Козацькому роду нема переводу.
Урок мови у 8 класі
ТЕМА. Речення двоскладні й односкладні різних видів як синтаксичні синоніми.
Тренувальні вправи
МЕТА: удосконалити навички розрізнення видів односкладних речень; узагальнити поняття про односкладні та двоскладні речення як синтаксичні синоніми; розкрити можливості використання називних речень в описах; розвивати усне й писемне мовлення, уміння зіставляти й узагальнювати; виховувати в учнів повагу до народних традицій, історичного минулого.
ОБЛАДНАННЯ: набір кольорових ілюстрацій «Запорозька Січ»; історичні карти формування и утворення Січі; виставка книг «Розповіді про запорізьких козаків», індивідуальні картки; магнітофонний запис пісні «Гей, ви, козаченьки» у виконанні Назарія Яремчука, козацький марш.
МЕТОДИ: словесні і практичні.
ТИП УРОКУ: формування вмінь та навичок з елементами нестандартного уроку.
ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ: розповіді козаків про формування й розвиток Запорозької Січі.
ХІД УРОКУ
©1
І. Вступне слово вчителя
©2
З давніх-давен людям відомо: «Дерево життя — це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок — символ минулого, другий — сучасного, а третій — майбутнього». Щоб правильно орієнтуватися у житті, щоб бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу, його історію.
©3
У минулому українського народу було таке неповторне явище, як Запорізька Січ. Це про неї казав М. Гоголь: «Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!»
Тож я запрошую всіх побувати у XVI—XVII ст. і зайти до козацького куреня, послухати розповіді козаків, відкрити для себе нове і незначне про їхнє життя, зміст заповітів та джерела мужності.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
©4
Отже, на нас чекає цікаве й водночас складне завдання: гортаючи сторінки життя запорозького козацтва, ми повинні довести, що
©5
(Звучить пісня «Гей, ви, козаченьки».)
ІІІ. Відновлення опорних знань учнів
Усні вправи
1-й козак (курінний).
Погано жилося українському народові під пануванням чужих володарів. (Односкл.)
Скрізь на Україні заведено панщину. (Односкл.)
Але деякі свободолюбові люди утікали у степи за Дніпрові пороги. (Двоскл.)
Там не було ні міст, ні сіл, ні будь-якої влади. (Односкл.)
©6
2-й козак.
Пізніше згуртувались козаки у великі військові загони. (Двоскл.)
Вибирали собі отаманів і жили на великих островах серед ріки Дніпра. (Односкл.)
Те місце називалося Січ або Січовий Кіш. (Двоскл.)
©7
Робота в парах
Один учень розказує правила, а другий наводить приклади.
Що таке просте речення?
Що таке двоскладне речення?
Яке речення називається односкладним?
На які види поділяється односкладне речення:
а) з головним членом-присудком;
б) з головним членом-підметом?
Які є види односкладних речень з головним членом присудком?
а) Означено-особові (дієсл. у формі 1-ї чи 2-ї ос. тепер, чи майб. часу, дійсн. способу; дієсл. наказ, способу).
Бережи честь змолоду.
б) Неозначено-особові (дієсл. у формі 3-ї особи мн. теп. і майб. часу, у формі множ, мин. часу).
Решетом воду не носять.
в) Узагальнено-особові (дієсл. у формі 2-ї особи (рідше — в інших особах)).
Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
г) Безособові.
Присудок виражено безособовим дієсловом;
неозначеною формою дієсл. у поєднанні з прислівниками (треба, можна, жаль, слід);
дієслівними формами на -но, -то;
прислівником (зі зв’язкою або без неї)
Так тихо, тихо скрізь;
А як називається односкладне речення з головним членом у формі підмета? (Називне)
Розказати про нього (вираж. ім. у Н. в.).
За наявністю другорядних членів речення бувають... (поширені та непоширенї).
ІV. Формування вмінь та навичок
На цьому етапі уроку диференціюємо свою роботу.
Словникова робота
Знайти значення слів козак, кіш.
©8
Козак — 1) На Україні в XV— XVIII ст. — вільна людина з кріпосних селян або міської бідноти, що втекли на південні землі України...
Парубок, юнак взагалі.
Відважний, завзятий, хоробрий чоловік.
©9
Кіш — 1) Військовий табір, обоз.
2) Місце перебування запорізьких козаків. (Запорозька Січ).
3) Літнє житло кочовиків; кибитка (у 2-ому значенні).
У запитах уже записана тема!
Будь ласка, прочитайте завдання.
©10
Творчий диктант
Записати речення, переробивши двоскладні на односкладні.
1) Військова дисципліна на Січі була заснована на принципах людської гідності. (Військову дисципліну на Січі було засновано (безособ.) на принципах людської гідності.)
2) У запорозьких козаків покарання і страти призначались різні. (У запорозьких козаків було призначено (безособ.) різні покарання і страти.)
3) Крім ганебного стовпа, козаки використовували шибеницю й залізний гак. (Крім ганебного стовпа, у козаків було використано (безособ.) шибеницю й залізний гак.)
©11
3. Словниковий диктант
Пояснити орфограми.
По-козацьки, Січ, оселедець, скрізь, деякі, будь-якої, хортицький, запорозький, козацький, християнські, возз’єднання, заввишки, оббити, століття, збіжжя, винний, навмання, увесь, обов’язково.
©12
4. Робота біля дошки
Прочитати текст, що записаний на дошці, визначити види односкладних речень і зробити синтаксичний розбір.
(Двоє учнів виконують завдання.)
Ой царице, наша мати
Що ж ти наробила?
Гей, славне військо запорозьке —
Та й запропастила.
Україно, Запорожже,
можна вас забути?
Реч. за метою висл. пит.і, просте, поширене, безособове, присудок вираж. не означ, форми дієсл. і присудковим словом, ускладнене звертаннями.
©13
Було колись в Україні —
Ревіли гармати;
Були колись запорожці,
Вміли панувати.
Де козацтво українське,
славні отамани?
Реч. за метою висл. пит., просте, поширене, однор. підмети вираж. імен, у Н. в.
Як ви гадаєте, хто сказав ці слова? Так, звичайно наш великий геній Т.Г. Шевченко, адже він неодноразово звертався до теми козаччини.
©14
5. Вибірково-розподільний диктант
Виписати безособові речення в першу колонку, а називні — в другу. Учні обмінюються зошитами і виставляють в них оцінки.
Нема того козаченька. (Безособ).
Звичаї запорожців дивні. (Називне)
Вчинки хитрі. (Називне)
Мова й вигадки гострі. (Називне)
Посадили над козаком явір та калину. (Безособ.)
Курінь. (Називне)
Козаччина. (Називне)
Ой пора нам погуляти, до козацтва завітати. (Безособ.)
Нема на світі кращих хлопців над козацьких добровольців. (Безособ.)
Перевірка речень на дошці. Всі спостерігають.
©15
6. Самостійна робота
Скласти односкладні і двоскладні речення, використовуючи подані слова.
Шабля, козак, повіває.
(Шабля — добра зброя для козак. Бери шаблю гостру, довгу та йди воювати. Добрий козак скрізь добре живе. Доброму козаку скрізь добре. Повіяв вітер на козацький курінь. Повіває вітром на козацький курінь.)
©16
7. Пояснювальний диктант
Вказати тип речення у двох останніх реченнях підкреслити граматичні основи.
1. Козача потилиця панам ляхам не хилилася. (Двоскл.)
2. Задзвонили в усі дзвони по всій Україні. (Неозн. особ.)
3. Везуть труну мальовану, китайкою криту. (Неозн. особ.)
4. Ой коню мій бусурмане, нудно тобі жити в мене. (Безособ.)
5. В тебе віра проклятая, в тебе дочка поганая. (Називне)
6. Степ та воля — козацькая доля. (Двоскл.)
©17
8. Опис картини
Описати зовнішність одного з козаків, зображених на картині І. Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султанові» (Використовується велика репродукція картини.)
©18
Словникова робота
Запорізький одяг: особливо високі шапки, широкі шаровари, довгі жупани і широкі пояси — шалеві, кудлата вовняна бурка. Зі зброї у вжитку запорозьких козаків були гармати, рушниці, пістолети, списи, шаблі, стріли, сагайдаки, кинджали, ножі. Як справжній «лицар» запорожець віддавав перевагу шаблі перед іншою зброєю.
©19
V. Рефлексія
Учитель. Дуже добре ми сьогодні попрацювали, треба підсумувати все, що знаємо... (Читає запитання з підручника для перевірки.)
©20
Козаки нагороджують після цього дітей грамотами: найрозумнішого отрока, найкмітливішого отрока і, як виняток (на Січі жінок не було), найсміливішу козачку.
1-й козак (курінний).
Ви нам сподобались. А ми вам? Хочете бути такими, як ми? То співайте пісні, вивчайте історію, дивіться історичні кінофільми, а ще краще — читайте такі книжки, як ось тут на виставці!
VІ. Висновок
©21
Учитель. Коли вже й козаки нас похвалили, то, думаю, ми переконали їх і самих себе, що знаємо геть усе про односкладне речення (звертаємося знову до плакатів «ЗНАТИ», «ВМІТИ» і зачитується те, про що говорилось на початку уроку). І я теж сподіваюсь, що і про Січ Запорозьку ви не забудете, адже ми — нащадки запорізького козацтва. Адже кожен з нас — праправнук, якщо й не кошового Сірка чи полковника Кривоноса, то мужнього й нездоланого Голоти чи Нетяги.
©22
Недаремно ж прислів’я говорить: «Козацькому роду нема переводу».
VІІ. Домашнє завдання