Тоқсан би орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі: Эльмира Абуова
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның белгілі спортшылары
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың танымдық қабілетін және ауыз екі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Білімділік: оқушылардың білімдерін жүйелеу, бекіту, үйлестіру, тақырыпқа байланысты өз ойын айта білуге үйрету.Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Дамытушылық: оқушылардың өз ойын тиянақты, дәл жеткізуге үйрету, сөздік қорып байытып, қызығушылық белсенділіктерін арттыру, сөйлеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Отанын сүюге, Қазақстанның азаматы екендігін мақтан тұтуға тәрбиелеу, еліміздің атақты спортшыларын білуге, құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білім мен дағдыны жүйелеу сабағы.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Қолданатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, топтастыру, көрнекі және техникалық құралдар көмегіне сүйену, аударма, тіл дамыту, карточкалар.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, карточкалар, интербелсенді тақта «Бәйтерек» бағдарламасы,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, Қазақстан тарихы
Оқыту формасы: жеке, топтық, жұптық.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Біз қай елде тұрамыз? Ол қандай мемлекет?
2 Балалардың белсенділігін арттыру.
Қайырлы таң достарым,
Қайырлы күн болсын.
Бейсенбі күннің әр кезі,
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілең «бестік» болсын.
Теориялық тренинг. Саған спорт ұнай ма? Сен спорттың қандай түрімен шұғылданасың?
Саған спорттың қандай түрлері ұнайды? Сен қандай спорт үйірмесіне барып жүрсің?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 4-тапсырма. Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.
Спорт турлері туралы оқушылар слайд көрсетеді:
«Футбол», «Күрес», «Шахмат ойыны туралы», «Баскетбол».
ІІІ Жаңа сабақ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
Сабақтың тақырыбымен таныстыру: «Қазақстанның белгілі спортшылары»
1. Кіріспе. «Чемпиондар» әні тыңдалады.Балалар, біз бұл тақырыпты бүгін жалғастырып жатырмыз.Алдынғы сабақта біз спорт түрлері туралы әңгімеледік.
Мәтінмен жұмыс, суреттер бойынша бірталай жұмыстар жасадық.
2.Қазақстанның жаңа белгілі спортшылары туралы слайд көрсету. Г.Головкин, И. Ильин,
І.Слайд Ә. Юсупова, С. Сапиев, А. Винокуров, Д.Тен туралы слайд бойынша баяндаймын.
3.Топтық жұмыс. Оқылым.
1-топқа «Жақсылық Үшкемпіров». Топ өз мәтініне сұрақтар қойып, жауаптарын дәптерге жазады.
Жақсылық Үшкемпіров
Жақсылық Үшкемпіров – еркін күрестен Қазақстан чемпионы, грек-рим күресінен КСРО-ның екі дүркін чемпионы, әлем чемпионаты мен кубогының жеңімпазы, КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері. Ол 1980 жылғы Мәскеу Олимпиадасында белдескен қарсыластарының бәрін жеңіп, Қазақтан шыққан тұңғыш Олимпиада чемпионы атанды.
Басым сөздермен жұмыс жасау. Сөздіктерді пайдалану.
еркін күрес-вольная борьба
екі дүркін жеңімпаз- двукратный победитель
қарсыластар- соперники
атанды-сталь
жалау- флаг
шығарып салу- проводить
рәсім-
2 - топқа «Ермахан Ибраимов». Берілген мәтіндегі бос орындарды толықтырып, спортшы туралы мәліметті оқып шығып, жауаптарын дәптерге жазады.
Ермахан Ыбрайымов
“Олимпиаданың алауын ұстау – үлкен құрмет әрі бақыт. Ұйымдастырушыларға мені таңдағандары үшін зор алғысымды білдіремін”.
Бокстан Қазақстан құрамасының бас бапкері. Ол 1972 жылдың 1 қаңтарында Жамбыл облысының Жақсылық ауылында дүниеге келген. Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетін (1999) тәмамдаған.
Ермахан Ыбрайымов 71 келіге дейінгі салмақта сайысты. Сидней (2000) олимпиадасының жеңімпазы, Атланта (1996) Олимпиадасының қола жүлдегері, әлем чемпионатының (1997) күміс жүлдегері, әлем чемпионатының қола медалисі, Бангкокте өткен Азия ойындарының (1998) чемпионы.
Басым сөздермен жұмыс жасау. Сөздіктерді пайдалану.
орташа - средний
қола медаль - бронзовая медаль
ұлттық құрама - национальная сборная
күміс - серебро
Олимпиада алауы - Олимпийский огонь
бас бапкері - главный тренер
оралды - вернулся
4.Тілдесім. Топтар бір – біріне сұрақтар қояды, жауап береді. Венн диаграмма арқылы спортшылардың айырмашылықтарын, ұқсастығын табады.
айырмашылығы
5.Грамматикалық жаттығулар
4-тапсырма. Кестені толтыру. Сілтеу есімдіктерін жекеше және көпше түрде тәуелдеу.
Осы есімдіктерден сөйлемдер құрау.
6. Сергіту сәті. Жаңылтпашты жаттау, тез айту.
Доп, доп, топ, топ,
Теуіп қалдым допты.
Доп жоғалды, доп жоқ.
Қап, қап, тап, тап.
IV Сабақты бекіту, қорытындылау
Рефлексия. Тақтаға шығып мағынасына қарай топтастыру:
Дене шынықтырады: Ойды дамытады:
(шахмат, шаңғы, коньки, бәйге, дойбы, хоккей, тоғызқұмалақ)
V Бағалау.
Оқушылардың сабақ барысында орындаған жұмысы саналады. Әр оқушы бағаланады.
VI. Үйге тапсырма: «Менің сүйікті спортшым» тақырыбына диалог дайындау.
Тоқсан би орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі: Эльмира Абуова
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның белгілі спортшылары
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың танымдық қабілетін және ауыз екі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Білімділік: оқушылардың білімдерін жүйелеу, бекіту, үйлестіру, тақырыпқа байланысты өз ойын айта білуге үйрету.Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Дамытушылық: оқушылардың өз ойын тиянақты, дәл жеткізуге үйрету, сөздік қорып байытып, қызығушылық белсенділіктерін арттыру, сөйлеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Отанын сүюге, Қазақстанның азаматы екендігін мақтан тұтуға тәрбиелеу, еліміздің атақты спортшыларын білуге, құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білім мен дағдыны жүйелеу сабағы.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Қолданатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, топтастыру, көрнекі және техникалық құралдар көмегіне сүйену, аударма, тіл дамыту, карточкалар.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, карточкалар, интербелсенді тақта «Бәйтерек» бағдарламасы,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, Қазақстан тарихы
Оқыту формасы: жеке, топтық, жұптық.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Біз қай елде тұрамыз? Ол қандай мемлекет?
2 Балалардың белсенділігін арттыру.
Қайырлы таң достарым,
Қайырлы күн болсын.
Бейсенбі күннің әр кезі,
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілең «бестік» болсын.
Теориялық тренинг. Саған спорт ұнай ма? Сен спорттың қандай түрімен шұғылданасың?
Саған спорттың қандай түрлері ұнайды? Сен қандай спорт үйірмесіне барып жүрсің?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 4-тапсырма. Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.
Спорт турлері туралы оқушылар слайд көрсетеді:
«Футбол», «Күрес», «Шахмат ойыны туралы», «Баскетбол».
ІІІ Жаңа сабақ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
Сабақтың тақырыбымен таныстыру: «Қазақстанның белгілі спортшылары»
1. Кіріспе. «Чемпиондар» әні тыңдалады.Балалар, біз бұл тақырыпты бүгін жалғастырып жатырмыз.Алдынғы сабақта біз спорт түрлері туралы әңгімеледік.
Мәтінмен жұмыс, суреттер бойынша бірталай жұмыстар жасадық.
2.Қазақстанның жаңа белгілі спортшылары туралы слайд көрсету. Г.Головкин, И. Ильин,
І.Слайд Ә. Юсупова, С. Сапиев, А. Винокуров, Д.Тен туралы слайд бойынша баяндаймын.
3.Топтық жұмыс. Оқылым.
1-топқа «Жақсылық Үшкемпіров». Топ өз мәтініне сұрақтар қойып, жауаптарын дәптерге жазады.
Жақсылық Үшкемпіров
Жақсылық Үшкемпіров – еркін күрестен Қазақстан чемпионы, грек-рим күресінен КСРО-ның екі дүркін чемпионы, әлем чемпионаты мен кубогының жеңімпазы, КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері. Ол 1980 жылғы Мәскеу Олимпиадасында белдескен қарсыластарының бәрін жеңіп, Қазақтан шыққан тұңғыш Олимпиада чемпионы атанды.
Басым сөздермен жұмыс жасау. Сөздіктерді пайдалану.
еркін күрес-вольная борьба
екі дүркін жеңімпаз- двукратный победитель
қарсыластар- соперники
атанды-сталь
жалау- флаг
шығарып салу- проводить
рәсім-
2 - топқа «Ермахан Ибраимов». Берілген мәтіндегі бос орындарды толықтырып, спортшы туралы мәліметті оқып шығып, жауаптарын дәптерге жазады.
Ермахан Ыбрайымов
“Олимпиаданың алауын ұстау – үлкен құрмет әрі бақыт. Ұйымдастырушыларға мені таңдағандары үшін зор алғысымды білдіремін”.
Бокстан Қазақстан құрамасының бас бапкері. Ол 1972 жылдың 1 қаңтарында Жамбыл облысының Жақсылық ауылында дүниеге келген. Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетін (1999) тәмамдаған.
Ермахан Ыбрайымов 71 келіге дейінгі салмақта сайысты. Сидней (2000) олимпиадасының жеңімпазы, Атланта (1996) Олимпиадасының қола жүлдегері, әлем чемпионатының (1997) күміс жүлдегері, әлем чемпионатының қола медалисі, Бангкокте өткен Азия ойындарының (1998) чемпионы.
Басым сөздермен жұмыс жасау. Сөздіктерді пайдалану.
орташа - средний
қола медаль - бронзовая медаль
ұлттық құрама - национальная сборная
күміс - серебро
Олимпиада алауы - Олимпийский огонь
бас бапкері - главный тренер
оралды - вернулся
4.Тілдесім. Топтар бір – біріне сұрақтар қояды, жауап береді. Венн диаграмма арқылы спортшылардың айырмашылықтарын, ұқсастығын табады.
айырмашылығы
5.Грамматикалық жаттығулар
4-тапсырма. Кестені толтыру. Сілтеу есімдіктерін жекеше және көпше түрде тәуелдеу.
Осы есімдіктерден сөйлемдер құрау.
6. Сергіту сәті. Жаңылтпашты жаттау, тез айту.
Доп, доп, топ, топ,
Теуіп қалдым допты.
Доп жоғалды, доп жоқ.
Қап, қап, тап, тап.
IV Сабақты бекіту, қорытындылау
Рефлексия. Тақтаға шығып мағынасына қарай топтастыру:
Дене шынықтырады: Ойды дамытады:
(шахмат, шаңғы, коньки, бәйге, дойбы, хоккей, тоғызқұмалақ)
V Бағалау.
Оқушылардың сабақ барысында орындаған жұмысы саналады. Әр оқушы бағаланады.
VI. Үйге тапсырма: «Менің сүйікті спортшым» тақырыбына диалог дайындау.