзетке берік. (ит) Кезікті бір жануар, Үстінде екі тауы бар. (түйе) Көкке шаншып құйрығын, Келеді шауып жүйрігім. (жылқы) Тікірейіп құлағы, Менен ерте тұрады. Бойын жазып керіліп, Беті қолын жуады. (мысық) Қорс-қорс етеді, Балшыққа шауып кетеді. (шошқа) Жұмбақтың шешіміндегі сөздерді жалпалама не деп атаймыз деп, оқушылардан сабақтың тақырыбы не туралы екенін өздеріне анықтату. Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру. | Слайд, интербелсенді тақта. | дұрыс бұрыс |
Сабақтың ортасы 8 мин Дескрип торлар 3 мин 8 мин Дескрип торлар | 2 тапсырма (барлық оқушылар) Мәтінмен жұмыс. | Оқулық Үлестірме қағаздар. Кеспе қағаздарға жазылған сөз тіркестері немесе етістіктер. | Смайликтер «Бас бармақ» «Бес саусақ» |
Мәтінді дұрыс оқиды. Мағынасын түсінеді. Мәтін бойынша қарапайым сұрақтарға жауап береді. |
3 тапсырма. «Төлін тап» (Көпшілік оқушылар) 4 тапсырма. «Пирамида» әдісі арқылы сөйлем жазады. Қой. Қойды көрдім. Мен қойды көрдім. Мен ауылда қойды көрдім. 1. Берілген сөз тіркесін түсінеді. 2. Осы сөз тіркесінің қай сөзге қатысты екенін табады. 3.Сөйлем құрай алады. |
2 мин | Сергіту сәті | | |
Сабақтың соңы 7 мин 7 мин | 5тапсырма (Көпшілігі оқушылар) Венн диаграммасы Жабайы аңдар Үй жануарлары Оқушылар алдыңғы сабақта өткен жабайы жануарлар мен мәтіндегі үй жануарларының ұқсас жақтары мен айырмашылықарын тауып айтып, талдайды. 6тапсырма (барлығы) «Адасқан дауыстар» әдісі. Аудиотаспаны тыңдап отырып, жануарлардың дыбыстағанын оқушылар ретімен дәптерлеріне жазып алады. Кезекпен жазғандарын оқиды. Алдарындағы мәтіннен осы жануарларға қатысты сөйлемдерді оқып, аударады. | Үлестірме қағазда үй жануарлары және жабайы аңдардың суреттері (таратпа материал | Оқушылар бір-бірін тексереді Бағалау критерийлері «5»-қатесі жоқ, «4»-1қате, «3»-2-3 қате |
Аяқталуы 3 мин | Өткен сабаққа рефлексия жасайды. Кері байланыс Біз не білеміз? | Біз не білдік ? | Біз нені білгіміз келеді ? | | | | | таблица | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Сабаққа қойған мақсатыма жеттім деп ойлаймын.Сабағымда мынадай белсенді оқыту стратегияларын венн диаграммасы, пирамида,презентация, аудиотаспа қолдандым. | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Тапсырмаларда бағалау дескрипторлары құрылды. Бағалау түрлері: «бағдаршам», «бас бармақ», «бес саусақ» әдістері, смайликтер | Пəнаралық байланыс – АКТ байланыс, дүниетану, құндылықтар мен байланыс. (тәрбие элементі: табиғатты қорғау, жануарларға қамқор болуға тәрбиелеу) |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды Бүгін оқушылар үй жануарларын, олардың төлдерін қайталап, қандай пайдасы бар екенін білді, жабайы жануарларымен арасындағы ұқсастықтармен айырмашылықтарын аша білді. Мәтіннен керекті сөздерге байланысты сөйлемді тауып, теріп, мәнерлеп оқыды. Сабақ белсенді, жақсы деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты,алған тапсырмаларға критерийлер сәйкес болды,уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарымдағы сабақтың соңында нәтиже тапсырманы өзгерттім, басында «қарым-қатынас диаграммасы бойынша бекітемін деп жоспарлап, оның тиімсіз болатынын біліп, аудиотаспа арқылы оқушыларды қайта мәтінге назарын аударып, мәтіннен сөйлемдерді теріп оқулары әлдеқайда тиімді, оларға да қызықты болды. |
Қорытынды бағалау 1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1.Жаңа сабақ жұмбақ арқылы басталып сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталды.Венн диаграммасында жабайы аңдар мен үй жануарларының ортақ қасиеттері мен ерекшеліктері анықталды. Сөйлем құруда тірек сұрақтар өз нәтижесін берді. 2. Оқушылардың жазған сөздеріне байланысты сөйлемдердіі тауып, оқу - алдағы уақытта алға жылжуы үшін және сабақ барысында жауапкершілікті өзіне алуға көмектесе отырып, тәуелсіз оқуға ықпал етеді. 2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1. « Қабырғадағы рөл» тәсілін қолдану оқушылардың білімдерін толықтай жеткізуге көмектеседі. 2.Бірлескен жұмысарқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларының жетілген кезінде бір-бірімен пікір алмасып, ойларын еркін жеткізіп, ортақ шешімге келуге жағдай жасайды.. 3.Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушыларжөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?Сұрақтар қойылғанда, «Венн диаграммасы» әдісін пайдаланғанда оқушылардың өз идеяларын ұсынуларына мүмкіндік берілді, алайда жұмыстың бастапқы кезеңінде өз ойларын жеткізуде жасқанып, үндемей отыру сияқты қиындықтар туындады. Алдағы уақытта бұл олқылықтарды жою үшін сабақта оқушыларды қанағаттандыратындай тапсырмалар кіріктіремін. |