kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ тақырыбы: Сөз таптары. Зат есім

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Бекітемін»:

Мектеп директоры:       

Өткізу орны: 9-кабинет.                          Пән: қазақ тілі

Сынып: 6 «Ә» - сынып                             Өткізетін мұғалім: М.М.Болсымбаева

Сабақтың тақырыбы  Сөз таптары.  Зат есім.

Сабақтың мақсаты

Сөз таптары мен зат есім туралы ақпарат алуға бағытталған. Сөйлемнен зат есімді таба білуге үйренеді;Топта жұмыс істеуге дағдыланады.

Оқу міндеті

Оқушылардың оқу белсенділігін арттыруда мәтінмен жұмыс жасауда бала жауабын қадағаланады және сол  мәтіндегі тапсырма  арқылы өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады,.

Күтілетін нәтиже

Зат есім туралы білетін болады. Зат есімді сұрақ қою арқылы таба біледі. Мәтінмен жұмыс жасай отырып, мәтінге зер салады. Сөз таптарын және зат есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі.

Сабақтың негізгі түйіндері

9 сөз табы бар. Алғашқысы зат есім, кім? не? кімдер? нелер? деген сұрақтарға жауап береді.

Сөз таптарының ішінде қолдану аясы кең түрі- зат есім.

Сабақтың типі

Жаңа тақырыпты меңгерту

Сабақтың түрі

Танымдық сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Жұптық, топтық жұмыс, СТО стратегиялары, өзін-өзі бағалау

Ресурстар

 сабаққа байланысты слайдтар, топтық жұмыстарға арналған құралдар

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, биология,сурет

Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Бағалау

Нәтиже

Ресурс

Сабақ кезеңіндегі әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.

«Жыл мезгілдеріне саяхат»  жаттығуы

Оқушыларды  жыл мезгілдеріне бойынша төрт  топқа 6 оқушыдан  бөлу

1- топ «Қыс»

2- топ «Көктем»

3- топ «Жаз»

4- топ «Күз»

Сабаққа деген қызығушылықтары артады

Кіріспе. Қызығушылықты ояту.

5 мин.

Үй тапсырмасын сұрау.  Сөз тұлғасы. Дара сөздер  мен күрделі сөздер.  Күрделі сөздердің жасалу жолдары. Біріккен сөздер. Қос сөздер. Қысқарған сөз.

Танымдық қабілеттері артады.

Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды

Өз ойын жинақтап айтады. Басқаның сөзін интерпретациялайды.

Қазақ тілі

оқулығы  интерактивті тақта, 

Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, СТО,АКТ

Жаңа сабақ

Мағынаны таныту

10 мин

Топтық жұмыс:  «Сөз таптары» тақырыбына өз ойларын жазады.

Зат есім кім? не?кімдер? нелер? Жалпы есімдер, жалқы есімдер болып екіге бөлінеді.

Біркелкі заттардың жалпы атауы- жалпы есім

Мысалы: адам, тау, орман, оқулық, мектеп.

Жалқы есімдер: Азиза, Тарбағатай, Қазақ тілі оқулығы, №4 мектеп.

77- жаттығу. Дәптермен жұмыс.

1-тапсырма «Ойлан тап!»

Оқушылар оқулыққа сүйене отырып, мәтінмен жұмыс істейді. Жұмыстарын қорғайды.

Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды. Оқушылардың танымдық қабілеттері артады.

Сыни тұрғыда сауалға жауап бере алады. Алған мәліметтер бойынша өз ойын жинақтап айтады.

Қазақ тілі оқулығы  интерактивті тақта, ғаламтор желісі

Топтық жұмыс, СТО, АКТ

Сергіту сәті

1 мин

«Атамекен» әні.

«Қуанышыңды досыңмен бөліс.»

«Кім жылдам?» ойын

10 мин

Оқушылар шығармашылық тапсырмалар орындайды. Жеке жұмыс: Ғарыш, Абай, қыран, бақыт, спорт.

Топтық жұмыс: Жалпы есімдер:

Шаттық, бойтұмар,ел,ата-ана,шабындық, қала, жайлау, тау,өзен,сезім,ар-ұждан,көл,бала,әке,туған-туысқан,малшы,ой жұмыс, парта, қалам, кітап, дәптер, көл,көңіл,ауыл,жолдас-жора.

Жалқы есімдер: Ақпан, Жасұлан,Астана, Қазақстан, Айша бибі,Қаратау, «Қаракесек», Бекболат, «Арман», Алтынай, Жолдыаяқ

Тақырып  бойынша игерген білімдерін пысықтайды. Шығармашылық қабілеттері артады

Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды

Шығармашылық қабілеттері мен сөйлеу, ойлау дағдылары жетіледі. Сыни ойлауға үйренеді

Тірек сөздер, ғылыми деректер

Блум жүйесі

Ойлау деңгейі

10 мин.

Білу және түсіну: Зат есім дегеніміз не? Мағыналық түрлерін түсіндіріңіз.

Қолдану мәтіннен зат есімдерді теріп жазып, мағыналық түрлерін атап беріңіз.

Талдау Зат есімнің басқа сөз табынан ұқсастығы мен айырмашылығын атаңыз.

Жинақтау Зат есімге тұлғалық талдау жасаңыз. Берілген сөздерді талдайды, өз ойларын толықтырып жалғастырады.

Сыни тұрғыда өз ойларын дәлелдей алады, өздері қорытынды шығарады. 

Оқушы өзін-өзі критерий бойынша бағалайды

Оқушылардың танымдық-шығармашылық деңгейі анықталады.

Оқулық кітап, ғаламтор

Кері байланыс

3 мин

Оқушылар өздерінің тақырыпты меңгеру деңгейіне қарай бағалайды.

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Өзін-өзі әділ, нақты бағалайды.

Сабақты қорытындылау

3 мин

Топ жетекшілерін тыңдау.

Көшбасшының топтың жұмысын бағалауы.

Үй тапсырмасы

1 мин

Көркем әдебиеттен 5сөйлем жазу. Ереже жаттау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ тақырыбы: Сөз таптары. Зат есім»

«Бекітемін»:

Мектеп директоры:

Өткізу орны: 9-кабинет. Пән: қазақ тілі

Сынып: 6 «Ә» - сынып Өткізетін мұғалім: М.М.Болсымбаева

Сабақтың тақырыбы

Сөз таптары. Зат есім.

Сабақтың мақсаты

Сөз таптары мен зат есім туралы ақпарат алуға бағытталған. Сөйлемнен зат есімді таба білуге үйренеді;Топта жұмыс істеуге дағдыланады.


Оқу міндеті

Оқушылардың оқу белсенділігін арттыруда мәтінмен жұмыс жасауда бала жауабын қадағаланады және сол мәтіндегі тапсырма арқылы өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады,.

Күтілетін нәтиже

Зат есім туралы білетін болады. Зат есімді сұрақ қою арқылы таба біледі. Мәтінмен жұмыс жасай отырып, мәтінге зер салады. Сөз таптарын және зат есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі.


Сабақтың негізгі түйіндері

9 сөз табы бар. Алғашқысы зат есім, кім? не? кімдер? нелер? деген сұрақтарға жауап береді.

Сөз таптарының ішінде қолдану аясы кең түрі- зат есім.

Сабақтың типі

Жаңа тақырыпты меңгерту

Сабақтың түрі

Танымдық сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Жұптық, топтық жұмыс, СТО стратегиялары, өзін-өзі бағалау


Ресурстар

сабаққа байланысты слайдтар, топтық жұмыстарға арналған құралдар

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, биология,сурет

Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Бағалау

Нәтиже

Ресурс

Сабақ кезеңіндегі әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.

«Жыл мезгілдеріне саяхат» жаттығуы

Оқушыларды жыл мезгілдеріне бойынша төрт топқа 6 оқушыдан бөлу

1- топ «Қыс»

2- топ «Көктем»

3- топ «Жаз»

4- топ «Күз»

Сабаққа деген қызығушылықтары артады





Кіріспе. Қызығушылықты ояту.

5 мин.

Үй тапсырмасын сұрау . Сөз тұлғасы. Дара сөздер мен күрделі сөздер. Күрделі сөздердің жасалу жолдары. Біріккен сөздер. Қос сөздер. Қысқарған сөз.

Танымдық қабілеттері артады.

Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды

Өз ойын жинақтап айтады. Басқаның сөзін интерпретациялайды.

Қазақ тілі

оқулығы интерактивті тақта,

Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, СТО,АКТ

Жаңа сабақ

Мағынаны таныту





10 мин


Топтық жұмыс: «Сөз таптары» тақырыбына өз ойларын жазады.

Зат есім кім? не?кімдер? нелер? Жалпы есімдер, жалқы есімдер болып екіге бөлінеді.

Біркелкі заттардың жалпы атауы- жалпы есім

Мысалы: адам, тау, орман, оқулық, мектеп.

Жалқы есімдер: Азиза, Тарбағатай, Қазақ тілі оқулығы, №4 мектеп.

77- жаттығу. Дәптермен жұмыс.

1-тапсырма «Ойлан тап!»

Оқушылар оқулыққа сүйене отырып, мәтінмен жұмыс істейді. Жұмыстарын қорғайды.

Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды. Оқушылардың танымдық қабілеттері артады.

Сыни тұрғыда сауалға жауап бере алады. Алған мәліметтер бойынша өз ойын жинақтап айтады.

Қазақ тілі оқулығы интерактивті тақта, ғаламтор желісі

Топтық жұмыс, СТО, АКТ

Сергіту сәті

1 мин.


«Атамекен» әні.

.





«Қуанышыңды досыңмен бөліс.»

«Кім жылдам?» ойын

10 мин

Оқушылар шығармашылық тапсырмалар орындайды. Жеке жұмыс: Ғарыш, Абай, қыран, бақыт, спорт.

Топтық жұмыс: Жалпы есімдер:

Шаттық, бойтұмар,ел,ата-ана,шабындық, қала, жайлау, тау,өзен,сезім,ар-ұждан,көл,бала,әке,туған-туысқан,малшы,ой жұмыс, парта, қалам, кітап, дәптер, көл,көңіл,ауыл,жолдас-жора.

Жалқы есімдер: Ақпан, Жасұлан,Астана, Қазақстан, Айша бибі,Қаратау, «Қаракесек», Бекболат, «Арман», Алтынай, Жолдыаяқ

Тақырып бойынша игерген білімдерін пысықтайды. Шығармашылық қабілеттері артады

Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды

Шығармашылық қабілеттері мен сөйлеу, ойлау дағдылары жетіледі. Сыни ойлауға үйренеді

Тірек сөздер, ғылыми деректер


Блум жүйесі

Ойлау деңгейі

10 мин.

Білу және түсіну: Зат есім дегеніміз не? Мағыналық түрлерін түсіндіріңіз.

Қолдану мәтіннен зат есімдерді теріп жазып, мағыналық түрлерін атап беріңіз.

Талдау Зат есімнің басқа сөз табынан ұқсастығы мен айырмашылығын атаңыз.

Жинақтау Зат есімге тұлғалық талдау жасаңыз. Берілген сөздерді талдайды, өз ойларын толықтырып жалғастырады.



Сыни тұрғыда өз ойларын дәлелдей алады, өздері қорытынды шығарады.

Оқушы өзін-өзі критерий бойынша бағалайды

Оқушылардың танымдық-шығармашылық деңгейі анықталады.

Оқулық кітап, ғаламтор


Кері байланыс

3 мин


Оқушылар өздерінің тақырыпты меңгеру деңгейіне қарай бағалайды.

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Өзін-өзі әділ, нақты бағалайды.



Сабақты қорытындылау

3 мин


Топ жетекшілерін тыңдау.

Көшбасшының топтың жұмысын бағалауы.





Үй тапсырмасы

1 мин

Көркем әдебиеттен 5сөйлем жазу. Ереже жаттау









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақ тақырыбы: Сөз таптары. Зат есім

Автор: Болсымбаева Магфуза Мукатаевна

Дата: 29.11.2016

Номер свидетельства: 363685
