Просмотр содержимого документа
«Етістіктен ?ткенді ?айталау »
ОҚО, Мақтарал ауданы, Мырзакент қалашығы
№90 Абай атындағы жалпы орта мектебінің
қазақ тілі мен қазақ әдебиеті мұғалімі
Кошкарова Гулназия Жакудакызы
Сыныбы: 7 «А» сынып
Сабақтың тақырыбы: Етістіктен өткенді қайталау.
Сабақтың мақсаты: а) білімділік – етістік туралы алған білімдерін пысықтау,етістік түрлерін ажырата білуге үйрету; ә) дамытушылық – сөйлеу тілдерін жетілдіру, шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал жасау; б) тәрбиелік талдауға алынған мысалдар арқылы адамдыққа,еңбексүйгіштікке, бауырмалдылыққа, туған жерін сүюге баулу.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,сөйлеу, талдау, шығармашылық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиет.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте «Етістік», морфологиялық сатылай кешенді талдаудың үлгісі, топшамалар, суреттер.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру.
Жаңа сабақ.
Оқушылар, бүгінгі «Етістік» тақырыбын қайталау сабағымыз бірнеше тапсырмалардан тұрады
І деңгей: «Біліміңді байқап көр».
1.Етістіктің құрамына,тұлғасына,мағынасына қарай қандай түрлері бар? Мысал келтір.
2.Есімше дегеніміз не,қалай жасалады? Мысал келтір.
3.Көсемше дегеніміз не,қандай түрлері бар,қалай жасалады?
4.Етіс дегеніміз не,қандай түрлері бар,қалай жасалады?
5.Етістіктің шақтары туралы не білесің? Мысал келтір.
6.Етістіктің райлары.Мысал келтір.
7.Етістік сөйлемде қандай қызмет атқарады? Мысал келтір.
ІІ деңгей: «Сен қалай ойлайсың?»
Оқушылар берілген мақал-мәтелдерден,сөйлемдерден,нақыл сөздерден етістіктерді тауып,мағынасын анықтауы керек.
Тілін білмеген түбін білмейді.(Ғабит Мүсірепов).
Морфологиялық кешенді талдау.
Білмейді : етістік ; сұрағы : қайтеді ; дара ; болымсыз ; сабақты ; ауыспалы келер шақ ; ашық рай ; сөйлемдегі синтаксистік қызметі – баяндауыш.
1.Желоқсан құрбандарының есімі мәңгі жадымызда сақталады. 2.Әй жолаушы,болсаң осы бұлақтай бол! (Ыбырай Алтынсарин. «Таза бұлақ.».)
3.Туған жердей жер болмас,
Туған елдей ел болмас.(Мақал)
4.Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін.(Абай). 5.Еңбекті сүйгенді елі сүйеді.(Мақал).
6.Самғау әрбір жастың мұраты. 7.Жеңіл еңбекпен бақытты бола алмайсың. 8.Денсаулықты сақтау әркімнің өзінің қолында.
ІІІ деңгей 2 бөлімнен тұрады.
1-бөлім.Шығармашылық жұмыс «Мені әңгімеле».Дарынды оқушылар суретке тақырып қойып,етістіктерді қатыстырып,5 минут уақыт ішінде қысқаша әңгіме құрайды.
2 – бөлім. «Балық аулау» ойыны жүргізіледі.Суреттегі теңізде жүзіп жүрген балықтарды аулап,әрбір балықтарда жазылған сұрақтарға жауап беру керек.
1.Дара етістіктерді ата. Жазып отыр,келді,жүгіріп келеді,жуылды,оқыды,айтып болған еді,тереді,сөйле.
Оқушыларға әдебиет пәнінен өтілген поэзиялық шығармалардан үзінді етімтіктері түсіріліп оқылады.Сол етістіктерді айтып,өлеңін тақырыбы мен авторын және өлеңдердегі әдеби-көркемдегіш құралдарды табу қажет.
1. Сендерге ... батамды. (Ыбырай. «Өнер-білім бар жұрттар»).