kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Етістерді ?айталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза? тілі 6- сынып

Саба?ты? та?ырыбы: Етістерді ?айталау

Саба?ты? ма?саты: Етістікке т?н грамматикалы? категория  - етіс жайлы  білімдерін еске т?сіріп, ?айталау, пысы?тау, тияна?тау.

  1. Білімділік: б?рын?ы ?ткен саба?тан ал?ан м?ліметтерді                        тере?дету, ойда?ысын на?тылау, ме?герген білімді         ?мыту?а  жол бермеу, білімдегі ол?ылы?тарды жою, білімді жетілдіру, есте берік ?алдыру.

2) Дамытушылы?: іскерлігін ?алыптастыру, с?з байлы?ын дамыту, ойлау ?абілетін шы?дау, сауаттылы?ын байыту, ?з        ойын ж?йелі, жеткізе  білуге  ?йрету, талдай білуге         да?дыландыру.

3) Т?рбиелік: Тіл  ??діретін сезіне біліп, тілге деген ??штарлы? сезім  ?алыптастырып, жауапкершілікке т?рбиелеу.

Саба?ты? т?рі: ?айталау саба?ы.

?дісі: де?гейіне ?арай сатылай о?ыту

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Етістерді ?айталау»

5- сынып Әдебиет

Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік

2.Дамытушылық

3.Тәрбиелік

Мақал-мәтелдерді күнделікте өмірде қолдана білу.

Мақал-мәтелдердің тіліміздегі сөздің көркі екенін ұқтыру, мақалды әңгіме жаздыру арқылы тілін дамыту.

Мақал арқылы адамгершілікке, отаншылдыққа, елжандылыққа тәрбиелеу.


Сабақтың түрі:

  • Жаңа оқу материалын беру сабағы

  • Білім, білік, дағдыны қалыптастыру сабағы


Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, пікіралмасу, тапсырма орындау, тақтамен жұмыс.


Сабақтың жабдығы: үлестірме қағаздар, слайд, интерактивті тақта,

Сыныппен жұмыс түрі: топпен, ұжымдық

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушыларды түгендеу

2.Сабаққа дайындықтарын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Жазбаша берілген тапсырманы тексеру.

Теориялық материалды еске түсіру.


ІІІ. Жаңа білімді меңгерту кезеңі.

Топтастыру әдісі:

Аяқталған сөйлем

Ой тиянақты, дәлелді

Мақал



Екі бөлімді



салыстыру











Мағына тұспалды



Сөйлем не сөз тіркесі

Мәтел


Қорытынды пікір, дәлелдеу жоқ




Топшалау








Мақал

Мәтел

Біреу тойып секіреді,

Біреу тоңып секіреді.

Әлін білмеген әлек.

Ер жігіттің екі сөйлегені – өлгені,

Еменнің иілгені – сынғаны.

Көппен көрген – ұлы той.

Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті.

Көрмес түйені де көрмес.

ІҮ. Бекіту:

І топ: Мақал-мәтелдердің жалғасын тап.

Сөз сүйектен өтеді, таяқ еттен өтеді. Кісі елінде сұлтан болғанша, өз елінде ұлтан бол. Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні бар. Ел үмітін ер ақтар. Денсаулық – зор байлық.

Жұмбақты шешу.

1. Бұл жұмбақ төрт сөзден құралған. Оның біріншісі – сарай сөзінің синонимі, екіншісі – астында сөзінің антонимі, үшіншісі – ірі сөзінің антонимі, төртінші сөз – тау жынысты қатты заттың аты. (Үй үстінде ұсақ тас. Жұлдыз)

2. Бірінші сөзі – көп сөзінің антонимі, екінші сөзі – сөйлемнің ең кішкене бөлшегі, үшінші сөзі – қымбат металл аты болып келетін мақал. (Аз сөз – алтын)


ІІ топ: Қос жазба күнделік.

Мақал-мәтел

Мағынасы

1. Ащы мен тұщыны татқан білер,

Жақын мен алысты жортқан білер.

2. Ерте шықсаң, алдыңнан күн шығады,

Кеш шықсаң, алдыңнан түн шығады.

3. Жаман сөз – жанға кірген тікен,

Жақсы сөз – таптырмайтын ем.

4. Жақсы адам тауып айтады,

Жаман адам итше қауіп айтады




ІІI топ: Шағын мәтіндер жаздыру, мақал-мәтелдермен ыңғайлы аяқтау.



Ү.Қорытынды:


Не білдім? Нені үйрендім? Не білгім келеді?

+ - +


VІ. Үйге тапсырма беру.

  1. Топ мақал мен мәтелді ажыратып, баған түрінде жазу (кестемен жұмыс).

  2. Топ құрамында сан есім бар он мақал жазу.

  3. Шағын әңгіме оқып, мәтіннің мазмұнына қарай мақал-мәтел жазу.


ҮІІ. Бағалау:

«5» «4» «3»



Қазақ тілі 6- сынып

Сабақтың тақырыбы: Етістерді қайталау

Сабақтың мақсаты: Етістікке тән грамматикалық категория - етіс жайлы білімдерін еске түсіріп, қайталау, пысықтау, тиянақтау.

  1. Білімділік: бұрынғы өткен сабақтан алған мәліметтерді тереңдету, ойдағысын нақтылау, меңгерген білімді ұмытуға жол бермеу, білімдегі олқылықтарды жою, білімді жетілдіру, есте берік қалдыру.

2) Дамытушылық: іскерлігін қалыптастыру, сөз байлығын дамыту, ойлау қабілетін шыңдау, сауаттылығын байыту, өз ойын жүйелі, жеткізе білуге үйрету, талдай білуге дағдыландыру.

3) Тәрбиелік: Тіл құдіретін сезіне біліп, тілге деген құштарлық сезім қалыптастырып, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау сабағы.

Әдісі: деңгейіне қарай сатылай оқыту


Сабақтың өту барысы:

І. Ұйымдастыру


ІІ.Үйге етістен өткенді қайталап келу берілген.

III. Сабақ барысы:

Тапсырмадарды орындау:

Ой қозғау

Орындаушы

Қимыл, іс - әрекет















Көрсетілген сызба нені білдіреді?



Топтастыру

Етіс









Жұрнақтары



































Ой қорыту

  • Қажетті жұрнақты жалғап, өздік етіс жасау: гүлде, сез, түй, тазала, сал.

  • Қай етістіктің жұрнағы жалғанған: айтқыз, оқыт, айтылды, асыр, қаланды, жинақталды сөйлесті, сырласты.





Мына мақалдарда етістік қай етіс түрінде тұрғанын көрсет.

  • Арзымасқа алдырма,

Аяғыңнан шалдырма

Арзымасқа алдырып,

Аяғыңнан шалдырып,

Атаңды ұятқа қалдырма

  •  Елдің ерлігі ерінен танылар,

Елдің байлығы жерінен танылар.

  • Ақыл көпке жеткізер,

Өнер көкке жеткізер

  • Ашу шабыстырады,

Ақыл табыстырады.



Ой сергіту



  • Бір жұрнақ екі етіске ортақ . Олар қай етістер?

  • Көп адамның қатысуымен естілетін іс қай етіске жатады?

  • Онға қарай оқыса да, солға қарай оқыса да – етістік. Ол қай сөз?





Ойға тоқу

Мақал-мәтелдегі түсіп қалған етістікті тап

  • Өтірік сөз өрге ....

  • Қына тасқа....

  • Білім басқа....

  • Ат жаманы жолда....

  • Жолдас жаманы қолда....

  • Өнерлі өрге....



IY. Қорытынды

Миға шабуыл

Тест әдісімен қорытындылау.

  • Өздік етіс қайсы?

А) оранды в) тіктірді

Б) сөйлетті г) айтысты

  • Өзгелік етісті көрсет.

А) сендірді в) салынды

Б) айтылды г) жуынды

  • Ырықсыз етісті тап?

А) көргізді в) жинаттыр

Б) жасат г) жасалды

  • Ортақ етісті тап.

А) айтысты в) тіктірді

Б) өшіргіз г) салында

  • Етіс неше түрге бөлінеді?

А) 3 в) 4

Б) 5 г) 2

  • Өзгелік етіс жұрнағын көрсет

А) –ғыз, -гіз, -қыз,-кіз в) -ыл, -іл, -л ,

Б) – ын, - ін,- н г) – ыс, -іс,-с,





Бағалау парағы

р/с

Оқушы фамилиясы

Ой қозғау

Топтастыру

Ой қорыту

Ой сергіту

Ойға тоқу

Тест

Қорытынды






























Үйге тапсырма: Етіс туралы тестік жұмыстар құрастыру.






Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы: Омоним, Синоним, Антоним.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік  Лексика саласы бойынша алған білімдерін еске түсіріп,пысықтау.

Дамытушылық Оқушылардың тіл байлығын арттыру,өз ойын еркін жеткізуге баулу.

Тәрбиелік – Ана тілінің қадір-қасиетін түсініп, оны құрметтей білуге, инабаттылыққа, салт-дәстүрді қастерлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: модульді сабақ .

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, топтық ойлау әдісі, топтастыру.

Көрнекілігі: оқушылардың таным қабілеттерінің даму деңгейін анықтауға бағытталған тапсырмалар, слайдтар.

Пәнаралық байланыс: әдебиет.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру.

Ұйымдастыру, зейіндерін аудару. Сыныптағы оқушылар топқа бөлінеді.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

«Миға шабуыл». Әр топқа арнайы сұрақтар қоя отырып өткен сабақты еске түсіру:

«Омоним» тобына:

Омоним дегеніміз не?

Мәтін тақырыбы нені білдіреді?

Лексика нені қарастырады?


«Синоним» тобына:

Синоним дегеніміз не?

Ана тілінің қызметі қандай?

Сөздің тура мағынасы дегеніміз не?


«Антоним» тобына:

Антоним дегеніміз не?

Сөздердің көп мағыналылығы дегеніміз не?

Сөздің ауыспалы мағынасы дегеніміз не?


 III. Деңгейлік тапсырмалар:


«Омоним» тобына:

«Мықты» сөзінің синонимін тап.

«Жұмсақ» сөзін ауыспалы мағынада көрсет.

Ар-намыс туралы мақал-мәтел айт.

Өз ойыңнан антонимге мысал келтір.


 

«Синоним» тобына:

«Көңілді» сөзінің антонимін тап,сөз табына ажырат.

«Сабырлы» сөзінің синонимін тап.

Мәтіннен омоним сөздерді тап.

Қандай тыйым сөздерді білесіңдер.



 

«Антоним» тобына:

Антонимді тап.Оған фонетикалық талдау жаса.Үлкен-кіші жиналар.

«Көз» сөзінің аусыпалы және тура мағынасына мысал келтір.

Жеті атаңды ата.

Омоноимді тап. Гүлге ара қонды.

 

Оқулықпен жұмыс. 92,93,94 – жаттығулар.


IY.Шығармашылық тапсырмалар:


I топ. «Қамқорлық» – сөз құрастырыңдар

II топ. А-әрпінен анаграмма құрау.

III топ. Бес жолды өлең.


V. Бекіту кезеңі

Адасқан сөздер.


V.Қорытындылау.


VI.Үй тапсырмасын беру. Оқушыларға тақырыптар беріледі.Омоним, синоним, антоним сөздерді қатыстырып эссе жазу.


Тақырыптар:

«Менің ұстазым»

«Менің арманым»

«Денсаулық – зор байлық»

«Алғашқы ұстазым»

«Менің ауылым»

«Менің жанұям»

VIIРефлексия. «Бармақ» стратегиясы бойынша

VІII.Бағалау.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Етістерді ?айталау

Автор: Мухамедиярова Толкын Мухамедияровна

Дата: 10.03.2016

Номер свидетельства: 304016
