«Өзен» өлеңін мәнерлеп, дауыстап оқып,талдау жұмыстарын жүргізу
V.Талдау
12минут
Өзенді бес сөйлеммен бейнелеп жазу
Сөздікпен жұмыс жасайды
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Тізбек құрап серпіліс жасайды.
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Топтасытыру «Ыбырай»
VIII. Үйге тапсырмасын беру
(1 мин)
Ы.Алтынсарин туралы кесте
Өзен суреті,Қазақстандағы өзен,көлдер.
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
11.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Ы.Алтынсаринның өмірі және «Өзен» өлеңін түсіндіру.
Жазушы өмірі,шығармалары, «Өзен» өлеңі,оның адам өміріндегі атқарар жүгі туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
1.Ы.Алтынсарин туралы
2.Пейзаж дегеніміз не?
3.Өзеннің суреттелуі
4.Тоғай туралы суреттелген шумағы
5.Астанамыз қай өзеннің жағалауында?
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Ыбырай заманы
2.Дүние дегеніміз не? Қалай табуға болады?
ІV. Оқулықпен жұмыс.(12 минут)
Қолдану
Әңгімені дауыстап оқыту
Жоспар құру
мазмұнымен танысады
V.Талдау
12минут
1.«Еңбек етуге ерінген адам,қайыр тілеуден арланбайды»
2.Нақыл сөздер
3.Диалект сөздер
Өз ойларын жазады
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Еңбек туралы мақал-мәтелдер айтады
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Шығармашылық әрекет
1.Еңбекпен тапқан нан
2. Байлықтың көзі-еңбекте
3.Бейнетіңнің зейнеті
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Әңгімені оқу
2.Кейіпкерге хат жазу
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
13.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
А.Құнанбайұлы «Қыс»
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Абай Құнанбайұлының өмірі және «Қыс» өлеңін түсіндіру.
Жазушы өмірі,шығармалары, «Қыс» өлеңі,оның адам кейпінде суреттеуі,бейнелі сөздер қолданысы туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
1.Ы.Алтынсарин туралы
2.Пейзаж дегеніміз не?
3.Өзеннің суреттелуі
4.Тоғай туралы суреттелген шумағы
5.Астанамыз қай өзеннің жағалауында?
6.«Еңбек етуге ерінген адам,қайыр тілеуден арланбайды»
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Абай өмірі
2.Лирика туралы түсінік
3. «Қыс» өлеңінің сипаты
4.Қысқы ауыл
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
Өлеңді дауыстап оқыту
Топтық жұмыстар
мазмұнымен танысады
V.Талдау
Пизаж ,кейіптеу,т.б – өлеңді сатылай талдау
Өз ойларын жазады
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Қыс туралы 3 тілде айтады
Қыс,қар,жаңа жыл,ай аттары
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Шығармашылық әрекет
1.Мен ұнататын мезгіл
2. Қыстың қамын жаз ойла
3. Қыстың сипаты
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Өлеңді жаттау
2.Ақын өміріне хрон.кесте
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
16.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
А.Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба»
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
«Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мәні мен мағынасын түсіндіру.
Ғылымның пайдасы,бес асыл мен бес дұшпан туралы,бейнелі сөздер қолданысы туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікір алысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
1.Абай өмірі
2.Лирика туралы түсінік
3. «Қыс» өлеңінің сипаты
4.Қыс,айлар,жаңа жыл,т.б -3 тілде
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Өмірде ең бірінші адамға не қажет?
2.«Ғылым таппай мақтанба» ғылым дегеніміз не?
Денсаулық,жайлы қоныс, білім
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
Өлеңді дауыстап оқыту
Өлеңді сатылай талдау. Ұйқас түрлері,шумақ,тармақ,антонимдер мен синонимдер
мазмұнымен танысады
V.Талдау
Топтық жұмыстар 1-топ.Дыбыстар сөйлейді 2-топ. 1,2шумаққа пікір 3-топ.3-шумаққа пікір
Өз ойларын жазады
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Білім туралы мақал-мәтелдер
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Шығармашылық әрекет
Ғылымның пайдасы мен берері
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII.Қорыту
Бағамдау мен бағдарлау
ІХ . Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Өлеңді жаттау
2.Ақын өміріне хрон.кесте
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
Х . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
25.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Мазмұндама «Өзі кінәлі» (151-бет,113-сөз)
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Мазмұндама арқылы оқушылардың дүниетанымын кеңейту.
Есте сақтау,сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру.
Оқушыларға адамгершілік қасиеттерді үлгі ету.
Әдісі
Түрі
талдау
дәстүрлі
Сілтеме:
1. Мазмұндамалар жинағы
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Ұжымдық жұмыс
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
І. Сыныпта
Түсіну
«Өзі кінәлі» мазмұндамасы оқылады
Оқушыға мазмұнын айтқызу 3.Жоспар құрып,жазу
мазмұнымен танысады
ІІ
Қолдану
Мазмұндау жоспары: 1.Оспанның сабақтан кейінгі тіршілігі 2.Оспанның сумкасы және Мұрат 3.Жыртылған,былғанған дәптер 4.Оспан сабақта 5.Оспанның бақыруы 6.Оспаннның ойына не түсті.
Жоспар құрады
Сөздік: апыл-ғұпыл,дереу
VII.Жинақтау 5минут
Мазмұнын сақтай отырып,сөзбен сөзді,сөйлеммен сөйлемді дұрыс байланыстыра отырып жазу
VIII.Қорыту
Бағамдау мен бағдарлау
ІХ . Үйге тапсырмасын беру
1. «Сағындым»өлеңін жаттау
2.Ақын өміріне хрон.кесте
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
27.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
С.Сейфуллин «Ақсақ киік»
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Ақынның өмірі және «Ақсақ киік» өлеңі туралы түсіндіру.
Жазушы өмірі,шығармалары, өлеңі,оның табиғатты суреттеуі,бейнелі сөздер қолданысы туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
1.М. Жұмабаев туралы «екі түрлі күнделік» 2. «Сағындым» өлеңін жатқа сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Сәкен өмірі туралы 2.Бетпақдала туралы 3.Өлеңнің ерекшелігі
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
Өлеңді дауыстап оқыту
Топтық жұмыстар
мазмұнымен танысады
V.Талдау
Өлеңнің өн бойына талдау
Қара өлең ұйқасы,17 шумақ,...
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Суреттер сөйлейді (сурет салу)
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Шығармашылық әрекет
«Ақсақ киік»
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Өлеңді мазмұндау
2.Ақын өміріне хрон.кесте
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
03.03.2017ж
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Шоқанның адамгершілік қасиеті
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Бала Шоқанның адамгершілік қасиеті,бейнесін ашу,жазушының суреттеуі,бейнелі сөздер қолданысы туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға,адамгершілік қасиеттерге шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Слайд
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
1.Сапарғали Бегалин туралы
2. «Бала Шоқан» «Жалғастыр» әдісімен сұрау
ІІІ. Түсіну
1.Адамгершілік туралы пікірлері 2.Хикаяттяң дүниеге келу себебі туралы ойлары
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
1.Бала Шоқанның адамгершілік қасиеті 2.Шоқан бейнесі 3.Бейнелі құралдар
V.Талдау
Деңгейлік тапсырмалар
Қара өлең ұйқасы,17 шумақ,...
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Суреттер сөйлейді (сурет салу)
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Шығармашылық әрекет
«Топтық жұмыс»
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
(2мин)
1.Шоқан туралы айтылмаған 5 дерек
2. «Қажымұқан» оқу
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (5 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
24.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Ғ.Мүсірепов «Жаңа достар»
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Ақынның өмірі және «Жаңа достар» әңгімесі туралы түсіндіру.
Жазушы өмірі,шығармалары, оның аналар тақырыбында ең көп қалам тартқандығы,бейнелі сөздер қолданысы туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
«Саятшылық-өмірдің бір қызығы» пікіралысу
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Ғ.Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы 2. «Жаңа достар» әңгімесінің идеясы
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
«ДЖИГСО» әдісі бойынша мазмұнын меңгеру,танысу
Топтық жұмыстар
мазмұнымен танысады
V.Талдау
1.Сюжет дегеніміз оқиғалардың жалғасқан тізбегі дегенді білдіреді.
2.Табиғатты суреттеуі
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Достық туралы түйін жасату, мақал-мәтелдер айту
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Құзырлылық қалыптастыру
Деңгейлік тапсырмалар
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Әңгімені мазмұндау
2.Жазушы өміріне хрон.кесте
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
27.01.2017
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Шығарма «Менің достарым»
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Жаңа достар әңгімесін арқау ете отырып, бейнелеуіш сөздер қолданып достары туралы шығарма жазу арқылы достықтың нәрі,оның қадіріне жете білу туралы ойларын кеңейтеді;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,достыққа,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
Білімді тексеру
дәстүрлі
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
2.Әдеби тілде жазып, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу,жазу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
достыққа тән сипаттарды ашу;
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Жеке жұмыс
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Білу
«Жаңа достар туралы» пікіралысу
ІІІ. Жаңа сабақ Түсіну
Шығарма «Менің достарым»
І V.Талдау
Жоспар: 1.Кіріспе Адал достық пен арам достық 2.Негізгі бөлім Досы көпті жау алмайды 3.Қорытынды бөлім Доссыз өмір-тұзсыз ас
VIII. Үйге тапсырмасын беру
1.Әңгімені қайталап мазмұндау
2.Қайырғали Смағұлов тур.дер
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Қ.Шаңғытбаев «Сабалақ» өлеңі
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Ақынның өмірі және «Сабалақ» өлеңі туралы түсіндіру.
Жазушы өмірі,шығармалары, Сабалақ жайында , бейнелі сөздер қолданысы туралы біледі;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
Сұрақ-жауап арқылы бекіту
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Ақын өмірі 2. Шығармалары 3.Сабалақ жайында
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
«ДЖИГСО» әдісі бойынша мазмұнын меңгеру,танысу
Топтық жұмыстар
мазмұнымен танысады
Бөлімге бөлу,тақырып қою
V.Талдау
Сабалаққа,Әбілмәмбетке мінездеме беру
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Ерлік туралы мақал-мәтелдер айту
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Құзырлылық қалыптастыру
Деңгейлік тапсырмалар
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Өлеңді мазмұндау
2.Абылайхан туралы 5 дерек 3.Қазақ халқы үшін жасаған 3 әрекеті
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
12.04.2017ж
Қазақ әдебиеті
5 «Ә» сынып
Сабақ тақырыбы:
Ақан серінің бейнесі
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Жазушы өмірі,шығармалары, шығармадағы Ақан бейнесін тану , бейнелі сөздер қолданысының мағынасын ашып,мәнісін түсіндіру;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға,қазақтың ұлттық өнерін дәріптеуге шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
Сұрақ-жауап арқылы бекіту
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Оқиға желісімен
2.Образ туралы 3. Оқиға кезеңі
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
Топтық жұмыстар Ақан бейнесі, іс-әрекеті
Бөлімге бөлу,тақырып қою
V.Талдау
Әңгіме құрылысына талдау,салыстыру
20-21 ғасыр бәйгесі
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Кейіпкерлерге сай мақал-мәтел
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Құзырлылық қалыптастыру
Деңгейлік тапсырмалар
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Әңгімені мазмұндау
2.Ақан сері туралы 5 дерек
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
14.04.2017ж
Қазақ әдебиеті
5 «Б» сынып
Сабақ тақырыбы:
Құлагердің сипаты
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
Қазақ халқы ертеден жылқы малының қадірін білетінін еске түсіреді.Батырлар мінген сәйгүліктер ерекшеліктерін атап шығады.құлагер образына тән қасиеттерді сипаттайды.;
Ойлау,сөйлеу,пікіралысу дағдыларын дамыту
Оқушыларды жақсы мінездерге,бірлікке,татулыққа,үлкен-кішіні сыйлауға,қазақтың ұлттық өнерін дәріптеуге шақырады
Әдісі
Түрі
талдау
аралас
Сілтеме:
1. Әдебиет, 5-сынып
2. Әдебиет әдістемелігі
3.Дидактикалық материалдар
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Топпен жұмыс жасап, сабақта өз үлесін тигізу . .
2. Оқушының ойлау қабілеттерін дамыту
3.Әдеби тілде сөйлеп, тіл көркемдігіне мән беріп,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Негізгі идеялар:
кейіпкерлерге тән сипаттарды ашу;
Сабақта қолданылатын материалдар:
Кесте
Фишкалар (балмен бағалау үшін)
Оқулық
Слайд
Оқыту әдістері:
СТО ,Миға шабуыл,
Инсерт, Топтастыру
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
Дерек көздері:
Ғаламтор беттері
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Кезеңдері , уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .
1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Білу (5минут)
Сұрақ-жауап арқылы бекіту
ІІІ. Жаңа сабақ
Түсіну
1.Құлагерге сипаттама 2.Кейіпкерлер іс-әрекеті,бейнесі 3.Кейіпкерлердің тәрбиелік маңызы
ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қолдану
Қиын сөздермен жұмыс
Атбегі кім?
Құлагер сыншылар көзімен
Бөлімге бөлу,тақырып қою
V.Талдау
1.Портреті 2.Тұлпарға сипаттама 3.Салыстыр
20-21 ғасыр бәйгесі
VI. Сергіту сәті
(3 минут)
Кейіпкерлерге сай мақал-мәтел
Оқушылар бойларын жазып, тынығып, сабақтың келесі кезеңіне құлшынады.
VII.Жинақтау 5минут
Құзырлылық қалыптастыру
Деңгейлік тапсырмалар
Адам досымен мықты? пікір
5 сөйлемнен құралған эссе
VIII. Үйге тапсырмасын беру
мин)
1.Құлагер өлген жоқ
2.Құлагер құлады,мертікті,бірақ тірі қалды
3.Құлагерге қастық жасайтынын Ақан сері білді
2.Ат әбзелдері
Үй тапсырмасымен танысып, күнделікке жазады.
ІХ . Бағалау (2 мин)
Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,12 балдық жүйемен бағалау жүргізу .
Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді
ТЕСТ
1-НҰСҚА
1.Көкшетау өңірінде дүниеге келген жазушы? А) Ғабит Мүсірепов ә) Мұхтар Әуезов б) Сәкен Жүнісов
2. «Жапандағы жалғыз үй», «Ақан сері» романдары кімдікі?
А) Сәкен Жүнісов ә) Мұхтар Әуезов б) Ғабит Мүсірепов