kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кейіпкерлер тағдыры

Нажмите, чтобы узнать подробности

Үй тапсырмасын тексеру

        «Ой қозғау»

 -үзінді оқиғасы қазақ тарихының қай кезеңін суреттейді?

-Шығарма кейіпкерлері кімдер?

-Інісінің өлімі Бақтығұлға қалай әсер етті?

-Тектіғұлдың аянышты өліміне не себеп болды?

-Бақтығұлдың  өш алу жолындағы алғашқы әрекеті неге сәтсіз аяқталды?

-Бақтығұлдың бойында кектену, өшігу сезімі қандай жағдайда, неге байланысты туды?

-Неліктен Бақтығұл Жарасбай болысқа барады?

-Билер Бақтығұлға қандай үкім шығарды?

-Неліктен рухы күшті Бақтығұл барымташы, малайға айналды?

-Бақтығұлдың Сәлменді емес, Жарасбайды өлтіруінің себебі неде?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кейіпкерлер тағдыры»

Күні: 31.01. 2017ж

8-сынып

Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

Кейіпкерлер тағдыры

Сілтемелер

Оқулық

Сабақтың мақсаты

Шығарма кейіпкерлерінің тағдырлары туралы мағлұмат беру, кейіпкерлер әрекетіне оқушылардың көзқарасын білу және қызығушылықтарын арттыру.

Табыс критерийлері

Шығарма кейіпкерлері жөнінде деректер келтіреді;

Кейіпкерлерге мінездеме береді.

Түйінді идеялар

Тарихи тұлғалар тағдырымен танысады, сұрақтарға жауап беріп талдауға дағдыланады.

Күтілетін нәтиже

Кейіпкерлер тағдыры жайында мәлімет алады;

Шығарманы талдау барысында өз пікірлерін білдіреді.

Керекті құрал-жабдықтар

АКТ, портрет, «Асуда атылған оқ» фильмі, кітаптар көрмесі

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, география, өнер т.б.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, Венн диаграммасы, эссе, әңгімелеу, «Ой қозғау» т.б.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Ресурстар

Оқулық 8-сынып

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе 3 минут

Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, түгендеу;

Оқушылардың көңіл күйін білу;

Топқа бөлу;

Оқушылар мұғаліммен амандасады,көңіл күйлерін білдіреді.

Топқа бөлінеді

Тұсаукесер 12 минут


























Үй тапсырмасын тексеру

«Ой қозғау»

-үзінді оқиғасы қазақ тарихының қай кезеңін суреттейді?

-Шығарма кейіпкерлері кімдер?

-Інісінің өлімі Бақтығұлға қалай әсер етті?

-Тектіғұлдың аянышты өліміне не себеп болды?

-Бақтығұлдың өш алу жолындағы алғашқы әрекеті неге сәтсіз аяқталды?

-Бақтығұлдың бойында кектену, өшігу сезімі қандай жағдайда, неге байланысты туды?

-Неліктен Бақтығұл Жарасбай болысқа барады?

-Билер Бақтығұлға қандай үкім шығарды?

-Неліктен рухы күшті Бақтығұл барымташы, малайға айналды?

-Бақтығұлдың Сәлменді емес, Жарасбайды өлтіруінің себебі неде?


Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бірін-бірі толықтырады. Ой бөліседі, ойланады, баяндайды, талдайды,салыстырады.

Негізгі бөлім 15 минут


















































Жаңа сабақ: Кейіпкерлер тағдыры

Шығарманың бас кейіпкері Бақтығұлдың прототипі-тарихи тұлға Жылқыайдаров Рысқұл, Тұрардың әкесі. Бақтығұлдың інісі Тектіғұл- Молдабек, баласы Сейіт- Тұрар, Қатша- Тұрардың анасы Ізбайша, Жарасбай болыс-Саймасай Үшкемпіров.

Рысқұлдың Саймасай Үшкемпіровті атып өлтіруінің басты себебі мына жағдайға байланысты:1904 жылы қазан айының 19 –жұлдызында болған Алматы аймағы халық судьяларының төтенше съезі Рысқұл Жылқыайдаровты кіші Алматы болысының қазағы Битеш Диқанбаевтың төрт жылқысын ұрлағаны үшін он екі айға түрмеге қамауға үкім шығарады. Съезд жұмысының басы-қасында Саймасай Үшкемпіров те болса керек.

«Қараш-Қараш оқиғасының»

Құрылымында осы екі оқиға:1) Рысқұлды он екі ай түрмеге қамау туралы үкім; 2)Рысқұлдың Саймасайды атып өлтіруі айрықша дараланады да, әрқайсысы толып жатқан логикалық, әлеуметтік , психологиялық детальдармен толықтырылады. Ал бірақ сюжеттік мазмұн өмір шындығынан алшақтамайды. Рысқұл менТұрар арасын,Тұрардың өмір тарихын да жазушы шындыққа сүйеніп суреттейді.

Топтық тапсырма

1-топ Рысқұл Жылқыайдарұлы өміріне қатысты деректерді баяндайды;

2-топ Тұрар Рысқұлов өмірінен мәліметтерді баяндайды;

3-топ Саймасай Үшкемпіров өмірінен мәлімет

Шығарма кейіпкерлері жөнінде қысқаша мәлімет беріледі.









































Кейіпкерлер өмірі мен тағдыры туралы оқушылар өздері жинаған деректерін ортаға салады.




Қорытынды 4 минут



4 минут








Тапсырма. Жеке жұмыс

-Кейіпкерлерге мінездеме

Жұптық жұмыс

Венн диаграммасы арқылы Бақтығұл мен Жарасбайды салыстырыңдар


Әр оқушы өз бетінше жұмыстанады.Кейіпкерлерге мінездеме жазады, оқиды.

Жұптық жұмыс барысында оқушылар жұптасып кейіпкерлерді салыстырады, ортақ ұқсастығы мен айырмашылықтарын ажыратып айтады.




Рефлексия 3 минут

Бүгінгі сабақтан алған әсерім...

Жаздырып, оқыту

Сабақтан алған әсерлерін жазады, оқиды, «Білім ағашына» іледі

Бағалау 3минут


Үйге тапсырма 1 минут

Бағалау парагындағы жинаған ұпайы бойынша бағалайды «Көркем шығармадан алған әсерім» тақырыбында шағын эссе жазу




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Кейіпкерлер тағдыры

Автор: Жомартова Аққалам Рамазанқызы

Дата: 01.02.2017

Номер свидетельства: 386491
