kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қарағанды - өнеркәсіптік аймақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қарағанды облысы - Қазақстанда жетекші орын алатын ірі өнеркәсіптік аймақ әр і индустриалды орталық.

    Қарағанды-Теміртау һнеркәсіпті аймағына көмір, қара металлургия, химия және мұнай-химия өнеркәібі, металл өңдеу, мәшине жасау, жеңіл өнеркәсіп, көлік, байланыс, тамақ өнеркәсіптері, электр энергиясы, ағаш өңдеу, құрылыс материалдарыөнеркәсібі және қызмет көрсету саласының кәсіпорындары шоғырланған.Жезқазған аймағына темір, марганец, алтын, күміс, мырыш, және тағы басқа сирек металдар өндіріледі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қарағанды - өнеркәсіптік аймақ»

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

8

САБАҚ:

Колледж: «Астрахан ауылы Агротехникалық колледжі»МКҚК

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кеншиликова Меруерт Максатбековна






Курс: 1 курс

Қатысқан оқушылар: саны:


Қатыспағандар:

Топ:


Сабақтың тақырыбы

Қарағанды - өнеркәсіптік аймақ


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.​1.​5.​1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау


Сабақтың мақсаттары

  • мәтіннен автордың көзқарасын негіздейтін аргументтерді талдайды

  • мәтіннен астарлы ойды анықтайды


Ойлау дағдысының деңгейі

білу, түсіну, қолдану, жоғары деңгей дағдылары (талдау, жинақтау, салыстыру, бағалау)


Бағалау критерийлері

  • мәтіннен автордың көзқарасын негіздейтін аргументтерді талдайды

  • мәтіннен астарлы ойды анықтайды


Тілдік мақсаттар


Пән лексикасы және терминология:

Барақ-ағаштан, қамыстан жасалған уақытша тұратын үй

Бричка -атқа, есекке, өгізге, түйеге, жегілетін екі немесе төрт дөңгелекті арба

легчанка – көлікке жегілетін екі дөңгелекті арба

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер;

өнеркәсіптік аймақ, шоғырлану, жекеменшік шаруашылықтар, металл өңдеу, өңір экономикасы.


Құндылықтар

Әлем алдындағы жауапкершілікті сезіну, тақырып аясында бір-бірінен үйрену.



Пәнаралық байланыс

Тарих, өзін-өзі тану,



Осыған дейін меңгерілген білім


Еліміздегі өнеркәсіптің дамуы








Жоспарланатын уақыт

Сабақ барысы

Дереккөздер

Сабақтың басы


5 минут





5 минут










15 минут































10 минут



















15 минут




















15 минут






















































10 минут




















10 минут

















Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Кезекшімен сұхбат

Үй тапсырмасын тексеру

24 бет 8-тапсырма.


1-тапсырма. Ойтүрткі

  • Қарағанды облысы қандай өнеркәсібімен танымал?

  • Қарағанды туралы жазылған қандай шығарман білесіздер?


2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Қос жазба күнделігі » әдісі мәтінді тыңдаңыздар. (5-аудио). Әр азат жолдағы негізгі ақпаратты тезис түрінде дәптерлеріңізге жазыңыздар.

Қарағанды облысы - Қазақстанда жетекші орын алатын ірі өнеркәсіптік аймақ әр і индустриалды орталық.

Қарағанды-Теміртау һнеркәсіпті аймағына көмір, қара металлургия, химия және мұнай-химия өнеркәібі, металл өңдеу, мәшине жасау, жеңіл өнеркәсіп, көлік, байланыс, тамақ өнеркәсіптері, электр энергиясы, ағаш өңдеу, құрылыс материалдарыөнеркәсібі және қызмет көрсету саласының кәсіпорындары шоғырланған.Жезқазған аймағына темір, марганец, алтын, күміс, мырыш, және тағы басқа сирек металдар өндіріледі.

Бүгінде Қарағанды облысы өзін-өзі ауылшаруашылық өнімдерінің негізгі түрлерімен толықтай қамтамасыз етеді. Облыста сүт өңдейтін 16, ет өңдейтін 50-ге тарта кәсіпорын, жекеменшік шаруашылықтар бар. Қазіргі кезде «МиталлСтил Теміртау» зауыты шойын , болат, агломератт.б. өндіреді. Бұл өнімдер Қазақстандағы бүкіл өндірісті , өнеркәсіпті қамтамасыз етеді. Сонымен қатар өнімдерін 60-тан астам елге экспортқа шығарады. Осылайша, индустриалды аймақ өңір экономикасына серпін беруде.


Бағалау: Өзін - өзі бағалау



3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жазып алған тезисіңіз бойынша сыныптасыңызға мәлімет беріңіз.


Дискрептор:

  • Тезис ретін ақпаратты жазады

  • Жазып алған тезисін сыныптасына мәлімет береді


Бағалау: Топтық бағалау

4-тапсырма. Т.Ж. «Мәтінмен жұмыс» әдісі Төмендегі ақпаратты кіріспе етіп алып, мақала жазыңыздар.

Еліміздегі барлық көмір қорының басым бөлігі Қарағандыда шоғырланған. Олардың ең ірілері – Қарағанды, Шерубай-Нұра, Тентек және Жоғарғы Соқыр көмір кен орындары. Көмірдің жалпы жиынтық қоры 9,5 миллиард тоннаға жуық деп бағаланады.

Дискрептор:

  • Мәтінді тыңдайды

  • Мәтіндегі негізгі ақпаратты түсінеді

  • Негізгі ақпарат бойынша мақала жазады.


Бағалау: «Еңбегіне қарай еңбегі» әдісі


5-тапсырма. Жеке жұмыс. «Мәтінмен жұмыс » әдісі Романнан алынған үзіндіні оқыңыздар.Қарағанды көмір бассейнін ашу ісі қалай басталған? Мазмұнын өз сөздеріңізбен жеткізіңіздер.

Жан-жағынан темір арқандармен тартып тастаған түтінсіз темір труба биік дөңнің бетінде тұр. Оны төңіректей, ертеде салынған бес-лты тас барақ тым аласа. Барақ маңы – жота -жота көмір күлдері, жел үп етсе, қара боран тұрады.

Қараағандыға көктеммен бірге бір көш еніп келеді. Қазақ көшіне ұқсамады:атқа жіккен төрт-бес бричка, легчанка, төбелерін брезентпен жауып шатырлаған, ішінде он бесжиырма адам бар. Бəрі орыс. Тек, алдыңғы арбада жалаңбас, бурыл шаш, еңгезердей қара кісінің қасында жұдырықтай Қанабек отыр.

— Әй, кім де болсаң бері келші,— деп қол бұлғады Қанабек.

Төртбақ, қара мұртты жігіт «бұл кім өзі» дегендей шүйіле бір қарады да, барак алдынан бері аяңдады. Жай жүріп, аяғын нық басып келеді. Ол жеткенше Қанабек тықыршып тұр.

— Салмағынан жер майысады. Ауырын-ай!

Мұртты жігіт келе, естілер-естілмес қылып:

— Сәлеметсіз бе? — деді де, қол алыспай сұлық тұрды. Қанабек өзі барып оның қолын ұстады.

— Танысалық, шырақ. Мен — Тельман аудандық атқару комитетінің председателі Қанабекпін.

— Мен, осы Қарағандыны күзетіп қалған Ермек деген жұмысшымын.

— Бәрекелді! Іздегеніміз сен едің. Мына кісілер сонау Донбастан, Москвадан келеді. Өлі Қарағандыға жан салмақ, бізбен біріге отырып, совет Қарағандысын жасамақ. Танысып қой, Сергей Петрович Щербаков,— деп зор денелі, бурыл бас кісіге нұсқады,— өзіңдей ескі шахтер, болашақ трест бастығы... Механик Козлов, слесарь Лапшин, мына кісі — инженер Орлов...

Ермек енді әрқайсысымен қол алысты. 


Дискрептор:

  • Романнан алынған үзіндіні оқиды

  • Қарағанды көмір бассейнін ашу ісі қалай басталғаны туралы айтады

  • Мәтін бойынша мазмұндайды

Бағалау: «Өзін-өзі бағалау» әдісі



6-тапсырма. Топтық жұмыс. «Мәтінмен жұмыс» әдісі әдеби мәтіндегі негізгі және қосымша мәселелерді ажыратыңыздар.

Дискрептор:

  • мәтінді оқиды

  • мәтіндегі негізгі және қосымша ойды ажыратады

Бағалау «Смайликтер»

7-тапсырма. Топтық жұмыс. «Сұрыптап талдау» әдісі арқылы мәтіндегі кейіпкерлерді таныстырады. Олар кімдер?

Дискрептор:

  • Мәтінді оқиды

  • Мәтіндегі кейіпкерлердің есімдерін атайды


Бағалау. «Еңбегіне қарай еңбегі» әдісі



Үйге тапсырманы тексеру

















Бағалау «Бағдаршам» әдісі






















Бағалау бағдаршамы суреті






«Ойлан, жұптас, бөліс » әдісі









Топты бағалау










«Мәтінмен жұмыс » әдісі










«Еңбегіне қарай еңбегі» әдісі





«Мәтінмен жұмыс» әдісі












«Өзін өзі бағалау» әдісі











«Мәтінмен жұмыс» әдісі
























«Өзін-өзі бағалау» әдісі











«Смайликтер»










«Сұрыптаа талдау» әдісі







«Еңбегіне қарай еңбегі» әдісі








Сабақтың соңы

5 минут

















Ойтаразы. Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.

  • Әдеби шығарманың мазмұнын кім жақсы түсінді?

  • Негізгі мәселе мен қосымша мәселелерді ажырата алдыңыздар ма?

  • Жазған мақалаларыңызда тыныс белгіерін дұрыс қоя алдыңыздар ма?


Үйге тапсырма: 27 бет 8-тапсырма. Мәтіннен көптік және тәуелдк жалғаулы сөздерді тіркескен сөздерімен теріп жазып, сөйлем құраңыздар.















Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?


Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс: Қауіпсіздік ережелері:

АКТ-мен байланыс : Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент):





Ойлану

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Қарағанды - өнеркәсіптік аймақ

Автор: Кеншиликова Меруерт Максатбековна

Дата: 12.01.2022

Номер свидетельства: 597455
