Сабақ тақырыбы: | Мен не үйрендім? Қысқы демалыс |
Сабақтың мақсаты: |
Білімділік: оқушылардың модуль бойынша қысқы демалыс тақырыбында алған білімдерін бекіту. |
Дамытушылық: Нәтиже сабақ аясында тапсырмаларды орындату арқылы іскерлікке, шеберлікке машықтандыру. |
Тәрбиелік: Шағын мәтіндерді баяндау арқылы оқушыларды салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу. |
Жетістік критерийлері: | Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): модуль көлемінде қысқы демалыс жөнінде қазақша ақпарат бере алады. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): қарапайым сөйлемдермен қысқы демалысты сипаттайды. Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): сыныптастарымен қысқы демалыс жайлы тілдесе алады, қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы сұхбаттасады. |
Негізгі түсініктер: | Коньки тебу, жасанды мұз айдыны, ақшақар жасау, қар, қысқы демалыс. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Интерактивті тақта, слайдтар, аудиомәтін, видео, суреттер, парақшалар, желім қағаздар. |
Сабақ әдістері: | Сұрақжауап, «Көршіңді шақыр» ойыны, «Артық сөзді тап», «Зуылдақ» ойыны. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І.Қызығушылықты ояту | «Қысқы демалыс» тақырыбына слайд көрсету - Балалар, мына слайдтарды көріп, бүгін біз не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар? | - Қысқы демалыс туралы. |
ІІ. Мағынаны тану | Мәтінмен жұмыс. Мұғалім «Қысқы демалыс» тақырыбына аудиомәтін тыңдатады. Оқушыларға маркерлер мен А4 қағаздары таратылады. | Оқушылар мәтінді тыңдап, түсінеді. Тыңдаған мәтін бойынша «Ассоциациялық карта» мен «Хикаялар картасын» толтырады. |
«Стоп – кадр» стратегиясы «Әли мен Аия. Аққала жасаймыз» мультфильмінен үзінді көрсетіліп, тоқтатылады. Мұғалім оқушыларға оқиғаның ары қалай болғанын өз ойларынан жалғастыруды сұрайды. Мультфильм қайта қойылады. | Оқушылар мультфильмді өз ойларынан жалғастырып жазады. Оқушылар өз жазғандарымен салыстырады. Ұқсас құрастырылған оқушының әңгімесі оқылады. |
Сергіту сәті «Көршіңді шақыр» ойынын ойнату | Оқушылар ортада дөңгеленіп қойылған орындықтарға отырады, бір орындықты бос қояды. Өткен тақырып бойынша әр оқушы бір-бір сөзді атап, өзіне атау таңдайды. Кімнің оң жағындағы орын босаса, сол ойыншы бір ойыншының атын атап, өзіне көрші шақырады. |
Грамматикалық тапсырма: «Артық сөзді тап» Балалар, антоним деген қандай сөздер? Ендеше берілген сөздерден антоним сөздердің сыңарларын табыңдар. ұзын | қысқа | қалың | қалың | жұқа | биік | биік | аласа | ыстық | ыстық | суық | үлкен | үлкен | кіші | қараңғы | қараңғы | жарық | қысқы | аяқталды | басталды | ұзақ | ұзақ | қысқа | қысқы | қысқы | жазғы | көп | көп | аз | үлкен | үлкен | кіші | қатты | қатты | жұмсақ | демалыс | | Оқушылар антонимнің ережесін айтады. 1,2 топ оқушылары нөмірленген сөздерді ретімен ортаға алып шығады, 3,4 топ оқушылары антоним сөздердің сыңарларын тауып, артық сөздерді анықтайды. Сосын 3,4 топ оқушылары 1,2 топ оқушыларымен ауысады. |
ІІІ. Ойтолғаныс | «Зуылдақ» ойыны» | Әр топтан бір оқушыдан шығады. «Қысқы демалыс» тақырыбында бір сөйлем бастайды. Қалғандары кезекпен жалғастырады. |
IV. Бекіту | | Оқушылар «Қысқы демалыс» тақырыбына лексикалық минимум жазады. |
V. Бағалау | Топ басшылары бағалайды. | |
VI. Үйге тапсырма | «Қысқы демалыс» тақырыбына шағын эссе жазу | |
VII. Рефлексия | Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді. | Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтерді көрсету арқылы білдіреді. |