kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Неке және отбасы ұғымы. 10 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыныбы   10 кл

Күні: 10.04.14  Пәні:Адам,Қоғам.Құқық

Тақырыбы

Неке және отбасы ұғымы

Мақсаты

Неке  және Отбасы ұғымына  түсінік кеңету

Күтілетін нәтиже

А  Неке және отбасы, некеге тұрудың шарттары мен тәртібі, некенің бұзылу  себептері туралы  біледі.

В  Неке, отбасы, оның мүшелерінің құқықтары мен міндеттері туралы сипаттама береді.

С Тақырыпқа сайкес  жағдаяттарға байланысты деректерді салыстырып, өзіндік  көзқарасы негізінде өмірмен байланыстырып талдау жасайды.

Дереккөздер, құрал-жабдықтар

«Неке және отбасы туралы» Заң, Қазақстан Республикасының Конституциясы.оқулық,

-флипчарт, маркер,стикер, бағалау, рефлексия парақтары

Сабақтың барысы

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

1.Тұлғааралық байланысты орнату.

2.  Сыныппен амандасу.

3.Сергіту сәті. «Қара жорға » биіне.

4. «Өз жұрты»,

«Нағашы жұрты», «Қайын жұрты»  атаулары бар стекер арқылы 3 топқа бөлу.

мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу

Оқушылар алдағы  бірлескен жұмысқа  әзірленеді  және  сәйкес жағдайға икемделеді

Тұсаукесер

Өткен тақырыпты тексеру.

«Серпілген сауал» әдісі арқылы үйден дайындап келген «ашық», «жабық» сұрақтарын қою. (Әр топ бір- біріне сұрақ қояды)

Түрткі  болу техникасы бойынша сұрақ қою.

«Өз жұрты»,

«Нағашы жұрты», «Қайын жұрты» 

-Бұл сөздердің қандай мағына беретінін сұрау.

-Нағашы жұр деп кімдерді айтамыз?

-Өз жұртың деп ?

-Ал қайын жұр деп?

-Олай болса бүгінгі тақырып  қандай екен оқушылар?

-Бүгінгі тақырыптан не білуіміз мүмкін?

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Топтық талдауға қатысуы

Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады

3

Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз

2

Дәлелдемелері әлсіз

1

Әр сұрақтарға белсенділікпен қатысу керек

Негізгі бөлім

«Мағынаны ашу»

1.Бейне ролик көрсету.

2.Оқулықпен жұмыс.

3.Топтық жұмыс. «Ойлан,топтас,пікірлес» әдісі арқылы  постер,интелект карта қорғауға дайындалады. Оқушылар интелект карта мен  постер қорғаған кезде қосымша мәліметтермен толықтырып,қолпаштап, ынталандырып

отырамын.

4. Жеке жұмыс Кесте толтыру.

  А деңгейі  Ата – ананың құқықтары мен міндеттер.

В деңгейі  Баланың құқықтары мен міндеттері

С деңгейі  Отбасы туралы мақал – мәтел жазу.

6.Жұптық.«Кір жаятын жіп» берілген сөздерден сөлем құрастыру

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Ауызша мазмұны

Толық ашылды

3

Толықтыруды қажет етеді

2

Жүйелілік жоқ

1

1-топ тапсырмасы.

Отбасы қүқығына

Сипаттама беріңдер

2 топ тапсырмасы.

Отбасының бұзылу себептері ?

3 топ тапсырмасы

Порстер шығару. «Жарасымды отбасы»

Оқушылар мәтінді өз беттерімен оқиды.

Топ болып ақылдасып, біріге жұмыс істейді. Топ шешімі бойынша қорғайтын оқушылар анықталады. Екі топ жұмыстарын «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы бағалайды. Ең жақсы постер арқылы анықталады.

Жеке жұмысты

Әрбір топ бірін – бірі «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы бағалайды.

Деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды. Тапсырмалар критерилермен бағаланады.

Қорытынды

Венн диограммасы қолдану

Кері байланыс. Рефлексия жазу.

Үйге тапсырма: «Отбасы құндылықтарын сақта» тақырыбына шығарма жазып келу.

«Бағдаршам» арқылы өзара топпен бағалайды.

Оқушылардың қорытынды бағалары есептеліп, бағаланады. Бағалауға сыныптастары қатыстырылады. Бағаға комментарий беремін

Сабақтың талдауы

10.04.2014ж  "Неке және отбасы ұғымы" тақырыбында  тізбектелген 4 сабағымның екінші сабағымды өткіздім. Оқушылармен амандасқаннан кейін сабағымды  «Қара жорға » биі арқылы  сергіту сәтімен бастадым. Оқушыларды «Өз жұрты»,

«Нағашы жұрты», «Қайын жұрты»  атаулары бар стекер арқылы 3 топқа бөлдім."Серпілген сауал" әдісі арқылы топтар бір- біріне сұрақ қойды. «Мағынаны ашу» бөлімінде  оқушылар әр- түрлі тапсырмалар орындады.

"Отбасы құндылығын сақта" атты бейне ролик оқушылрдың назарына ұсынылды.

Оқушылар оқулықпен жұмыстанып, білімдерін шыңдады.

Топтық жұмыс кезінде топ оқушылары  «Ойлан,топтас,пікірлес» әдісі арқылы  постер,интелект карта қорғады. Оқушылар интелект карта мен  постер қорғаған кезде қосымша мәліметтермен толықтырып,үнемі қолпаштап, ынталандырып   отырамын.

Жекелеген  жұмыс жүргізген кезде,кесте   толтырып ,

А, В,С деңгейі  арқылы тапсырмалар орындап,сонымен қатар  сабақты бекіту мақсатында «Кір жаятын жіп» әдісі арқылы  оқушыларға сөздер беріп берілген сөздерден сөйлем құрастырды. Сабақты Венн диаграммасы арқылы қорытынды жасап оқушылармен  кері байланыс жасап, рефлексия парағын толтырды.

Сабақ бойынша өзгертулер

БҚО.Ақжайық ауданы Базартөбе ОЖББМ

Құқық пәнінің мұғалімі

Бақтығалиева Асыл Айтжумалиновна

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Неке және отбасы ұғымы. 10 сынып»


Сыныбы 10 кл

Күні: 10.04.14 Пәні:Адам,Қоғам.Құқық

Тақырыбы


Неке және отбасы ұғымы

Мақсаты


Неке және Отбасы ұғымына түсінік кеңету

Күтілетін нәтиже




А Неке және отбасы, некеге тұрудың шарттары мен тәртібі, некенің бұзылу себептері туралы біледі.

В Неке, отбасы, оның мүшелерінің құқықтары мен міндеттері туралы сипаттама береді.

С Тақырыпқа сайкес жағдаяттарға байланысты деректерді салыстырып, өзіндік көзқарасы негізінде өмірмен байланыстырып талдау жасайды.

Дереккөздер, құрал-жабдықтар

«Неке және отбасы туралы» Заң, Қазақстан Республикасының Конституциясы.оқулық,

-флипчарт, маркер,стикер, бағалау, рефлексия парақтары

Сабақтың барысы

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе





1.Тұлғааралық байланысты орнату.

2. Сыныппен амандасу.

3.Сергіту сәті. «Қара жорға » биіне.

4. «Өз жұрты»,

«Нағашы жұрты», «Қайын жұрты» атаулары бар стекер арқылы 3 топқа бөлу.

мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу

Оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді және сәйкес жағдайға икемделеді

Тұсаукесер





Өткен тақырыпты тексеру.

«Серпілген сауал» әдісі арқылы үйден дайындап келген «ашық», «жабық» сұрақтарын қою. (Әр топ бір- біріне сұрақ қояды)

Түрткі болу техникасы бойынша сұрақ қою.

«Өз жұрты»,

«Нағашы жұрты», «Қайын жұрты»

-Бұл сөздердің қандай мағына беретінін сұрау.

-Нағашы жұр деп кімдерді айтамыз?

-Өз жұртың деп ?

-Ал қайын жұр деп?

-Олай болса бүгінгі тақырып қандай екен оқушылар?

-Бүгінгі тақырыптан не білуіміз мүмкін?


Критерий

Дескриптор

Ұпай

Топтық талдауға қатысуы

Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады

3

Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз

2

Дәлелдемелері әлсіз

1

Әр сұрақтарға белсенділікпен қатысу керек

Негізгі бөлім







«Мағынаны ашу»

1.Бейне ролик көрсету.

2.Оқулықпен жұмыс.

3.Топтық жұмыс. «Ойлан,топтас,пікірлес» әдісі арқылы постер,интелект карта қорғауға дайындалады. Оқушылар интелект карта мен постер қорғаған кезде қосымша мәліметтермен толықтырып,қолпаштап, ынталандырып

отырамын.

4. Жеке жұмыс Кесте толтыру.

А деңгейі Ата – ананың құқықтары мен міндеттер.

В деңгейі Баланың құқықтары мен міндеттері

С деңгейі Отбасы туралы мақал – мәтел жазу.

6.Жұптық .«Кір жаятын жіп» берілген сөздерден сөлем құрастыру

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Ауызша мазмұны

Толық ашылды

3

Толықтыруды қажет етеді

2

Жүйелілік жоқ

1



1-топ тапсырмасы.

Отбасы қүқығына

Сипаттама беріңдер

2 топ тапсырмасы.

Отбасының бұзылу себептері ?

3 топ тапсырмасы

Порстер шығару. «Жарасымды отбасы»

Оқушылар мәтінді өз беттерімен оқиды.

Топ болып ақылдасып, біріге жұмыс істейді. Топ шешімі бойынша қорғайтын оқушылар анықталады. Екі топ жұмыстарын «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы бағалайды. Ең жақсы постер арқылы анықталады.

Жеке жұмысты

Әрбір топ бірін – бірі «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы бағалайды.


Деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды. Тапсырмалар критерилермен бағаланады.


Қорытынды





Венн диограммасы қолдану


Кері байланыс. Рефлексия жазу.

Үйге тапсырма: «Отбасы құндылықтарын сақта» тақырыбына шығарма жазып келу.

«Бағдаршам» арқылы өзара топпен бағалайды.


Оқушылардың қорытынды бағалары есептеліп, бағаланады. Бағалауға сыныптастары қатыстырылады. Бағаға комментарий беремін

Сабақтың талдауы






10.04.2014ж "Неке және отбасы ұғымы" тақырыбында тізбектелген 4 сабағымның екінші сабағымды өткіздім. Оқушылармен амандасқаннан кейін сабағымды «Қара жорға » биі арқылы сергіту сәтімен бастадым. Оқушыларды «Өз жұрты»,

«Нағашы жұрты», «Қайын жұрты» атаулары бар стекер арқылы 3 топқа бөлдім."Серпілген сауал" әдісі арқылы топтар бір- біріне сұрақ қойды. «Мағынаны ашу» бөлімінде оқушылар әр- түрлі тапсырмалар орындады.

"Отбасы құндылығын сақта" атты бейне ролик оқушылрдың назарына ұсынылды.

Оқушылар оқулықпен жұмыстанып, білімдерін шыңдады.

Топтық жұмыс кезінде топ оқушылары «Ойлан,топтас,пікірлес» әдісі арқылы постер,интелект карта қорғады. Оқушылар интелект карта мен постер қорғаған кезде қосымша мәліметтермен толықтырып,үнемі қолпаштап, ынталандырып отырамын.

Жекелеген жұмыс жүргізген кезде ,кесте толтырып ,

А, В,С деңгейі арқылы тапсырмалар орындап ,сонымен қатар сабақты бекіту мақсатында «Кір жаятын жіп» әдісі арқылы оқушыларға сөздер беріп берілген сөздерден сөйлем құрастырды. Сабақты Венн диаграммасы арқылы қорытынды жасап оқушылармен кері байланыс жасап, рефлексия парағын толтырды.


Сабақ бойынша өзгертулер




БҚО.Ақжайық ауданы Базартөбе ОЖББМ

Құқық пәнінің мұғалімі

Бақтығалиева Асыл Айтжумалиновна


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Неке және отбасы ұғымы. 10 сынып

Автор: Бактыгалиева Асыл Айтжумалиновна

Дата: 25.03.2017

Номер свидетельства: 403127
