kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему «Достық»

Нажмите, чтобы узнать подробности

САБАҚТЫҢ   ТАҚЫРЫБЫ:   ДОСТЫҚ

 САБАҚТЫҢ  МАҚСАТЫ:  

  • Көмекші сөздермен,  бейнелі суреттермен достық туралы айта білу.     
  • Туынды сын есімдерді меңгерту  арқылы   білімдерін толықтырып, тағамды сипаттай білуге үйрету.
  • Өзіндік ой-пікірін, көзқарасын білдіруге жағдай жасау, тіл байлықтарын, сөздік қорларын молайту.

 САБАҚ  ТҮРІ:   дәстүрлі сабақ

 САБАҚТЫҢ ӘДІСІ:  қайталау, түсіндіру, сұрақ-жауап, аударма, сөздікпен жұмыс,  интерактивті тақтамен жұмыс.

САБАҚТЫҢ  КӨРНЕКІЛІГІ: слайд, аудио-бейне материалдар,  суреттер.

Грамматикалық тақырып: Сын есім, салыстырмалы шырай.

Лексикалық минимум:  маңыз, шыны құты, жанама, күш-қуат, энергия жұмсау, назар аудару, үнемі, қалу /қалмау, ұмыту /ұмытпау/, басымдық.

САБАҚ БАРЫСЫ

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Жаңа сабақ  Достық

Лексикалық минимум.

Мақсаты: жаңа сөздердің оқып, мағынасымен таныстыру, сөздік қорларын дамыту, жетілдіру.

  • значение, смысл, назар аудару-обратить внимание, құм –песок, үнемі- всегда, қалу /қалмау- остаться, не остаться, ұмыту /ұмытпау/- забывать, не забывать, шыны құты- стеклянный сосуд, басымдық- превосходство, преобладание, ірі тастар- крупные камни, жұмсау- тратить, ешнарсе- ничто, ничего, толықтыру- дополнить, жанама- второстепенный, күш-қуат- сила, энергия.

2. ГРАММАТИКАЛЫҚ  БӨЛІМ

Салыстырмалы шырай

Жасалу жолы-лау/-леу,  -дау/-деу,  - тау/-теу,  - ырақ/ірек, рақ/рек,- шыл/-шіл

Мысалы: сары - сарылау, биік – биігірек, көк - көкшіл.

      ЖАЗЫЛЫМ БӨЛІГІ

Тиісті сөзді қойыңыз.

 

Ұзындау, қаралау, қоңырлау, жұмсақтау, мейірімді, ақкөңіл, бұйралау.

1. Майра бойы ұзын.

2. Шашы.,....

3. Көзі....

4. Мінезі....

5. Ол өте....  қыз.

6. Мен оның.. мінезін ұнтамын.

 ОҚЫЛЫМ БӨЛІГІ    

Мәтінді оқыңыз.

Сенім керек алдымен

   Достық адамдардың бір-біріне сенуінен басталады. Сенім артқан сайын, достық та күшейе түседі. Ал бір-біріне сенімі жоқ, бірақ өздерін дос санайтындарбар. Бірақ ол жалған достық. Мен өмірімде көптеген адамдармен дос болып көрдім. Адамдардың мінездерінің түрлі болатынын көрдім. Достарымныңбарлығы бірдей жақсы болған жоқ. Арам дос та, адал дос та кездесті. Бірақ мен мақтан тұта алатындай, сенімді әрі кеңпейілді досымды таптым. Оның барболғанына қуанамын. Оған сенемін. Егер менқиын жағдайға тап болсам, ол маған көмектеседі. Ал оған көмек керек болса,мен де көмектесемін, біз әрқашан бір-бірімізді түсінуге тырысамыз. Осындай сенімді жан досымды мақтан етемін!

Сұрақтарға жауап беріңіз.

  1. Сіз мәтін авторымен келісесіз бе? Достық сеніммен басталады деп ойлайсыз ба?
  2. Сіздің ойыңызша, «ең жақын дос» болуы мүмкін?
  3. Жан досқа да айтылмайтын сырдың болуы мүмкін бе?

   ТЫҢДАЛЫМ БӨЛІГІ

Сөйлеушілердің әңгімелері бойынша сұраққа жауап беріңіз.

  1. Олар достарын қалай тапты?
  2. Досын компьютер арқылы тапқан кім?
  3. Кім өз досын жұмысқа  кіргенде тапты?
  4. Кім әуежайда досын тапты?
  5. Студент болғанда дос тапқан кім?

Сөйлемдерді үлгі бойынша толтырыңыз.

1. Оның үйі үлкен емес.Оған үлкендеу үй керек.

2. Оның бөлмесі кең емес. Оған...бөлме керек.

3. Оның теледидары жаңа емес. Оған...теледидар керек.

4. Оның телефоны жаңа емес. Оған..телефон керек.

5. Биыл қыс суық болды. Былтыр...болды.

Мәтінді аударыңыз.

Мои друзья

У меня много друзей. Они: Нұрлан, Бақыт, Мөлдір, Меруерт. Нұрлан и Меруерт живут за городом. Мои друзья умные и добрые. Ониработают в разных сферах. Любят свою профессию. На каждый праздник я дарю им подарки. Иногда идем в кино в театр. Выходные дни проводим интересно.

Сабақты бекіту.

Сұрақтарға жауап беріңіз.

  1. Оның достары көп пе?
  2. Оның достарының аттары кімдер?
  3. Нұрлан мен Меруерт қайда тұрады?
  4. Достары қайда жұмыс істейді?
  5. Олар қайда барады?
  6. Демалыс күндерін қалай өткізеді?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему «Достық»»

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ДОСТЫҚ


САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

  • Көмекші сөздермен, бейнелі суреттермен достық туралы айта білу.

  • Туынды сын есімдерді меңгерту арқылы білімдерін толықтырып, тағамды сипаттай білуге үйрету.

  • Өзіндік ой-пікірін, көзқарасын білдіруге жағдай жасау, тіл байлықтарын, сөздік қорларын молайту.

САБАҚ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ

САБАҚТЫҢ ӘДІСІ: қайталау, түсіндіру, сұрақ-жауап, аударма, сөздікпен жұмыс, интерактивті тақтамен жұмыс.


САБАҚТЫҢ КӨРНЕКІЛІГІ: слайд, аудио-бейне материалдар, суреттер.


Грамматикалық тақырып: Сын есім, салыстырмалы шырай.


Лексикалық минимум: маңыз, шыны құты, жанама, күш-қуат, энергия жұмсау, назар аудару, үнемі, қалу /қалмау, ұмыту /ұмытпау/, басымдық.


САБАҚ БАРЫСЫ

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Жаңа сабақ Достық

Лексикалық минимум.

Мақсаты: жаңа сөздердің оқып, мағынасымен таныстыру, сөздік қорларын дамыту, жетілдіру.

маңыз - значение, смысл , назар аудару-обратить внимание, құм –песок, үнемі- всегда, қалу /қалмау- остаться, не остаться, ұмыту /ұмытпау/- забывать, не забывать, шыны құты- стеклянный сосуд, басымдық- превосходство, преобладание, ірі тастар- крупные камни, жұмсау- тратить, ешнарсе- ничто, ничего, толықтыру- дополнить, жанама- второстепенный, күш-қуат- сила, энергия.


2. ГРАММАТИКАЛЫҚ БӨЛІМ

Салыстырмалы шырай

Жасалу жолы-лау/-леу, -дау/-деу, - тау/-теу, - ырақ/ірек, рақ/рек,- шыл/-шіл

Мысалы: сары - сарылау , биік – биігірек, көк - көкшіл

ЖАЗЫЛЫМ БӨЛІГІ

1. Сөздерге салыстырмалы шырай жұрнағын жалғаңыз.

Суық... Қиын......

Салқын...... Оңай.....

Жылы...... Сенімді.......

Ауыр...... Жеңіл...........

Ыстық.... Арзан............

Қысқа..... Алыс......

2. Тиісті сөзді қойыңыз.

Ұзындау, қаралау, қоңырлау, жұмсақтау, мейірімді, ақкөңіл, бұйралау

1. Майра бойы ұзын.

2. Шашы......, ........... .

3. Көзі ............... .

4. Мінезі ............. .

5. Ол өте................. қыз.

6. Мен оның ......... мінезін ұнтамын.

ОҚЫЛЫМ БӨЛІГІ

Мәтінді оқыңыз.

Сенім керек алдымен

Достық адамдардың бір-біріне сенуінен басталады. Сенім артқан сайын, достық та күшейе түседі. Ал бір-біріне сенімі жоқ, бірақ өздерін дос санайтындар бар. Бірақ ол жалған достық. Мен өмірімде көптеген адамдармен дос болып көрдім. Адамдардың мінездерінің түрлі болатынын көрдім. Достарымның барлығы бірдей жақсы болған жоқ. Арам дос та, адал дос та кездесті. Бірақ мен мақтан тұта алатындай, сенімді әрі кеңпейілді досымды таптым. Оның бар болғанына қуанамын. Оған сенемін. Егер мен қиын жағдайға тап болсам, ол маған көмектеседі. Ал оған көмек керек болса, мен де көмектесемін, біз әрқашан бір-бірімізді түсінуге тырысамыз. Осындай сенімді жан досымды мақтан етемін!


Сұрақтарға жауап беріңіз.


  1. Сіз мәтін авторымен келісесіз бе? Достық сеніммен басталады деп ойлайсыз ба?

  2. Сіздің ойыңызша, «ең жақын дос» болуы мүмкін?

  3. Жан досқа да айтылмайтын сырдың болуы мүмкін бе?

ТЫҢДАЛЫМ БӨЛІГІ

Сөйлеушілердің әңгімелері бойынша сұраққа жауап беріңіз.

  1. Олар достарын қалай тапты?

  2. Досын компьютер арқылы тапқан кім?

  3. Кім өз досын жұмысқа кіргенде тапты?

  4. Кім әуежайда досын тапты?

  5. Студент болғанда дос тапқан кім?


Сөйлемдерді үлгі бойынша толтырыңыз.

1. Оның үйі үлкен емес. Оған үлкендеу үй керек.

2. Оның бөлмесі кең емес. Оған ................ бөлме керек.

3. Оның теледидары жаңа емес. Оған .............. теледидар керек.

4. Оның телефоны жаңа емес. Оған ............ телефон керек.

5. Биыл қыс суық болды. Былтыр ............... болды.

Мәтінді аударыңыз.

Мои друзья

У меня много друзей. Они: Нұрлан, Бақыт, Мөлдір, Меруерт. Нұрлан и Меруерт живут за городом. Мои друзья умные и добрые. Они работают в разных сферах. Любят свою профессию. На каждый праздник я дарю им подарки. Иногда идем в кино в театр. Выходные дни проводим интересно.

Сабақты бекіту.

Сұрақтарға жауап беріңіз.

  1. Оның достары көп пе?

  2. Оның достарының аттары кімдер?

  3. Нұрлан мен Меруерт қайда тұрады?

  4. Достары қайда жұмыс істейді?

  5. Олар қайда барады?

  6. Демалыс күндерін қалай өткізеді?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Конспект урока на тему «Достық»

Автор: Мұхамадиева Күлзада Хамитқызы

Дата: 11.09.2017

Номер свидетельства: 427858
